Blanka Lipińska usłyszała diagnozę. Już wie, skąd brały się jej wybuchy złości

2024-04-20 11:08

Blanka Lipińska za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się z fanami informacją na temat stanu swojego zdrowia. Mimo że nie jest to dobra wiadomość, celebrytka nie kryje radości. Jak przekazała, diagnoza tłumaczy, skąd biorą się jej problemy. Droga do jej uzyskania nie była jednak prosta - pisarka musiała przejść szereg badań.

Blanka Lipińska
Autor: AKPA

Blanka Lipińska jest autorką popularnych książek z serii "365 dni". Ogromny sukces jej książek sprawił, że znana jest nie tylko w kraju, ale też za granicą. Na swoim koncie na Instagramie chętnie dzieli się szczegółami dotyczącymi m.in. stanu swojego zdrowia.

Właśnie poinformowała, że niedawno przeszła szereg badań, a powodem były wybuchy złości, przez które trudno jej było normalnie funkcjonować. Z ich powodu chodziła nawet na terapię - ta jednak nie przynosiła efektów. Już wiadomo dlaczego. 

Blanka Lipińska ma ADHD. "Tego się nie leczy"

W materiale opublikowanym w mediach społecznościowych Blanka Lipińska wyjaśniła, że po serii badań w końcu udało się ustalić, z czym się zmaga. "To jest dla mnie bardzo ważny dzień, ponieważ dzisiaj zakończyłam diagnozowanie siebie pod kątem zaburzeń neurologicznych. Po wielu godzinach testów okazało się, że mam ADHD. Poczułam naprawdę ogromną ulgę, bo okazało się, że to z czym borykam się przez całe swoje dorosłe życie, to, z czym pracowałam na terapii bezskutecznie, moje wybuchy złości, moje przypierdzielanie się do wszystkiego, to nie jest kwestia tego, że nie robię progresu na terapii, tylko kwestia zaburzeń neurologicznych" - wyznała.

ADHD nie jest chorobą, lecz zaburzeniem, co podkreśliła Lipińska. Dodała, że przed nią jeszcze dobór leków. "Tego się nie leczy, bo to nie jest choroba, tylko przyjmuje się leki, żeby poprawić sobie jakość życia. Muszę wam powiedzieć, że ta diagnoza też wiele wyjaśnia. To nie jest usprawiedliwienie do niczego, dlatego że przy zaburzeniu, jakim jest ADHD jest konieczna i terapia behawioralna i coaching. Jakby uczenie się, jak z tym funkcjonować, bo to niesie ze sobą bardzo dużo konsekwencji" - dodała. Pisarka ma nadzieję, że diagnoza zmieni też wiele w jej życiu osobistym, Jak dodała, jej wybuchy złości miały negatywny wpływ na jej relacje z bliskimi. "To bardzo utrudniało mi funkcjonowanie w relacjach zwłaszcza z bliskimi ludźmi. (...). Najbardziej cieszę się ze względu na siebie, ale cieszę się również ze względu na moich bliskich" - dodała. 

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób

Objawy ADHD u dorosłych. Sprawdź, czy też możesz je mieć

ADHD to skrót od słów "attention deficit hyperactivity disorder" - po polsku to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Zazwyczaj kojarzymy je z dziećmi, ponieważ w tej grupie wiekowej ADHD jest najczęściej diagnozowane. Dotyczy jednak również dorosłych - chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. O ADHD u dorosłych mogą świadczyć takie objawy jak:

 • problem z usiedzeniem w jednym miejscu
 • brak cierpliwości
 • wybuchowość i porywczość, częste napady złości
 • skłonność do irytacji
 • problemy ze słuchaniem innych
 • przerywanie innym
 • kłopoty z wykonywaniem kilku czynności naraz
 • nadpobudliwość ruchowa - np. stukanie palcami o ścianę, obgryzanie paznokci itp
 • rozpoczynanie i nie kończenie zadań
 • problemy ze skupieniem się na wykonaniu czynności bez przerywania (np. oglądania filmu)
 • odkładanie obowiązków na ostatnią chwilę
 • zapominanie
 • gubienie rzeczy.

Powyższe objawy mogą wskazywać na szereg różnych zaburzeń, dlatego diagnozowanie ADHD u dorosłych nie jest proste. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie określonych badań, w tym neurologicznych, a także testów psychologicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki