Brad Pitt cierpi na prozopagnozję. "Ludzie myślą, że ich lekceważę"

2022-06-04 13:23

Brad Pitt - choć sam jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie - ma problem zapamiętywaniem twarzy innych ludzi. W jednym z wywiadów wyznał, że jest przez to postrzegany jako gbur. Prawdopodobnie odpowiada za to rzadkie zaburzenie - prozopagnozja. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Brad Pitt / Instagram
Autor: Brad Pitt / Instagram

Prozopagnozja, czyli "syndrom Brada Pitta"

Prozopagnozja to zaburzenie, które dotyczy jedynie 2 proc. populacji. Nazywana jest również ślepotą twarzy, która może być wrodzona lub wystąpić na skutek urazu mózgu. Przypadłość ta jest niezwykle rzadka - przyczyny jej wystąpienia nie są znane, co w rezultacie odbiera szansę na stworzenie skutecznej metody leczenia. Prozopagnozja została nazwana "syndromem Brada Pitta".

Jak objawia się prozopagnozja?

Osoby z prozopagnozją nie rozpoznają ludzi - dotyczy to nierzadko także rodziny, sąsiadów, współpracowników, a nawet samego siebie. Zaburzenie to uniemożliwia również  rozpoznanie płci, wieku i emocji drugiego człowieka.

Prozopagnozja to przypadłość, która powoduje nie tylko kłopoty z identyfikacją twarzy - chory może mieć także problemy z rozpoznaniem (poznanych dotąd) miejsc, zwierząt i przedmiotów.

Brad Pitt nie zapamiętuje ludzi

- Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję, bo ich nie poznaję – powiedział w wywiadzie dla "Esquire". 

Aktor nie zapamiętuje twarzy - nawet jeśli wcześniej spotkał kogoś wielokrotnie, może mieć problem z rozpoznaniem, nie potrafiąc powiązać jej z konkretną sytuacją czy wspomnieniem.

Osoby z prozopagnozją mogą rozpoznawać ludzi jedynie po ich indywidualnych cechach, jak np. głos, pieprzyki czy sposób chodzenia.