10 tys. kroków dziennie to mit. Potrzeba o wiele mniej, by uniknąć przedwczesnej śmierci

2023-03-29 13:23

Ile kroków powinniśmy robić dziennie? Choć wszyscy znamy magiczną liczbę 10 tys., okazuje się, że by uniknąć przedwczesnej śmierci, wystarczy znacznie mniej. Oto nowe spostrzeżenia naukowców.

10 tys. kroków dziennie to mit. Tyle kroków wystarczy, by uniknąć przedwczesnej śmierci
Autor: Getty Images Eksperci policzyli, ile musisz chodzić, żeby żyć dłużej.

Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na zdrowie i zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci. O tym, że aktywność fizyczna sprzyja lepszej kondycji i zdrowiu, wiadomo jest już od dawna. Naukowcy postanowili jednak zbadać, jaka minimalna ilość kroków może być związana ze zmniejszenie ryzyka śmiertelności. Okazuje się, że słynne 10 tys. kroków dziennie to mit.

Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Tyle kroków spokojnie wystarczy

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Kyoto University i University of California w Los Angeles miało na celu udowodnienie korzyści zdrowotnych płynących z intensywnego chodzenia zaledwie przez kilka dni w tygodniu. W tym celu w latach 2005-2006 przeanalizowano dane 3100 dorosłych Amerykanów, a następnie porównano je z danymi dotyczącymi śmiertelności 10 lat później.

Wśród uczestników 632 zrobiło 8 tys. lub więcej kroków 0 dni w tygodniu, 532 zrobiło 8 tys. lub więcej kroków 1-2 dni w tygodniu, a 1937 zrobiło 8 tys. lub więcej kroków 3-7 dni w tygodniu.

Okazało się, że u osób, które robią co najmniej 8 tys. kroków (ok. 6,4 km) 3-7 dni w tygodniu, ryzyko przedwczesnej śmierci jest o 16,5 proc. niższe w porównaniu do osób, które w ogóle nie spacerują.

Ponadto robienie 8 tys. kroków pozytywnie wpłynęło na zdrowie uczestników badania w wieku 65 lat i starszych.

- Liczba dni w tygodniu, w których robiono 8000 lub więcej kroków, wiązała się z niższym ryzykiem śmiertelności ogólnej i sercowo-naczyniowe. Te odkrycia sugerują, że osoby mogą uzyskać znaczne korzyści zdrowotne, spacerując zaledwie kilka dni w tygodniu - twierdzą naukowcy.

Dlatego warto zadbać o robienie chociaż tych 8 tys., gdyż regularne spacery mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, otyłości, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i depresji, a co za tym idzie - wpływają na zmniejszenie ryzyka śmiertelności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki