ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

11 komentarze
Autor: Monika Majewska

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką. Jednak obecnie nie ma takich zaleceń. A powinno się je wydać, ponieważ szacuje się, że większość naszego społeczeństwa zmaga się z jakimś pasożytem. Sprawdź, dlaczego warto się odrobaczać, jak często należy to robić i jakie mogą być działania niepożądane odrobaczania.

Odrobaczanie dzieci i dorosłych wydaje się konieczne, gdyż szacuje się, że większość społeczeństwa (a zwłaszcza dzieci) ma jakiegoś pasożyta. Z badań wynika, że 80-90 procent dzieci zmaga się z owsikami. Prawie każde dziecko choruje także na lambliozę. Z kolei 1–18 procent populacji Polaków zarażonych jest glistą ludzką, choć w niektórych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród dzieci, problem ten może być jeszcze większy. Jednak w Polsce coraz większym problemem jest bąblowica wielojamowa - alweokokoza, która jest wywoływana przez pasożyta Echinococcus multilocularis. W 2011 roku nasz kraj znajdował się na 4. miejscu w Europie pod względem liczby wykrytych przypadków alweokokozy. Pojedyncze przypadki dotyczą niewielu pasożytów, np. tasiemca.

Niestety, o ile w innych krajach odrobaczanie dzieci przeprowadza się raz, dwa razy w roku, w Polsce nie ma tego typu procedur medycznych. A odrobaczaniu powinni poddać się nie tylko najmłodsi (zwłaszcza pod koniec wakacji, gdy kończy się czas zabaw na dworze, w piaskownicach, które są inkubatorami wszelkiego rodzaju pasożytów), lecz także dorośli, szczególnie właściciele psów i kotów.

Odrobaczanie - naturalne metody odrobaczania

Najpopularniejszą metodą jest odrobaczanie ziołami. Jednak tego typu preparaty nie są do końca skuteczne, gdyż jedynie zapobiegają dalszemu rozmnażaniu się pasożytów, ale nie usuwają ich z organizmu. W związku z tym zioła na odrobaczanie (np. bylica piołun) dają poprawę tylko na czas ich stosowania. Po jakimś czasie od ich odstawienia (zwykle po tygodniu, dwóch) objawy powracają.

Poza tym w przypadku pasożytów, które mają zdolność przemieszczania się po organizmie, stosowanie ziół może mieć niebezpieczne konsekwencje. Dotyczy to m.in. larw tasiemca. Jeśli zioła na odrobaczanie sprawią, że miejsce, w którym żyją larwy (układ pokarmowy) okaże się nieprzyjazne, mogą one przemieścić się do innej części organizmu, np. płuc czy wątroby, a nawet mózgu, co może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. W związku z tym odrobaczanie ziołami nie jest zalecaną metodą.

Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym).

Ważne

Ważne

Przed odrobaczaniem należy wykonać gruntowne badania - krwi (m.in poziomy przeciwciał przeciwko określonym pasożytom), kału w kierunku pasożytów (trzy próbki) i tzw. szkiełka w kierunku owsików. Czasem bada się też świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Niestety, w przypadku badań kału wykrywalność pasożytów jest niewielka (do 25 proc.). Dlatego najlepiej wykonać je w laboratoriach, które specjalizują się w tego typu badaniach, gdyż dają największą szansę na wykrycie pasożytów (np. Państwowy Zakład Higieny). Na podstawie wyników badań lekarz dobiera lek i jego dawkę. Podobno pasożyty najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału w okolicy pełni księżyca.

Odrobaczanie - leki przeciwrobacze

Wyróżnia się dwie grupy leków przeciwrobaczych. Mechanizm działania pierwszej polega na porażeniu układu mięśniowo-nerwowego pasożytów, czego konsekwencją jest ich unieruchomienie. Następnie pasożyty są usuwane z jelita. Tego typu leki są aktywne wobec form dojrzałych i we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działają na larwy migrujące do tkanek.

Przykładami tego typu leków są:

  • pyrantel - stosuje się w leczeniu owsicy, glisty ludzkiej wywołanej przez Enterobius vermicularis i Ascaris lumbricoides i tęgoryjca dwunastniczego Ancylostoma duodenale i tęgoryjca amerykańskiego - Necator americanus;
  • prazykwantel - stosuje się w leczeniu m.in. tasiemczycy spowodowanej przez Taenia solium i Taenia saginata;

Druga grupa leków przeciwrobaczych zakłóca przemianę materii pasożyta - uniemożliwia mu wchłanianie glukozy i prowadzi do jego śmierci. Leki działają na jaja, larwy i postacie dorosłe pasożytów jelitowych.

Przykładami tego typu leków są:

  • niklozamid - stosuje się w leczeniu zakażenia tasiemcem – tasiemcem nieuzbrojonym, tasiemcem uzbrojonym, brudzogłowcem szerokim oraz tasiemcem karłowatym;
  • albendazol - usuwa nicienie (glista ludzka, włosogłówka ludzka, owsiki, tęgoryjec dwunastniczy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy) oraz na tasiemce Taenia spp..
  • mebendazol - w zakażeniu owsikiem, włosogłówką, glistą ludzką, tęgoryjcami

Niestety, leki te mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ból i zawroty głowy. Wyjątkowo rzadko występują reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd).

