10 piosenek, które pomogą przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową

2022-01-12 14:37

Te piosenki są największymi hitami wszech czasów – przy nich większość z nas bawiła się świetnie na imprezach. Są znane i lubiane nawet przez młode pokolenie. Poza funkcją rozrywkową te przeboje wykorzystuje się do wyższych celów. Mogą one uratować życie!

Masaż serca
Autor: Getty Images

Brzmi to zbyt enigmatycznie? Już wyjaśniamy! Światowe przeboje, które podbiły miliony serc fanów, są bardzo przydatne przy przeprowadzaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to bardzo trudny zabieg, który wymaga od osoby udzielającej pomocy pewnych umiejętności. W sytuacji zagrożenia życia lub śmierci większość z nas stara się zachować zimną krew i walczy do końca. Pomocnym rozwiązaniem w takich momentach jest włączenie odpowiedniej muzyki.  

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?

„Stayin’ Alive”, czyli przebój ratujący życie 

Każdy, kto brał udział w zajęciach RKO, słyszał, że „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees jest piosenką w idealnym rytmie do wykonania masażu serca w tempie mniej więcej 100-120 uciśnięć na minutę. Ale co, jeśli, disco to nie twój klimat muzyczny?

Do wyboru jest kilkanaście piosenek z różnych gatunków, które warto włączyć przy udzielaniu pierwszej pomocy, jak na przykład przebój „Lust for Life” amerykańskiego muzyka Iggy’ego Popa. Dlatego, że został zaaranżowany w tempie 103 bpm (ang. beats-per-minute), czyli we właściwym tempie do masażu serca.

To, czy ta piosenka faktycznie jest pomocna przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zostało poddane weryfikacji. W badaniu uczestniczyło 164 studentów. Część z nich została poproszona o nucenie przeboju "Macarena" grupy Los del Rio podczas wykonywania masażu serca. Co się okazało? To, że 74 proc. badanych dwukrotnie częściej masowało serce w odpowiednim rytmie od tych, którzy nie otrzymali tego typu wsparcia. Czyli można wysunąć wniosek, że włączenie właściwych przebojów jest bardzo pomocne.

Oto piosenki do resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Przygotowaliśmy listę 10 hitów (choć jest ich więcej), które warto puścić podczas przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nieważne, jeśli 45-latek ratujący komuś życie, śpiewa pod nosem „Stronger” Britney Spears, bo ważne jest to, że jest super bohaterem, który walczy o czyjeś życie.

1. Bee Gees - Stayin’ Alive 

2. Britney Spears – Stronger 

3. Iggy Pop – Lust for life 

4. Bon Jovi – It's My Life

5. Missy Elliott - Work it 

6. AC/DC - Highway to hell

7. Adele – Set Fire to the Rain

8. Sail - Awolnation 

9. ABBA – Dancing Queen 

10. Linkin Park - Numb

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy