Andrzej Bober ma raka. "Wyhodowało go kilku lekarzy"

2023-05-25 8:50

Andrzej Bober zmaga się z problemami zdrowotnymi. Ikona polskiego dziennikarstwa ma raka. Za swoją chorobę obwinia lekarzy. Chodzi o późne postawienie diagnozy.

Andrzej Bober ma raka. Wyhodowało go kilku lekarzy
Autor: ADAM JAGIELAK / SUPER EXPRESS 14/11/2002 Andrzej Bober ma raka. "Wyhodowało go kilku lekarzy"

Andrzej Bober to jeden z najpopularniejszych dziennikarzy w Polsce. Szanowany publicysta pracował przez wiele lat dla TVP. Zawsze otwarcie mówił o problemach gospodarczych kraju. Tym razem poruszył temat swoich spraw osobistych. Wspomniał bowiem o chorobie. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Andrzej Bober ma raka

Ceniony dziennikarz, pisarz i publicysta o zmaganiach zdrowotnych napisał w mediach społecznościowych. Pokazał się internautom z zaklejonym plastrem uchem. Zdjęcie wywołało głębokie poruszenie wśród obserwatorów. Okazuje się, że Andrzej Bober ma chorobę nowotworową.

“To jest rak płaskonabłonkowy skóry twarzy w studium nieresekcyjnym. Wyhodowało go kilku lekarzy, oczywiście z dyplomami akademii medycznych” - napisał Andrzej Bober. 

Były dyrektor stacji TVP znalazł winnych swojej choroby. Nie przebierał w słowach. Prawdopodobnie zbyt późne rozpoznanie choroby jest powodem żalu dziennikarza do lekarzy.

“Jeden z nich przyznał się do błędu, nawet przeprosił. Reszta milczy, bo milczenie, jak wiemy, jest złotem. Ale mam szczęście, bo tylko w 3 proc. przypadków prowadzi na tamten świat. Jednak trzymajcie kciuki” – kontynuował swój wpis.

Z komentarzy widocznych pod postem na Facebooku wynika, że dziennikarz dopiero co otrzymał diagnozę. Teraz czeka go leczenie. Rokowania w przypadku tego typu nowotworu są jednak dobre, a śmiertelność wynosi zaledwie 3 proc.

Rak płaskonabłonkowy skóry

Rak płaskonabłonkowy to złośliwy nowotwór skóry pochodzenia nabłonkowego. Ten typ raka ma tendencję do powolnego wzrostu oraz zdolność do dawania przerzutów w odległych narządach. 

Zwykle zbudowany jest z komórek, które ulegają rogowaceniu. Czynniki sprzyjające rozwojowi raka płaskonabłonkowego skóry to między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne 
  • narażenie na promieniowanie ultrafioletowe
  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne
  • podeszły wiek
  • płeć męska
  • jasna karnacja skóry i inne. 

Andrzej Bober - depresja

Andrzej Bober już wcześniej miał kłopoty ze zdrowiem. W 2020 roku został ambasadorem akcji "Twarze Depresji". Właśnie wtedy wyznał publicznie, że od 20 lat choruje na depresję.

“Depresja niby nie boli, a nie chce się żyć. Na podstawie swoich zetknięć z depresją, wbrew wyobrażeniom o mnie moich znajomych, stwierdziłem, że jestem dość słaby psychicznie” - wyznał.

Dziennikarz otrzymał wiele słów wsparcia od internautów. Miejmy nadzieję, że wkrótce rozpocznie leczenie i szybko wróci do zdrowia.