Ponadto wiele leków przeciwpasożytniczych ma ograniczoną skuteczność lub nie można ich stosować u kobiet ciężarnych (gdyż mogą doprowadzić do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia płodu), karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Przeciwwskazaniem może być także niewydolność wątroby (leki przeciwpasożytnicze bardzo obciążają ten narząd).

Jeśli w trakcie terapii do organizmu zostanie uwolniona duża ilość alergenów larw, które powodują pojawienie się silnych reakcji zapalno-alergicznych, konieczne może okazać się stosowanie leków sterydowych.

Należy także zaznaczyć, że odrobaczanie obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę, która jest nosicielem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 12.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 11)
pa, 29.11.2016 08.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czym leczyć lambliozę, może ktoś wie? Wszystkie możliwe leki chemiczne były zastosowane, a ziołowe tylko je podrażniają!
 
Iza, 19.07.2016 18.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój kot też miał na imię Borys :) kolejnego nazwę Mati :)
 
śnieciu, 03.06.2016 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwszy raz słyszę aby usunięcie pęcherzyka żółciowego miało przyczynić się do impotencji. Ciekawe skąd Pan/Pani wzięła takie rewelacje? Sam przeszedłem taki zabieg 6 lat temu, obecnie jestem po 40 i absolutnie nie dostrzegam u siebie zaburzeń związanych z libido. O impotencji nawet nie wspomnę. Proszę nie straszyć ludzi jakimiś bzdurami mogącymi się przyczynić do strachu przed koniecznym usunięciem pęcherzyka żółciowego. Oczywiście, o ile to możliwe warto starac się oczyścić go ze złogów, jednak nie zawsze się to uda. Duże znaczenie ma ich wielkość oraz rodzaj. O ile kamienie cholesterolowe można próbować rozpuścić, o tyle wapniowych już nie da rady. Powracające stany zapalne nie dość, że są cholernie bolesne to w rezultacie doprowadzą do ostrego zapalenia trzustki - organu, którego uszkodzenie jest bardzo poważną dysfunkcją. Przewlekłe zaś stany zapalne mogą prowadzić do zmian nowotworowych - niezwykle groźnych i słabo podatnych na leczenie.
 
Modus, 28.03.2016 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odrobaczanie srodkami poza naturalnymi prosze skojarzyc nie tylko z watroba ale takze z woreczkiem zolciowym, ktorego usuniecie powoduje trwala impotencje. Oby skutek zazywania leku nie pokrywal sie z objawami uszkodzenia woreczka żółciowego.
 
Aaaa, 06.03.2016 10.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogła się wcześniej zarazić zanim się o tym dowiedział.poza tym inna drogą również się zaraża, wiec najlepiej całą rodziną się odrobaczać.
 
pani Trolli , 09.01.2016 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A na jakiej podstawie pan wyciąga wniosek,że ten Pan współżyje? Może lubi leżeć na wersalce i oglądać porno? Niektórych to podnieca bardziej . .... Czasem w sumie trudno się dziwić.Ale bywa, że niektórzy przy tym zasypiają ....
 
Pan Górka, 04.01.2016 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt Panu nie powiedział, że na czas kuracji ( odrobaczania) należy zachować wstrzemięźliwość seksualną? Z prostej przyczyny. Pasożyty przechodzą na partnera\ prtnerkę.
 
Zuza, 29.11.2015 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
znakomity na pasożyty, zwłaszcza u dzieci jest olej z pestek dyni oleofarm, dostępny w aptece i w sklepach zielarskich.
 
Waldi, 29.03.2015 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpewniej tak. Zawsze, kiedy niszczy się jakiekolwiek pasożyty (w tym te mikroskopijne, jakimi są bakterie) mogą wystąpić i najczęściej występują reakcje obciążające organizm zabitymi pasożytami i innymi truciznami występującymi w trakcie ich uśmiercania, jak i związków zawartych w samych środkach pasożytobójczych. Te objawy powinny minąć po pewnym czasie (kilka dni do tygodnia), jeśli jednak się utrzymują, należałoby przerwać kurację, bądź zmniejszyć dawki o ile takowe zmniejszenie byłyby dopuszczalne i miałyby jakiś sens. Osobiście choruję z powodu silnej infekcji bakteryjnej i tej spowodowanej większymi pasożytami i leczę się środkami naturalnymi. W trakcie tego leczenia dostrzegam również u siebie niepokojące objawy w tym co pewien czas występujące zaburzenia potencji. Uważam, że w moim wypadku jest to spowodowane nie tylko skutkami leczenia, ale przede wszystkim uciążliwością samej infekcji, która zdaje się być oporna na owe naturalne leczenie. Myślę więc o zastosowaniu leczenia farmakologicznego…
 
czarek200000, 22.03.2015 18.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dasz rade mati to minie, Borysowi mineło
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

2377

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

1482

GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są...

więcej

1456

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

1427

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.