Ciemne plamy pod pachami to letnia zmora kobiet. Te triki pozwolą się z nimi uporać

2022-08-10 14:44

Ten problem estetyczny dotyka wielu kobiet. Ciemne plamy pod pachami mogą stanowić powód do wstydu, zwłaszcza latem. Zwykle są one wynikiem nieprawidłowych nawyków higienicznych, choć w niektórych przypadkach sygnalizują o rozwoju chorób ogólnoustrojowych. Wówczas warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Jeśli okaże się, że są one efektem błędów w pielęgnacji, podpowiadamy trzy sposoby, dzięki którym można je zniwelować.

Młoda kobieta spoglądająca na swoją pachę
Autor: Getty Images

W sezonie letnim ciemnobrązowe plamy pod pachami są zmorą wielu kobiet. Niestety te odbarwienia nie wyglądają zbyt estetycznie i z tego względu są też powodem do wstydu. Panie, ubrane w wycięte koszulki i topy, mają duże opory, a przede wszystkim odczuwają duży dyskomfort przy podnoszeniu rąk.

Od czego robią się ciemne plamy pod pachami?

Przyczyn przebarwionej skóry pod pachami jest wiele – od niewłaściwych nawyków higienicznych po choroby hormonalne. Zwykle są one konsekwencją używania niewłaściwych akcesoriów do usuwania włosów (np. tępych maszynek). Nasilić ten problem mogą również kosmetyki z zawartością alkoholu oraz antyperspiranty i dezodoranty drażniące naskórek.

W niektórych przypadkach chodzi jednak o coś więcej – przebarwienia pod pachami są sygnałem ostrzegawczym, który może świadczyć o rozwoju chorób ogólnoustrojowych. Ta dolegliwość, określana jako "rogowacenie ciemne", może dotykać osoby cierpiące na między innymi cukrzycę i otyłość.

Przed rozpoczęciem walki z ciemnobrązowymi przebarwieniami pod pachami warto udać się do lekarza dermatologa, który ustali przyczynę występowania dolegliwości. Wówczas, jeśli okaże się, że są one następstwem niewłaściwej higieny, można przetestować domowe sposoby, które pozwolą się z nimi uporać.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Trzy sposoby na ciemne plamy pod pachami

Stosowanie mleka lub jogurtu na skórę pod pachami to jeden z trików, który pomoże w rozjaśnieniu ciemnobrązowych plam. Od dawien dawna nabiał uchodzi w pielęgnacji jako sprzymierzeniec dla delikatnej i wrażliwej skóry. Ze względu na zawartość kwasu mlekowego, te produkty wykazują działanie rozjaśniające i co ważne, nie podrażniają. Warto robić sobie 10-minutowe okłady, które pomogą w walce z tym wstydliwym problemem.

Za drugi, skuteczny sposób uchodzą peelingi złuszczające. Taką miksturę można samodzielnie przygotować w domu z dwóch składników. Jedynie wystarczy zmieszać sok z cytryny z aloesem w proporcjach 1:1. Zaleca się, aby trzymać ją na skórze 10 minut.

Trzecim sposobem jest natłuszczanie skóry olejem kokosowym. Wiedzie prym wśród egzotycznych produktów spożywczych prym. Jest doskonały nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji skóry. Okazuje się, że świetnie radzi sobie z ciemnymi przebarwieniami pod pachami. Ten olej łagodzi podrażnienia, pomaga rozjaśnić przebarwienia i plamy starcze, a ze względu na zawartość kwasu kaprylowego ma działanie przeciwgrzybiczne. Do olejowania skóry warto używać nierafinowanego oleju kokosowego, który jest całkowicie naturalny. Wyciskany jest na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie cenne właściwości.