ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

16 komentarze
Autor: Monika Majewska

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką. Jednak obecnie nie ma takich zaleceń. A powinno się je wydać, ponieważ szacuje się, że większość naszego społeczeństwa zmaga się z jakimś pasożytem. Sprawdź, dlaczego warto się odrobaczać, jak często należy to robić i jakie mogą być działania niepożądane odrobaczania.

Odrobaczanie dzieci i dorosłych wydaje się konieczne, gdyż szacuje się, że większość społeczeństwa (a zwłaszcza dzieci) ma jakiegoś pasożyta. Z badań wynika, że 80-90 procent dzieci zmaga się z owsikami. Prawie każde dziecko choruje także na lambliozę. Z kolei 1–18 procent populacji Polaków zarażonych jest glistą ludzką, choć w niektórych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród dzieci, problem ten może być jeszcze większy. Jednak w Polsce coraz większym problemem jest bąblowica wielojamowa - alweokokoza, która jest wywoływana przez pasożyta Echinococcus multilocularis. W 2011 roku nasz kraj znajdował się na 4. miejscu w Europie pod względem liczby wykrytych przypadków alweokokozy. Pojedyncze przypadki dotyczą niewielu pasożytów, np. tasiemca.

Niestety, o ile w innych krajach odrobaczanie dzieci przeprowadza się raz, dwa razy w roku, w Polsce nie ma tego typu procedur medycznych. A odrobaczaniu powinni poddać się nie tylko najmłodsi (zwłaszcza pod koniec wakacji, gdy kończy się czas zabaw na dworze, w piaskownicach, które są inkubatorami wszelkiego rodzaju pasożytów), lecz także dorośli, szczególnie właściciele psów i kotów.

Odrobaczanie - naturalne metody odrobaczania

Najpopularniejszą metodą jest odrobaczanie ziołami. Jednak tego typu preparaty nie są do końca skuteczne, gdyż jedynie zapobiegają dalszemu rozmnażaniu się pasożytów, ale nie usuwają ich z organizmu. W związku z tym zioła na odrobaczanie (np. bylica piołun) dają poprawę tylko na czas ich stosowania. Po jakimś czasie od ich odstawienia (zwykle po tygodniu, dwóch) objawy powracają.

Poza tym w przypadku pasożytów, które mają zdolność przemieszczania się po organizmie, stosowanie ziół może mieć niebezpieczne konsekwencje. Dotyczy to m.in. larw tasiemca. Jeśli zioła na odrobaczanie sprawią, że miejsce, w którym żyją larwy (układ pokarmowy) okaże się nieprzyjazne, mogą one przemieścić się do innej części organizmu, np. płuc czy wątroby, a nawet mózgu, co może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. W związku z tym odrobaczanie ziołami nie jest zalecaną metodą.

Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym).

Ważne

Ważne

Przed odrobaczaniem należy wykonać gruntowne badania - krwi (m.in poziomy przeciwciał przeciwko określonym pasożytom), kału w kierunku pasożytów (trzy próbki) i tzw. szkiełka w kierunku owsików. Czasem bada się też świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Niestety, w przypadku badań kału wykrywalność pasożytów jest niewielka (do 25 proc.). Dlatego najlepiej wykonać je w laboratoriach, które specjalizują się w tego typu badaniach, gdyż dają największą szansę na wykrycie pasożytów (np. Państwowy Zakład Higieny). Na podstawie wyników badań lekarz dobiera lek i jego dawkę. Podobno pasożyty najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału w okolicy pełni księżyca.

Odrobaczanie - leki przeciwrobacze

Wyróżnia się dwie grupy leków przeciwrobaczych. Mechanizm działania pierwszej polega na porażeniu układu mięśniowo-nerwowego pasożytów, czego konsekwencją jest ich unieruchomienie. Następnie pasożyty są usuwane z jelita. Tego typu leki są aktywne wobec form dojrzałych i we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działają na larwy migrujące do tkanek.

Przykładami tego typu leków są:

  • pyrantel - stosuje się w leczeniu owsicy, glisty ludzkiej wywołanej przez Enterobius vermicularis i Ascaris lumbricoides i tęgoryjca dwunastniczego Ancylostoma duodenale i tęgoryjca amerykańskiego - Necator americanus;
  • prazykwantel - stosuje się w leczeniu m.in. tasiemczycy spowodowanej przez Taenia solium i Taenia saginata;

Druga grupa leków przeciwrobaczych zakłóca przemianę materii pasożyta - uniemożliwia mu wchłanianie glukozy i prowadzi do jego śmierci. Leki działają na jaja, larwy i postacie dorosłe pasożytów jelitowych.

Przykładami tego typu leków są:

  • niklozamid - stosuje się w leczeniu zakażenia tasiemcem – tasiemcem nieuzbrojonym, tasiemcem uzbrojonym, brudzogłowcem szerokim oraz tasiemcem karłowatym;
  • albendazol - usuwa nicienie (glista ludzka, włosogłówka ludzka, owsiki, tęgoryjec dwunastniczy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy) oraz na tasiemce Taenia spp..
  • mebendazol - w zakażeniu owsikiem, włosogłówką, glistą ludzką, tęgoryjcami

Niestety, leki te mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ból i zawroty głowy. Wyjątkowo rzadko występują reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd).

