Test oddechowy na obecność Helicobacter pylori

Test oddechowy wykrywający obecność Helicobacter pylori to badanie niezwykle proste i skuteczne. Dzięki testowi oddechowemu szybko otrzymuje się informację czy badany jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, co jest nie bez znaczenia przy postawieniu prawidłowej diagnozy w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Test oddechowy na obecność Helicobacter pylori
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak przebiega test oddechowy na Helicobacter?
  2. Jak działa test oddechowy?
  3. Ile kosztuje test i gdzie można go wykonać?

Wzdęcia, biegunki, bóle brzucha? To mogą być objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność potwierdzała dotychczas gastroskopia. Obecnie istnieje już bezinwazyjna metoda wykrycia tej bakterii - test oddechowy.

Jak przebiega test oddechowy na Helicobacter?

Pacjent wykonujący test powinien być na czczo (w niektórych przychodniach proszonym jest się także o nie mycie przed wykonaniem badania zębów). Uwaga! Test można przeprowadzić dopiero cztery tygodnie od zakończenia ostatniej kuracji lekami przeciwbakteryjnymi i dwa tygodnie od ostatniej dawki środków przeciwwydzielniczych. Na wykonanie testu należy zarezerwować sobie ok. 45 minut. W pierwszej kolejności pacjent dmucha przez słomkę do dwóch probówek. Posłużą one do określenia tzw. "wartości wyjściowych". Następnie proszony jest o wypicie 200 ml soku pomarańczowego lub roztworu 1 g kwasu cytrynowego rozpuszczonego w 200 ml wody. Natychmiast po wypiciu soku trzeba wypić także roztwór testowy zawierający rozpuszczone w 30 ml wody sproszkowane 75 mg mocznika. Po pół godzinie test z dmuchaniem do probówek przeprowadzany jest ponownie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powinno wywoływać żadnych działań niepożądanych. Wyniki testu można odebrać zazwyczaj po ok. 3 dniach.

Jak działa test oddechowy?

Badanie określa indywidualną ilość wydychanego w powietrzu węgla 13C. W wypijanym w drugiej części badania moczniku zawarty jest węgiel 13C. Kiedy ponownie zostaną pobrane próbki wydychanego powietrza będzie można zmierzyć ilość zawartego w nich węgla 13C i porównać ją z pierwszymi próbkami. Infekcję Helicobacter pylori oznaczać będzie różnica między wartością wyjściową 13C a wartością określoną po 30 minutach większa niż 4 promile.

Ile kosztuje test i gdzie można go wykonać?

Test oddechowy nie jest obecnie refundowany przed NFZ i trzeba wykonać go prywatnie po otrzymaniu skierowania od lekarza. Ceny testu oddechowego wykrywającego Helicobacter pylori wahają się od 250 do 320 zł. W Warszawie test wykonuje kilka placówek m.in. Spółdzielnia Pracy Specjalistów Rentgenologów przy ul. Waryńskiego i Centrum Diagnostyki Medycznej Multi-Med.