ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

12 komentarze
Autor: Monika Majewska

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką. Jednak obecnie nie ma takich zaleceń. A powinno się je wydać, ponieważ szacuje się, że większość naszego społeczeństwa zmaga się z jakimś pasożytem. Sprawdź, dlaczego warto się odrobaczać, jak często należy to robić i jakie mogą być działania niepożądane odrobaczania.

Odrobaczanie dzieci i dorosłych wydaje się konieczne, gdyż szacuje się, że większość społeczeństwa (a zwłaszcza dzieci) ma jakiegoś pasożyta. Z badań wynika, że 80-90 procent dzieci zmaga się z owsikami. Prawie każde dziecko choruje także na lambliozę. Z kolei 1–18 procent populacji Polaków zarażonych jest glistą ludzką, choć w niektórych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród dzieci, problem ten może być jeszcze większy. Jednak w Polsce coraz większym problemem jest bąblowica wielojamowa - alweokokoza, która jest wywoływana przez pasożyta Echinococcus multilocularis. W 2011 roku nasz kraj znajdował się na 4. miejscu w Europie pod względem liczby wykrytych przypadków alweokokozy. Pojedyncze przypadki dotyczą niewielu pasożytów, np. tasiemca.

Niestety, o ile w innych krajach odrobaczanie dzieci przeprowadza się raz, dwa razy w roku, w Polsce nie ma tego typu procedur medycznych. A odrobaczaniu powinni poddać się nie tylko najmłodsi (zwłaszcza pod koniec wakacji, gdy kończy się czas zabaw na dworze, w piaskownicach, które są inkubatorami wszelkiego rodzaju pasożytów), lecz także dorośli, szczególnie właściciele psów i kotów.

Odrobaczanie - naturalne metody odrobaczania

Najpopularniejszą metodą jest odrobaczanie ziołami. Jednak tego typu preparaty nie są do końca skuteczne, gdyż jedynie zapobiegają dalszemu rozmnażaniu się pasożytów, ale nie usuwają ich z organizmu. W związku z tym zioła na odrobaczanie (np. bylica piołun) dają poprawę tylko na czas ich stosowania. Po jakimś czasie od ich odstawienia (zwykle po tygodniu, dwóch) objawy powracają.

Poza tym w przypadku pasożytów, które mają zdolność przemieszczania się po organizmie, stosowanie ziół może mieć niebezpieczne konsekwencje. Dotyczy to m.in. larw tasiemca. Jeśli zioła na odrobaczanie sprawią, że miejsce, w którym żyją larwy (układ pokarmowy) okaże się nieprzyjazne, mogą one przemieścić się do innej części organizmu, np. płuc czy wątroby, a nawet mózgu, co może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. W związku z tym odrobaczanie ziołami nie jest zalecaną metodą.

Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym).

Ważne

Ważne

Przed odrobaczaniem należy wykonać gruntowne badania - krwi (m.in poziomy przeciwciał przeciwko określonym pasożytom), kału w kierunku pasożytów (trzy próbki) i tzw. szkiełka w kierunku owsików. Czasem bada się też świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Niestety, w przypadku badań kału wykrywalność pasożytów jest niewielka (do 25 proc.). Dlatego najlepiej wykonać je w laboratoriach, które specjalizują się w tego typu badaniach, gdyż dają największą szansę na wykrycie pasożytów (np. Państwowy Zakład Higieny). Na podstawie wyników badań lekarz dobiera lek i jego dawkę. Podobno pasożyty najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału w okolicy pełni księżyca.

Odrobaczanie - leki przeciwrobacze

Wyróżnia się dwie grupy leków przeciwrobaczych. Mechanizm działania pierwszej polega na porażeniu układu mięśniowo-nerwowego pasożytów, czego konsekwencją jest ich unieruchomienie. Następnie pasożyty są usuwane z jelita. Tego typu leki są aktywne wobec form dojrzałych i we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działają na larwy migrujące do tkanek.

Przykładami tego typu leków są:

  • pyrantel - stosuje się w leczeniu owsicy, glisty ludzkiej wywołanej przez Enterobius vermicularis i Ascaris lumbricoides i tęgoryjca dwunastniczego Ancylostoma duodenale i tęgoryjca amerykańskiego - Necator americanus;
  • prazykwantel - stosuje się w leczeniu m.in. tasiemczycy spowodowanej przez Taenia solium i Taenia saginata;

Druga grupa leków przeciwrobaczych zakłóca przemianę materii pasożyta - uniemożliwia mu wchłanianie glukozy i prowadzi do jego śmierci. Leki działają na jaja, larwy i postacie dorosłe pasożytów jelitowych.

Przykładami tego typu leków są:

  • niklozamid - stosuje się w leczeniu zakażenia tasiemcem – tasiemcem nieuzbrojonym, tasiemcem uzbrojonym, brudzogłowcem szerokim oraz tasiemcem karłowatym;
  • albendazol - usuwa nicienie (glista ludzka, włosogłówka ludzka, owsiki, tęgoryjec dwunastniczy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy) oraz na tasiemce Taenia spp..
  • mebendazol - w zakażeniu owsikiem, włosogłówką, glistą ludzką, tęgoryjcami

Niestety, leki te mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ból i zawroty głowy. Wyjątkowo rzadko występują reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd).

