KTG (kardiotokografia) czyli serce dziecka pod kontrolą

Konsultant: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
41 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Badanie KTG (kardiotokografia), czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. Wykonuje się je pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.

KTG czyli kardiotokografia składa się z dwóch elementów: tokografii, czyli rejestracji czynności skurczowej macicy, oraz kardiografii, czyli rejestracji akcji serca płodu. Po co i kiedy robi się badanie KTG?Dla dziecka przeciskanie się przez ciasny kanał rodny nie jest przyjemną wycieczką, a bardzo wyczerpującym wysiłkiem. Podczas tej męczącej podróży dziecko jest narażone na pewne niebezpieczeństwa, które można rozpoznać, obserwując częstotliwość uderzeń jego serca. I tak np. zbyt mała częstotliwość może świadczyć o niedotlenieniu, natomiast przyspieszone bicie serca może być sygnałem, że doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego.

KTG na dwa sposoby

Badanie KTG można wykonać na dwa sposoby – poprzez monitorowanie zewnętrzne lub wewnętrzne.

  • Monitorowanie zewnętrzne - stosuje się najczęściej, jest badaniem nieinwazyjnym, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem. Kobieta ciężarna (lub rodząca) leży, na jej brzuch zakłada się dwa pasy, na których znajdują się dwa czujniki. Jeden to przetwornik ultradźwiękowy rejestrujący uderzenia serca płodu, a drugi – miernik mierzący siłę i czas trwania skurczów macicy. Obydwa czujniki połączone są z monitorem, który wyświetla lub drukuje wartości pomiarów. Podstawowe badanie KTG powinno trwać 30 minut, ewentualnie może zostać przedłużone do 60 minut.
  • Monitorowanie wewnętrzne - stosuje się w sytuacji, gdy lekarzowi potrzebny jest bardziej dokładny pomiar, np. gdy podejrzewa on zagrożenie płodu. Elektrodę służącą do oceny uderzeń serca dziecka umieszcza się na jego główce, wprowadzając ją przez szyjkę macicy. Badanie jest zatem możliwe tylko wówczas, gdy pęknięte są już błony płodowe, a rozwarcie szyjki macicy wynosi przynajmniej 1–2 cm. Siła skurczów macicy może być mierzona przez czujnik na brzuchu (tak jak w monitorowaniu zewnętrznym) lub przez cewnik wprowadzony do macicy. Ponieważ czujnik wprowadza się do wnętrza ciała (a więc jest to badanie inwazyjne), istnieje przy tym niewielkie ryzyko infekcji. Założenie elektrody na główkę może być też dla dziecka bolesne. Z tych powodów ten rodzaj monitorowania stosuje się bardzo rzadko, tylko w uzasadnionych przypadkach.
Nie przegap

Uwaga: o ile zapis świadczący o dobrym stanie dziecka prawie zawsze jest wiarygodny, o tyle odczyt wykazujący stan nieprawidłowy czasem bywa fałszywy. Przyczyną może być wadliwie działające urządzenie lub zakłócenia spowodowane zmianą nasilenia i częstotliwości skurczów. Często się zdarza, że badana kobieta chwilowo przybiera taką pozycję, w której uciskana jest jej główna żyła lub pępowina płodu – po zmianie ułożenia ciała wynik KTG natychmiast się poprawia.

Warto wiedzieć

Ważne

Test oksytocynowy

Czasami badanie KTG wykonuje się przy jednoczesnym podawaniu ciężarnej oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. Sprawdza się w ten sposób wydolność łożyska w trakcie czynności skurczowej macicy. Lekarz może zlecić taki test, jeśli kobieta miała powikłania w poprzedniej ciąży lub obecna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka.

Monitorowanie stałe

W niektórych szpitalach monitorowanie płodu przeprowadza się przez cały okres porodu. Niestety to, co jest korzystne dla dziecka, bywa dużą niedogodnością dla rodzącej, gdyż zwykle podczas KTG nie ma ona możliwości swobodnej zmiany pozycji, poruszania się itp. Dlatego jeśli kobieta chce rodzić aktywnie, powinna uprzedzić o tym lekarza i – jeśli poród przebiega prawidłowo – prosić, by odpinano ją co jakiś czas od aparatury KTG. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by stłe monitorowanie przeprowadzać tylko w ściśle wyselekcjonowanych przypadkach (związanych z wysokim prawdopodobieństwem śmiertelności okołoporodowej) oraz przy porodach indukowanych (wywoływanych).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 42)
mada, 19.08.2011 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam pierwsze badanie ktg robione w 26 tygodniu ciąży, ponieważ trzykrotnie delikatnie krwawiłam i podobno lekarz chciał sprawdzić czy nie pojawiły mi się już skurcze. Na szczęście okazało się, że wszystko jest ok. Teraz badanie ktg mam mieć robione podczas każdej kolejnej wizyty.
 
