Biała sobota, czyli badania profilaktyczne w Łodzi

2020-02-21 9:45 Materiały prasowe

22 lutego 2020 r. (sobota) w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi odbędzie się akcja pod hasłem "Biała sobota". Wydarzenie to skierowane jest do Pacjentów województwa łódzkiego i wieńczy obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem i Światowego Dnia Pacjenta.

Biała sobota, czyli bezpłatne badania profilaktyczne w Łodzi
Autor: Materiały prasowe

"Biała sobota" to wydarzenie, które ma na celu zachęcenie do profilaktyki chorób nowotworowych. W w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można odbyć bezpłatne profilaktyczne badania onkologiczne i urologiczne. 

Badania profilaktyczne

W ramach akcji przewidziane są badania takie jak:

  • mammografia (wejście od ul. Paderewskiego 4)
  • konsultacje urologiczne dla Panów (wejście od ul. Pabianickiej 62)
  • konsultacje onkologiczne (wejście od ul. Paderewskiego 4), w tym:
    • konsultacje dot. chorób jelita grubego
    • konsultacje dot. chorób piersi
  • konsultacje z zakresu prawidłowego żywienia i profilaktyki zdrowotnej (wejście od ul. Paderewskiego 4)

Osoby w wieku 65+ będą mogły wykonać badania USG w kierunku wykrycia tętniaków aorty brzusznej (wejście od ul. Pabianickiej 62). 

Zostaną przebadani Pacjenci, którzy zapisali się na przedmiotowe badania (zapisy były realizowane 17-18 lutego).

Zapisy na badania kolonoskopowe

W dniu akcji prowadzone będą też zapisy do badań kolonoskopowych w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Badania skierowane są w szczególności do osób w wieku 50-65 lat, u których nie występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego, i które nie miały wykonanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach.

Stoiska informacyjne

W czasie wydarzenia będzie możliwość odwiedzenia stoisk informacyjnych, które mają za zadanie poszerzenia wiedzy dotyczącej profilaktyki nowotworów.

Jedną z nich to możliwość skorzystania z nauki samobadania piersi. Na wszelkie pytania dotyczące nowotworów piersi odpowiedzą przedstawicielki Łódzkiej Fundacji Kocham Życie.

Natomiast przedstawiciele Łódzkiego Oddziału NFZ pokażą jak założyć profil zaufany, który umożliwia logowanie na Internetowe Konto Pacjenta i otrzymywanie e-recept SMS-em (trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy).

Oprócz tego uczestnicy dostaną bezpłatne diety DASH z serwisu diety@nfz.gov.pl oraz informacje na temat zasad bezpłatnego leczenia i wyjazdów sanatoryjnych. Dla każdego, kto odwiedzi stoisko, przewidziane są upominki przypominające o profilaktyce.

Na stoisku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi będzie można dowiedzieć się, jak zostać honorowym dawcą krwi, otrzymać ciekawe materiały informacyjne i gadżety promujące krwiodawstwo.

Gościem wydarzenia będzie wicemarszałek województwa łódzkiego, pan Piotr Adamczyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE