Skutki palenia papierosów - w jakie mity wierzą palacze?

Konsultant: prof. dr hab. med. Tadeusz Orłowski
20 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Aż 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Wielu stara się z tym walczyć, ale brakuje im motywacji. Może gdyby poznali prawdę o skutkach palenia i nie dawali się zwieść mitom, pomogłoby to im rozstać się z nałogiem. Obalamy mity o papierosach!

Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych. Na początku lat 80. XX wieku palaczami było prawie 15 milionów Polaków. Wśród osób w wieku 20-29 lat paliło 80 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Lekarze mówią wprost - powszechność palenia papierosów doprowadziła do katastrofy zdrowotnej. Liczba nowych zachorowań na raka płuca wśród kobiet systematycznie rośnie. Jest wyższa niż wśród mężczyzn. Co więcej - okazało się, że kobiety częściej umierają z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi. Żadne statystyki jednak nie przekonują zaprzysięgłych palaczy. Uparcie powtarzają oni mity o paleniu, szukając usprawiedliwienia dla trwania w nałogu. Oto najczęstsze z nich.

1. To nieprawda, że papierosy łagodzą stres

Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Łagodzić stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi. Tę sytuację można porównać do niektórych nerwic, kiedy to osoba cierpiąca na nią musi w stresie wykonać określone ruchy, np. kręcić młynka palcami, aby opanować zdenerwowanie. Stresem samym w sobie może być dla palacza niemożność zapalenia papierosa.

2. To nieprawda, że palenie sprawia dużo przyjemności

Palacz nie odczuwa przyjemności z samego palenia, ale z tego, że zaspokoił narastający głód nikotynowy. Podobną przyjemność ma alkoholik po wypiciu kieliszka wódki czy narkoman, kiedy weźmie kolejną działkę narkotyku.

3. To nieprawda, że jeśli się nie zaciągasz, nie szkodzisz sobie

Palenie papierosów bez zaciągania się dymem można porównać do palenia biernego. Żeby papieros się palił, trzeba
wciągnąć powietrze. Później należy je wydmuchnąć. Ale przecież człowiek musi oddychać, więc i tak wciąga do płuc toksyczny dym.

4. To nieprawda, że papierosy mentolowe są zdrowsze niż zwykłe

W papierosach mentolowych znajdują się te same substancje smoliste, rakotwórcze, co w papierosach niearomatyzowanych. Ponadto papierosy mentolowe szybciej uzależniają, bo substancje zapachowe i smakowe ułatwiają wchłanianie nikotyny. Wprawdzie nie ma na to twardych dowodów naukowych, ale łagodniejszy smak papierosów mentolowych sprawia, że więcej się ich wypala.

5. To nieprawda, że papierosy cienkie są mniej szkodliwe

To chwyt reklamowy. Cienkie papierosy zawierają tyle samo związków toksycznych co te tradycyjnej grubości.

6. To nieprawda, że papierosy light mniej szkodzą niż te z normalną dawką nikotyny

Badania naukowe wskazują, że palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej czy zawału serca. Tylko 10 proc. palących ma świadomość, że papierosy light zawierają tyle samo substancji smolistych co zwykłe. Poza tym dowiedziono, że palacze light, aby dostarczyć sobie odpowiednią porcję nikotyny, palą więcej i głębiej zaciągają się dymem.

7. To nieprawda, że papieros wypalony po jedzeniu jest mniej szkodliwy

Nie ma żadnego znaczenia, czy pali się po jedzeniu, czy przed nim. Do organizmu trafia ta sama dawka toksyn.

8. To nieprawda, że papierosy sprzyjają odchudzaniu

Ten mit bierze się z tego, że po odstawieniu papierosów pojawia się głód nikotynowy. Jeśli nie można go zaspokoić kolejnym papierosem, sięga się po cukierki, ciastka, kawałek kiełbasy. Natomiast przybieranie na wadze po rzuceniu palenia wynika stąd, że poprawia się węch i smak, więc potrawy lepiej smakują – jemy chętniej i więcej.

9. To nieprawda, że kilka papierosów dziennie nie szkodzi

Wypalanie nawet tylko jednego papierosa dziennie może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają genetyczne skłonności do zachorowania na raka płuca. Najlepszym przykładem może tu być bierne palenie – ludzie, którzy sami nigdy nie palili, ale przebywali w towarzystwie palaczy, też chorują na raka płuca. Wdychanie dymu tytoniowego jest szczególnie groźne dla dzieci. Najbardziej niszczy ich układ krążenia.

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 29.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 20)
piternsztajn, 12.03.2017 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paliłem 6 lat. Rzuciłem z dnia na dzień. WYSTARCZY CHCIEĆ
 
Rot, 29.11.2016 14.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Człowiek jest jedynym ssakiem świadomie wdychającym dym :)) A może zbiorowe wdychanie ?? Zapalcie sobie oponę od samochodu i zasiądźcie w koło takiego "ogniska". Satysfakcja gwarantowana dla każdego palacza, co tam się rozdrabniać na jakieś pojedyncze kiepy ;)))
 
ivo, 23.11.2016 14.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paczka dziennie, to i tak mało :D Ja swego czasu wypalałem ze dwie. A w ciągu swoich 36 lat życia rzucałem palenie średnio 5 razy do roku. I to też było jedno z moich postanowień noworocznych. A dawałem rade z tydzień i znów wracałem. I ja akurat próbowałam wszystkiego. Gum, plastrów czy to elektroniczne badziewie, któro wcale nie pomaga w rzuceniu palenia. Ostatnie nie palę już 1,5 roku, a do tego "zmusił" mnie lekarz, jak zaczęły się u mnie problemy z utrzymaniem erekcji. I on do mnie mówił, że to od trybu pracy i papierosów. No to łatwiej rzucić papierosy niż dobrą, lecz stresującą prace. Ja już nie pale definitywnie i widzę poprawę w łóżku.
 
