Dla zdrowej psychiki wystarczą ptaki. Efekt utrzymuje się do 8 godzin

2022-10-28 10:33

Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King's College London pokazuje, że aby poprawić samopoczucie psychiczne, nie potrzeba wiele. Wystarczy przebywanie w pobliżu ptaków, by nasze samopoczucie było lepsze nawet przez kolejne 8 godzin. Metoda okazała się skuteczna także u osób, które zmagają się z depresją.

Dla zdrowej psychiki wystarczą... ptaki. Efekt utrzymuje się do 8 godzin
Autor: Getty Images

Bycie w pobliżu ptaków wiąże się z trwałymi korzyściami dla zdrowia psychicznego – twierdzą naukowcy z King's College London. Eksperci przeprowadzili badanie, z którego wynika, że widzenie lub słyszenie ptaków pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Poprawa może trwać nawet do 8 h. I jest widoczna nawet u pacjentów z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Przebywanie w pobliżu ptaków może poprawić zdrowie psychiczne

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports" trwało ponad 3 lata i wzięło nim udział 1292 uczestników z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Aplikacja stworzona przez naukowców trzy razy dziennie pytała badanych, o to, czy widzą lub słyszą ptaki, by później zadawać pytania dt. ich samopoczucia psychicznego. Dzięki temu autorzy badań mogli zidentyfikować korelację między tymi dwoma aspektami i oszacować czas trwania tego związku.

Eksperci mogli w czasie rzeczywistym zbierać dane o stanie zdrowia psychicznego badanych. Autorzy analiz podkreślają, że istnieje coraz więcej dowodów na korzyści dla zdrowia psychicznego, którą wiążą się z przebywaniem człowieka w pobliżu natury, ale przeprowadzono niewiele badań, które faktycznie analizowało wpływ śpiewu i obecności ptaków na samopoczucie.

Zdaniem naukowców słyszenie lub widzenie ptaków wiąże się z poprawą samopoczucia psychicznego zarówno u osób zdrowych, ale także u pacjentów zmagających się z depresją. Naukowcy zaznaczyli, że nie można było wyjaśnić powiązań między poprawą samopoczucia a przebywaniem wśród ptaków przez współistnienie czynników środowiskowych takich jak obecność roślin, drzew i cieków wodnych.

Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Obecność ptaków pomaga pacjentom z depresją

Główny autor badania Ryan Hammoud wyjaśnia: "Po raz pierwszy pokazaliśmy bezpośredni związek między widzeniem lub słyszeniem ptaków a pozytywnym nastrojem. Mamy nadzieję, że te dowody mogą wykazać znaczenie ochrony i zapewnienia środowiska zachęcającego ptaki, nie tylko ze względu na bioróżnorodność, ale także na nasze zdrowie psychiczne".

W opinii ekspertów wyniki badania dostarczają podstaw do wspierania bioróżnorodnych przestrzeni, w których żyją ptaki, ponieważ to silnie wiąże się z naszym zdrowiem psychicznym. Szczególnie istotne jest to dla pacjentów z chorobami psychicznymi takimi jak depresja, a chorych na to schorzenie przebywa każdego roku.

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną na świecie. Przewiduje się, że do 2030 r. będzie główną przyczyną globalnego obciążenia schorzeniami. Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.