Ponadto wiele leków przeciwpasożytniczych ma ograniczoną skuteczność lub nie można ich stosować u kobiet ciężarnych (gdyż mogą doprowadzić do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia płodu), karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Przeciwwskazaniem może być także niewydolność wątroby (leki przeciwpasożytnicze bardzo obciążają ten narząd).

Jeśli w trakcie terapii do organizmu zostanie uwolniona duża ilość alergenów larw, które powodują pojawienie się silnych reakcji zapalno-alergicznych, konieczne może okazać się stosowanie leków sterydowych.

Należy także zaznaczyć, że odrobaczanie obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę, która jest nosicielem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 25.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 16)
Karolina, 29.04.2017 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Enanjomery mają różne właściwości fizyczne.
 
ziółko, 28.03.2017 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zioła związana są z naturą człowieka od początków ludzkości. Tylko umiejętne ich stosowanie pomoże człowiekowi w zachowaniu zdrowia, a także e jego przywróceniu. Leki na pasożyty uszkadzają wątrobę, natomiast są zioła, których pasożyty nienawidzą, ale są bezpieczne dla ludzi. Zastanawiając sie poraz kolejny nad tym dlaczego zioła działają, ale leki często nie, wpadła mi w ręce informacja o chemikach, którzy w 2001 roku otrzymali nagrodę Nobla za pracę nad katalizą asymetryczną. Co to ma wspólnego z ziołami? Otóż pokazali światu jak ważne jest odróżnianie naturalnych związków od nienaturalnych związków chemicznych, wiele związków chemicznych ma swoje lustrzane odpowiedniki, chemicy nazywają je enancjomerami lub cząsteczkami chiralnymi (z greki cheir – ręka). Mają one te same własności fizyczne i chemiczne, ale prawie zawsze inaczej działają na organizmy żywe. W talidomidzie cząsteczki uszkadzające płód to lustrzane odbicia leczniczych i nieszkodliwych cząsteczek leku. Tak jak prawoskrętnych śrub nie można zastąpić lewoskrętnymi, na prawą nogę włożyć lewego buta, tak samo nie można faszerować żywych, biologicznych układów lekami czy produktami spożywczymi zawierającymi nienaturalne dla życia związki chemiczne.
 
Leon, 20.03.2017 19.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Mam usunięty woreczek żółciowy, prawie 60 lat i żadnych problemów z potencją"- jedna jaskółka wiosny nie czyni! Co to za argument, że "skoro ty, to wszyscy". Ja MAM woreczek żółciowy, 55 lat i od dziesięciu lat juz nie mam na "to" najmniejszej ochoty...i co?!
 
Denim, 08.03.2017 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Modus ,,,opowiadasz brednie . Nie wprowadzaj ludzi w błąd . Mam usunięty woreczek żółciowy, prawie 60 lat i żadnych problemów z potencją
 
qqq, 12.02.2017 01.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
łyknij tą chemię i nie męcz się, resztę będziesz doleczał naturalnymi sposobami.
 
pa, 29.11.2016 08.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czym leczyć lambliozę, może ktoś wie? Wszystkie możliwe leki chemiczne były zastosowane, a ziołowe tylko je podrażniają!
 
Iza, 19.07.2016 18.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój kot też miał na imię Borys :) kolejnego nazwę Mati :)
 
śnieciu, 03.06.2016 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwszy raz słyszę aby usunięcie pęcherzyka żółciowego miało przyczynić się do impotencji. Ciekawe skąd Pan/Pani wzięła takie rewelacje? Sam przeszedłem taki zabieg 6 lat temu, obecnie jestem po 40 i absolutnie nie dostrzegam u siebie zaburzeń związanych z libido. O impotencji nawet nie wspomnę. Proszę nie straszyć ludzi jakimiś bzdurami mogącymi się przyczynić do strachu przed koniecznym usunięciem pęcherzyka żółciowego. Oczywiście, o ile to możliwe warto starac się oczyścić go ze złogów, jednak nie zawsze się to uda. Duże znaczenie ma ich wielkość oraz rodzaj. O ile kamienie cholesterolowe można próbować rozpuścić, o tyle wapniowych już nie da rady. Powracające stany zapalne nie dość, że są cholernie bolesne to w rezultacie doprowadzą do ostrego zapalenia trzustki - organu, którego uszkodzenie jest bardzo poważną dysfunkcją. Przewlekłe zaś stany zapalne mogą prowadzić do zmian nowotworowych - niezwykle groźnych i słabo podatnych na leczenie.
 
Modus, 28.03.2016 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odrobaczanie srodkami poza naturalnymi prosze skojarzyc nie tylko z watroba ale takze z woreczkiem zolciowym, ktorego usuniecie powoduje trwala impotencje. Oby skutek zazywania leku nie pokrywal sie z objawami uszkodzenia woreczka żółciowego.
 
Aaaa, 06.03.2016 10.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogła się wcześniej zarazić zanim się o tym dowiedział.poza tym inna drogą również się zaraża, wiec najlepiej całą rodziną się odrobaczać.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

178

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

147

UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek

Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem...

więcej

127

Sposoby na UKĄSZENIA KOMARÓW. Jak sobie radzić z ugryzieniem komara? Sposoby na UKĄSZENIA KOMARÓW. Jak sobie radzić z ugryzieniem komara?

Ukąszenia komarów pozostawiają na naszej skórze czerwonego i swędzącego  bąbla, który znika po...

więcej

106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.