Meg, 04.04.2016 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nigdy nie paliłam, ale mój kolega z podstawówki palił przez wiele lat i teraz w wieku 39 lat ma ogromnego guza płuc /oskrzeli (8 cm.), bardzo agresywny nowotwór. Przez ostatnie dwa lata palił jakiś ruski tytoń, a wcześniej przez wiele lat "normalne" papierosy. Także jeśli ktoś twierdzi, że ten tekst to są głupoty to niech się stuknie w głowę. To są naukowe fakty. Palenie naprawdę zabija.
 
crova, 10.12.2015 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chciałbym poznać autora, bo większych głupot nigdzie nie czytałem
 
pablo, 22.08.2015 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli chodzi o rozlegulowany uklad pokarmowy mam to samo.32 lata pale 17 okolo paczke dziennie.
 
inka, 29.05.2015 11.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w zeszłym roku rzuciłam palenie po 9 latach. Wcześniej co chwilę próbowałam rzucić i nigdy mi to nie wychodziło. Głównie przez to, że obracałam się w "palącym" towarzystwie. Nawet jeśli wytrzymywałam 5 dni w tygodniu, to kiedy zbliżał się weekend, czyli spotkania ze znajomymi, piwko itp., zawsze dawałam za wygraną i nadrabiałam te wszystkie wyrzeczenia paląc nawet 1,5 paczki jednego wieczoru. Przyznam, że była niewolnikiem palenia. Jak udało mi się rzucić? Pewnego dnia złapało mnie dziwne uczucie, że "to właśnie jest ten moment". Nigdy wcześniej tego nie czułam - pierwszy raz poczułam, że mogę rzucić i na pewno mi się to uda. Teraz nawet na zakrapianych imprezach nie biorę papierosa do ust. Moja rada dla wszystkich borykających się ze swoim nałogiem: jeśli poczujecie, że możecie i dacie radę rzucić, korzystajcie i rzućcie natychmiastowo, bo takie uczucie może się już nigdy nie powtórzyć. Mówię Wam, łatwiej mi trwać w niepaleniu z myślą, że jeśli wrócę, to mogę palić już do końca życia, bo zmarnowałam swoją jedyną szansę. Powodzenia palacze i palaczki!
 
prawda, 24.05.2015 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój komentarz, że również polecam był do postu any ;) "ana, 29.01.2015 15.39 » zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ Każdemu palaczowi polecam książkę Allena Carr ,,Easyway, prosty sposób na rzucenie palenia'' Autor palił sto papierosów dziennie więc wie co pisze. 95% zgłaszających się do niego zatwardziałych palaczy rzuciło dzięki jego metodzie, (jak również dzięki lekturze tej książki). Naprawdę warto."
 
prawda, 24.05.2015 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tak samo, również polecam :)
 
grzegorz334, 21.05.2015 16.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
paliłem nałogowo przez 25 lat,drugie tyle żyje bez papierosa a nałogu pozbyłem się w sposób bardzo dziecinny ,bo zmniejszałem ilość wypalanych papierosów z dnia na dzień aż doszedłem do trzech dziennie.Rano o godz.6 w południe o 12 i wieczorem o 18.I tak to trwało 2 lata.Nie wyobrażacie sobie jak nie mogłem rzucić tych 3 papierosów mając świadomość,że pozbędę się tej jedynej mojej "przyjemności" jaka mi pozostała w życiu.Rozwiązanie nadeszło niespodziewanie,gdy jednego 8 marca wieczorem,żona mówi do mnie"nie stać cię już nawet na jeden kwiatek w dniu kobiet? A ja na to no wiesz kwiatka to Ci nie kupiłem ale od dnia dzisiejszego nie palę papierosów.Co było najprawdziwszym kłamstwem,bo tak naprawdę w tym dniu jeszcze paliłem,ale kierowany dotrzymywaniem słowa od tego dnia do dzisiaj nie zapaliłem nigdy.A przez fakt,że przez dwa lata paliłem trzy papierosy dziennie i nigdy tego limitu nie przekroczyłem pozwolił mi na wyrobienie w sobie tak silnej woli,która pozwala mi teraz niejedno przezwyciężyć i dokonać w moim obecnym życiu.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku

Xanax (alprazolam) to lek psychotropowy należący do grupy benzodiazepin. Stosowany jest w celu...

więcej

244

Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku

Metamfetamina (w slangu narkotykowym kryształ, piko), to pochodna amfetaminy o bardzo silnym...

więcej

229

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

229

Ecstasy (MDMA): działanie, objawy i skutki uboczne zażycia narkotyku Ecstasy (MDMA): działanie, objawy i skutki uboczne zażycia narkotyku

Ecstasy (MDMA) to narkotyk popularny wśród tak zwanych „niedzielnych narkomanów” - osób, które...

więcej

224

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Najważniejsze w tym, co opisujesz, to fakt, iż jest to przeszłość. Kluczowe dla wyjaśnienia jest opisane podejrzenie padaczki. Padaczka kojarzy nam się z widokiem chorego leżącego w konwulsjach na...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.