Ciągle brakuje ci czasu? 6 rad od eksperta pomoże ci zapanować nad obowiązkami

2022-06-07 14:22

Pogodzenie zadań, ról i obowiązków w tak dynamicznych czasach, w jakich żyjemy to nie lada wyzwanie. Niekiedy brakuje nam energii nawet na te podstawowe, a gdzie miejsce na pasję, naukę nowych umiejętności czy języków? Te 6 rad od eksperta może pomóc w odzyskaniu motywacji i czerpaniu radości z codziennych aktywności.

Ciągle brakuje ci czasu?
Autor: Getty Images

W biegu

Natłok codziennych spraw powoduje, że jesteśmy zmęczeni, przeciążeni, zabiegani. Gdy rano dzwoni budzik, próbujemy zyskać choć jeszcze pięć dodatkowych minut snu... Tym sposobem znów spóźniamy się do pracy, od nowa próbujemy nadążyć. Jak się z tym problemem uporać?

6 rad od eksperta, które pomogą w odnalezieniu energii do działania

1. Aktywność fizyczna 

W pędzie życia można się naprawdę zagubić, zapominając o tym, że aby przetrwać należy zadbać o podstawowe zasoby, takie jak: posiłek, sen, relaks. Na tej liście powinna znaleźć się także aktywność, której obecność w życiu daje nie tylko energię fizyczną, ale jest motorem do zachowania równowagi psychicznej. Jeśli masz naprawdę niewiele wolnego czasu, spróbuj częściej korzystać ze schodów, zamiast z windy, wyjdź na spacer po pracy lub zrób krótki, prosty trening po przebudzeniu. Nawet niewielka ilość ruchu pobudzi cię do działania.

Poradnik Zdrowie ćwiczenia poprawiające sprawność umysłu

2. Rozsądne żywienie

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego nie masz energii? Organizm do sprawnego działania potrzebuje paliwa. Wiele słodkich przekąsek, po które sięgamy w pośpiechu może pomóc, ale tylko na chwilę. Po zjedzeniu słodyczy przypływ energii szybko mija, a my zostajemy ze zmęczeniem i niechęcią. Uwzględnij w jadłospisie produkty zawierające węglowodany złożone i wysokiej jakości białka. Staraj się nie jadać częściej, niż co 3–4 godziny. Sprawdź też poziom witaminy D, ponieważ jej niedobór może doprowadzić do rozwoju stanów depresyjnych.

3. Nawodnienie organizmu to podstawa

Niedostateczne nawodnienie organizmu grozi osłabieniem, ospałością i zniechęceniem. American Institute of Medicine zaleca, aby wypijać od 2–2,5 litra wody dziennie. Pamiętaj, że kawa ma właściwości moczopędne, przez co odwadnia organizm. Szklankę czy butelkę z wodą miej zawsze w zasięgu swojego wzroku.

4. Rób przerwy

Jeśli jesteś typem osoby, która pracuje bez przerwy, to może być ci trudno zachować równowagę psychiczną. Na każde 90 minut pracy należy zrobić ok. 15 minut przerwy. Nie korzystaj wtedy z telefonu czy komputera, odejdź od stanowiska pracy, wyjdź na zewnątrz, by zmienić fokus.

5. Sen, sen i jeszcze raz sen

Wiem, że o tym wiesz, ale czy rzeczywiście dbasz o higienę snu? Jeśli jesteś typem skowronka i lubisz wstawać wcześnie rano, powinieneś położyć się do łóżka o takiej porze, aby przespać minimum 7 godzin. To samo dotyczy nocnych marków, którzy najbardziej efektywni są w nocy. Niezależnie od tego, jaki jest twój chronotyp, powinieneś dbać o właściwą ilość i jakość snu. 

Sprawdź swój chronotyp i dowiedz się, czy jesteś sową czy skowronkiem? [TEST]

6. Równowaga psychiczna i praca z emocjami

Każdy z nas wie, jak to jest mieć gorszy dzień... Często zmęczenie powoduje, że stan ten zaczyna mieć charakter przewlekły. Doświadczając chronicznego zmęczenia bardzo trudno jest odnaleźć energię i motywację do działania. Podstawą do tego, aby zachować równowagę psychiczną jest praca z emocjami. Tłumienie w sobie negatywnych odczuć przyczynia się do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń i kumulowania złości, agresji, smutku. 

Uważność i medytacja mogą pomóc w wyciszeniu natłoku myśli, co z kolei pomoże dostrzegać to, czego do tej pory nie potrafiłeś dostrzec - emocje. Gdy pojawia się ścisk w żołądku, "klucha" w gardle, ucisk w klatce piersiowej - zatrzymaj się i pomyśl, co sprawiło, że tak się czujesz, jakie emocje temu towarzyszą i spróbuj poukładać to sobie w głowie. Jeśli praca z emocjami sprawia ci trudność, skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki