4 maja - bezpłatne warsztaty dla chorych na astmę

2018-05-03 12:19

Astma oskrzelowa to często występująca choroba, dotykająca na świecie około 235 mln ludzi. W Polsce choruje ponad 4 mln pacjentów. Niestety tylko połowa z nich ma rozpoznanie i może stosować prawidłowe leczenie. W najbliższy piątek (4 maja 2018 roku), z okazji Dnia Astmy od godziny 13 do 15 odbędą się bezpłatne warsztaty dla chorych na astmę.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

- W tym roku Światowy Dzień Astmy obchodzony jest 1 maja, a Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii - 3 maja. Święta te ustanowiono, by zwrócić uwagę wszystkich na globalny problem, jaki stanowią te schorzenia. Dla wszystkich dotkniętych astmą choroba oznacza pogorszenie jakości życia. Tymczasem odpowiednie leczenie pozwala zapomnieć o ograniczeniach, o poczuciu strachu, wykluczenia, pozwala żyć pełnią życia - wyjaśnia dr med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM.

Światowemu Dniu Astmy przyświeca hasło: „Never too early, never too late. It is always the right time to address airway disease” - czyli „Nigdy za wcześnie, nigdy za późno. Zawsze jest odpowiedni czas, by zająć się chorobami układu oddechowego”.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż na astmę choruje na świecie około 235 milionów osób, a umiera z jej powodu około 180 tys. chorych rocznie. W Polsce liczbę dotkniętych astmą szacuje się na około 4 ml. Wśród cierpiących na astmę znaczącą grupę stanowią dzieci, bowiem w większości przypadków przyczyną problemów jest alergia.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, najczęściej o podłożu alergicznym. Jej podstawowe objawy, takie jak duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowejznacznie pogarszają jakość życia, a proces zapalny toczący się stale w drogach oddechowych prowadzi do trwałego upośledzenia ich funkcjonowania.

Niestety, astmy nie można wyleczyć, jednak odpowiednia terapia pozwala radykalnie zmniejszyć liczbę zaostrzeń choroby, uchronić od powikłań, daje też szansę na życie bez ograniczeń.

Ważne

Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?

W najbliższy piątek (4 maja 2018 roku), z okazji Dnia Astmy od godziny 13 do 15 odbędą się bezpłatne warsztaty dla chorych na astmę w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, przy ul.Szaserów 128. Zainteresowanych zapraszamy do sali nr 236 (na drugim piętrze w budynku głównym). Zajęcia poprowadzi dr med. Piotr Dąbrowiecki.