Chcesz schudnąć? Zacznij od wprowadzenia zmian w swojej sypialni

2023-03-17 12:59

Dobry sen daje całe mnóstwo korzyści. Oprócz tego, że regeneruje nasz cały organizm, to również działa pozytywnie m. in. na pracę serca, regenerację mięśni czy obniżenie poziomu stresu. Teraz badacze odkryli jego kolejny walor: osoby, które przestrzegają zasad higieny snu mają znacznie lepsze wyniki w odchudzaniu.

Chcesz schudnąć? Zacznij od wprowadzenia zmian w swojej sypialni
Autor: Getty Images Sen odgrywa znacznie ważniejszą rolę w odchudzaniu, niż myślisz.

Na corocznym spotkaniu stowarzyszenia Epidemiology and Prevention, Lifestyle and Cardiometabolic Health badacze przedstawili swoje wnioski dotyczące korzyści płynących z odpowiedniej ilości snu i tego, jak sen może pomóc w utrzymaniu innych celów, w tym utraty wagi.

By to zbadać, naukowcy przez rok obserwowali grupę 125 dorosłych osób z nadwagą i otyłością, analizując ich czas snu oraz przestrzeganie programu odchudzania i programów treningowych.

Dane zebrane w czasie trwania badania sugerują, że osoby, które się wysypiały, osiągnęły znacznie lepsze wyniki w odchudzaniu, niż uczestnicy o niedostatecznej ilości snu.

Sen wpłynął na większą częstotliwość uczestnictwa w sesjach treningowych, skrupulatne przestrzeganie diety oraz osiągnięcie wyznaczonych celów kalorycznych.

„Badanie takie jak to naprawdę generuje hipotezy. Sugeruje ogólny związek między zdrowiem snu a przestrzeganiem diety i ćwiczeń” – powiedział dr Daniel Luger, kardiolog i adiunkt w Rush University Medical Center w Chicago.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Jak sen wpływa na odchudzanie?

Sen pozytywnie wpływa na nastrój. Dlatego rozpoczęcie zdrowej rutyny snu może mieć ogromny związek ze zwiększeniem chęci do ćwiczeń, gdyż zwyczajnie człowiek ma wtedy na to energię. Ponadto planowanie snu w odpowiednich godzinach sprzyja pojawieniu się dyscypliny w udaniu się na trening.

- Rozpoczęcie od zdrowej rutyny snu ze stałymi godzinami snu i czuwania, pozwala jednostkom zakotwiczyć dodatkowe zachowania zdrowotne w solidnych podstawach snu – dodał Luger.

Natomiast brak snu predysponuje do zmęczenia i gorszego nastroju, co może negatywnie wpłynąć na jakość treningu oraz zmniejszyć chęć na jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Jak podkreślają badacze, w odchudzaniu korzystne było nie tylko wysypianie się i czerpanie energii z regeneracji.

Jeden z ekspertów, dr Alex Dimitriu, podwójny certyfikat z psychiatrii i medycyny snu oraz założyciel Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine w Kalifornii, podkreślił, że bardzo dużą rolę odgrywa tutaj szeroko rozumiana samodyscyplina.

- Może być tak, że ludzie, którzy są zdyscyplinowani, by dobrze i zdrowo spać, mają również dyscyplinę, aby trzymać się programu odchudzania. Jest to cnotliwy cykl, w którym dyscyplina pomaga zasnąć, a sen z kolei pomaga w utrzymaniu dyscypliny związanej z utratą wagi - powiedział.

Podobnego zdania jest dr Mehwish Sajid, lekarz medycyny snu i medycyny rodzinnej na University of Michigan Health, a także instruktor kliniczny neurologii i medycyny rodzinnej w U-M Medical School w Ann Arbor.

- Regularny sen pozwala nam szybciej zasnąć, łatwiej się obudzić i zachować czujność w ciągu dnia. Pozwala także ludziom trzymać się regularnych posiłków i rutyny, które mogą działać jako sygnały dla naszych ciał o porze dnia - tłumaczy specjalista.

Dlatego, chcąc rozpocząć proces odchudzania, zacznij od przestrzegania higieny snu. Ten codzienny rytuał z pewnością podniesie twoją wydajność, nastawienie i doda energii do codziennych treningów oraz przestrzegania diety.