jadz, 14.10.2010 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem w 33 tygodniu ciąży i ktg mam robione profilaktycznie raz w tygodniu:) pozdrawiam przyszłe mamy
 
Paulina, 30.09.2010 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...minęły 4dni i dziś znów byłam na ktg. Tym razem w przychodni przyszpitalnej bardzo fachowa pomoc w trakcie badania, pani dr bardzo mila i rzeczowa osoba. Następne ktg za kolejne 4 dni. Nadal czekamy :o) naszej Dzidzi wyjątkowo się nie śpieszy.
 
38tc, 28.09.2010 10.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem w 38 tc i jutro pierwszy raz idziemy na ktg tak dla pewności czy wszystko jest ok. Przy pierwszym dziecku miałam to badanie robione w 33 tygodniu ale wówczas istniało zagrożenie przedwczesnego porodu.
 
Paulina, 27.09.2010 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja natomiast jestem w 40 tyg i wczoraj po 3 godzinach czekania z wielką łaską zrobiono mi ktg w szpitalu. Wszystko jest ok i następne ktg mam dopiero za 4 dni. No cóż...czekamy :o)
 
38tydz, 19.09.2010 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przy pierwszej ciąży ktg miałam robione podczas akcji porodowej. tera przy drugim maleństwie lekarz zlecił mi te badanie w 38 tyg. powiedział,że u niego to standard o ile wcześniej nie jest to konieczne.
 
Ewelinkaświderska, 31.08.2010 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja jestem w 30 tygodniu ciąży i jutro idę na ktg
 
Ania, 21.07.2010 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem w 36 tyg ciąży, z powodu malejilosci wód płodowych muszę wykonywać KTG co trzeci dzień. Nie miałam siły już wystawać w kolejkach w szpitalu. Przyjeżdża do mnie położna z Warszawskiego szpitala i zrobiła mi KTG w domu. Wreszcie czułam się luksusowo.. :) POLECAM ! nr. telefonu : 780 584 881
 
madi, 30.06.2010 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pod koniec ciąży leżałam na patologii i miałam codziennie robione ktg - wszystko było dobrze - a dziecko urodziło się z poważną wadą serca i zmarło - moim zdaniem badanie nic nie wykazuje!!!
 
po terminie, 17.06.2010 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem 3 dni po termninie i tez chodze na ktg co prawda to prawda badanie jest dobre zeby wykluczyc wszelkie wątpliwości mlodych mamusiek:))pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Poziom cukru we krwi Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jest to badanie...

więcej

31199

Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo? Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych...

więcej

37668

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

36927

Antygen nowotworowy CA-125: marker nowotworowy Antygen nowotworowy CA-125: marker nowotworowy

Antygen nowotworowy CA-125 jest wykorzystywany w diagnostyce nowotworów - przede wszystkim jako...

więcej

34823

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W tłumaczeniu na polski: Fragment błony śluzowej macicy przerosłej i zmienionej polipowato w początkowej fazie wydzielniczej ("sekrecyjny przerost błony śluzowej macicy"). Zmiany są łagodne....

O odszkodowanie od dentysty można ubiegać się na drodze cywilnej, występując przeciwko niemu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie. Jeżeli pacjent był ubezpieczony u ubezpieczyciela od następstw...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 06, 2015

W miarę ? 4 kg to super efekt. Zobacz ile możesz schudnąć przy pełnej kuracji.

data

Lipiec 06, 2015

Zamiast wydawać kasę na jakieś nic nie dające tabletki lepiej przeznaczyć te pieniądze na dietetyka z polecenia. Ja zapłaciłam 80 za miesiąc kuracji pod kontrolą dietetyka, jadłospis + zalecenia + konsultacje telefoniczne więc polecam bo efekty są :) tabletki działają jedynie w...

data

Lipiec 02, 2015

Witam . Bulimia - to nie do końca choroba .tzw kotlety to zaniedbanie i tumiwisizm ale jak się ktoś chce odchudzać to proces ten powinien przebiegać powoli i powinien być uzależniony od naszej woli; - sen od 23 do 5,6tej , żadne polegiwanie w innych porach - przestawić mózg na inne...

data

Lipiec 06, 2015

słodziki są zazwyczaj bardzo szkodliwe, ja używam stewii albo ksylitolu, nie mają kalorii i są naturalnego pochodzenia

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.