Ponadto wiele leków przeciwpasożytniczych ma ograniczoną skuteczność lub nie można ich stosować u kobiet ciężarnych (gdyż mogą doprowadzić do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia płodu), karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Przeciwwskazaniem może być także niewydolność wątroby (leki przeciwpasożytnicze bardzo obciążają ten narząd).

Jeśli w trakcie terapii do organizmu zostanie uwolniona duża ilość alergenów larw, które powodują pojawienie się silnych reakcji zapalno-alergicznych, konieczne może okazać się stosowanie leków sterydowych.

Należy także zaznaczyć, że odrobaczanie obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę, która jest nosicielem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 12.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 12)
qqq, 12.02.2017 01.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
łyknij tą chemię i nie męcz się, resztę będziesz doleczał naturalnymi sposobami.
 
pa, 29.11.2016 08.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czym leczyć lambliozę, może ktoś wie? Wszystkie możliwe leki chemiczne były zastosowane, a ziołowe tylko je podrażniają!
 
Iza, 19.07.2016 18.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój kot też miał na imię Borys :) kolejnego nazwę Mati :)
 
śnieciu, 03.06.2016 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwszy raz słyszę aby usunięcie pęcherzyka żółciowego miało przyczynić się do impotencji. Ciekawe skąd Pan/Pani wzięła takie rewelacje? Sam przeszedłem taki zabieg 6 lat temu, obecnie jestem po 40 i absolutnie nie dostrzegam u siebie zaburzeń związanych z libido. O impotencji nawet nie wspomnę. Proszę nie straszyć ludzi jakimiś bzdurami mogącymi się przyczynić do strachu przed koniecznym usunięciem pęcherzyka żółciowego. Oczywiście, o ile to możliwe warto starac się oczyścić go ze złogów, jednak nie zawsze się to uda. Duże znaczenie ma ich wielkość oraz rodzaj. O ile kamienie cholesterolowe można próbować rozpuścić, o tyle wapniowych już nie da rady. Powracające stany zapalne nie dość, że są cholernie bolesne to w rezultacie doprowadzą do ostrego zapalenia trzustki - organu, którego uszkodzenie jest bardzo poważną dysfunkcją. Przewlekłe zaś stany zapalne mogą prowadzić do zmian nowotworowych - niezwykle groźnych i słabo podatnych na leczenie.
 
Modus, 28.03.2016 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odrobaczanie srodkami poza naturalnymi prosze skojarzyc nie tylko z watroba ale takze z woreczkiem zolciowym, ktorego usuniecie powoduje trwala impotencje. Oby skutek zazywania leku nie pokrywal sie z objawami uszkodzenia woreczka żółciowego.
 
Aaaa, 06.03.2016 10.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogła się wcześniej zarazić zanim się o tym dowiedział.poza tym inna drogą również się zaraża, wiec najlepiej całą rodziną się odrobaczać.
 
pani Trolli , 09.01.2016 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A na jakiej podstawie pan wyciąga wniosek,że ten Pan współżyje? Może lubi leżeć na wersalce i oglądać porno? Niektórych to podnieca bardziej . .... Czasem w sumie trudno się dziwić.Ale bywa, że niektórzy przy tym zasypiają ....
 
Pan Górka, 04.01.2016 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt Panu nie powiedział, że na czas kuracji ( odrobaczania) należy zachować wstrzemięźliwość seksualną? Z prostej przyczyny. Pasożyty przechodzą na partnera\ prtnerkę.
 
Zuza, 29.11.2015 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
znakomity na pasożyty, zwłaszcza u dzieci jest olej z pestek dyni oleofarm, dostępny w aptece i w sklepach zielarskich.
 
Waldi, 29.03.2015 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpewniej tak. Zawsze, kiedy niszczy się jakiekolwiek pasożyty (w tym te mikroskopijne, jakimi są bakterie) mogą wystąpić i najczęściej występują reakcje obciążające organizm zabitymi pasożytami i innymi truciznami występującymi w trakcie ich uśmiercania, jak i związków zawartych w samych środkach pasożytobójczych. Te objawy powinny minąć po pewnym czasie (kilka dni do tygodnia), jeśli jednak się utrzymują, należałoby przerwać kurację, bądź zmniejszyć dawki o ile takowe zmniejszenie byłyby dopuszczalne i miałyby jakiś sens. Osobiście choruję z powodu silnej infekcji bakteryjnej i tej spowodowanej większymi pasożytami i leczę się środkami naturalnymi. W trakcie tego leczenia dostrzegam również u siebie niepokojące objawy w tym co pewien czas występujące zaburzenia potencji. Uważam, że w moim wypadku jest to spowodowane nie tylko skutkami leczenia, ale przede wszystkim uciążliwością samej infekcji, która zdaje się być oporna na owe naturalne leczenie. Myślę więc o zastosowaniu leczenia farmakologicznego…
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

221

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

213

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

163

GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są...

więcej

157

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszej kolejności sugeruję zastosowanie preparatu natłuszczającego w postaci np. bazy dermatologicznej dostępnej w aptece bez recepty. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u...

Jednym z problemów w przypadku zespołu policystycznych jajników jest brak owulacji. Nie może Pani wyliczać dni płodnych, ponieważ najprawdopodobniej ich Pani nie ma. Wymaga Pani leczenia...

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.