Mięśniaki macicy w ciąży

Konsultant: dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog położnik
76 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

W ciąży mięśniaki macicy potrafią sprawić kłopot. Mięśniaki powiększają się, zaburzając prawidłowy rozwój płodu, mogą też doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego jeśli u ciebie stwierdzono mięśniaki macicy, będziesz musiała pozostawać pod czujnym okiem ginekologa.

Mięśniaki macicy w ciąży oznaczają, że jesteś w ciąży podwyższonego ryzyka. Nie wpadaj jednak w panikę, bo twoja ciąża wcale nie musi wiązać się z komplikacjami. W praktyce znaczy to tyle, że kobieta, która ma mięśniaki, częściej odwiedza ginekologa. W czasie badania ginekologicznego i USG (robi się je tyle razy, ile potrzeba) lekarz kontroluje, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz sprawdza, jak zachowują się mięśniaki, żeby w razie potrzeby szybko wkroczyć do akcji.

Mięśniaki macicy: łagodne guzki

Mięśniaki powstają z tkanki mięśniowej macicy, stąd ich nazwa. Mogą występować pojedynczo albo po kilka, kilkanaście w grupie. Najczęściej mają wielkość grochu, ale czasem osiągają rozmiar pomarańczy. Rozwijają się w trzonie macicy, który równomiernie się powiększa. Gdy w macicy jest dużo mięśniaków, traci ona swój fizjologiczny kształt.
W zależności od usytuowania, wyróżnia się mięśniaki:

  • podsurowicówkowe – znajdują się na zewnątrz trzonu macicy i rozrastają się w kierunku błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej;
  • śródścienne – rozwijają się w ścianie macicy;
  • podśluzówkowe – powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej, która wyścieła jamę macicy.
  • uszypułowane – połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej (wyglądają jak balonik na sznurku), mogą rozwijać się na zewnątrz i w kierunku jamy macicy.

Mięśniaki macicy: objawy

Małe mięśniaki zwykle nie dają żadnych dolegliwości. Często nawet duże guzy nie dają o sobie znać. Dlatego wiele kobiet dowiaduje się o mięśniakach przypadkiem. Niewielkie guzki, które nie powodują żadnych dolegliwości, z reguły nie wymagają leczenia. Trzeba jednak obserwować, czy i jak szybko rosną. Gdy mięśniaki powiększają się i wywołują niewielkie dolegliwości, podaje się leki.
Jeżeli guzy są duże, szybko rosną albo dają uporczywe objawy, konieczna jest operacja. Metoda zabiegu zależy od wieku i stanu zdrowia kobiety oraz wielkości mięśniaków. Ale w ciąży mięśniaków się nie leczy.

Ważne

Ważne

Mięśniaki maciccy, gdy planujesz ciążę

Jeżeli guzki są małe, nie dają dolegliwości, ich położenie nie zagraża ciąży, można rozważyć z lekarzem, czy zajść w ciążę, nie zważając na mięśniaki. Najczęściej jednak najpierw trzeba się ich pozbyć. Jeżeli kobieta chce mieć dzieci (niezależnie od tego, czy rodziła, czy nie), wykonuje się operację oszczędzającą, czyli wyłuszcza się mięśniaki, zachowując całą macicę. Po tym zabiegu zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, by uniknąć nawrotu schorzenia. Jeśli dojdzie do otwarcia jamy macicy, trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie się operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i można zajść w ciążę. Wtedy poród następuje zawsze poprzez cesarskie cięcie.

Mięśniaki macicy w ciąży: ryzyko dla mamy i dziecka

Mięśniaki macicy mają, niestety, tendencję do powiększania się podczas ciąży. Ale to, że rosną, nie musi jeszcze oznaczać komplikacji. Często przybierają na wielkości razem z dzieckiem i nie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju płodu ani w porodzie. Trzeba jednak je obserwować, bo bywają niebezpieczne dla mamy i dla dziecka. Mogą przeszkodzić we właściwym rozwoju maleństwa, wywołać przedwczesne skurcze macicy oraz uniemożliwić poród siłami natury.
Najwięcej kłopotów sprawiają mięśniaki podśluzówkowe. Powiększając się w kierunku jamy macicy, zniekształcają ją i zajmują miejsce przeznaczone dla dziecka. Maluchowi jest za ciasno, dlatego może się wolniej rozwijać i w efekcie urodzić się mniejszy i słabszy. Tak usytuowane mięśniaki czasem powodują przedwczesną kurczliwość macicy, co grozi poronieniem lub wcześniejszym porodem.
Mniejszym zagrożeniem dla dziecka są mięśniaki podsurowicówkowe, które rozrastają się w kierunku jamy brzusznej, oraz śródścienne. Nie zajmują miejsca dziecku, dlatego płód może się prawidłowo rozwijać. Zdarza się jednak, że mięśniaki usadowione pod surowicówką albo w ścianie macicy w trakcie ciąży zmieniają swoją lokalizację i uwypuklają się do środka jamy macicy. Wtedy mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Czasem duży mięśniak podsurowicówkowy lub śródścienny zlokalizowany na tylnej ścianie macicy uciska na odbytnicę, powodując ból. Gdy wklinuje się w jelito, utrudnia wypróżnianie. Prowadzi to do przewlekłych zaparć, a w skrajnych przypadkach do niedrożności jelit. Wówczas jedynym wyjściem jest dieta płynna. Trzeba też jak najwięcej pić, żeby pokarm mógł bez zakłóceń wędrować przez cały przewód pokarmowy.
Mięśniaki uszypułowane nie zaburzają rozwoju płodu, ale czasem stanowią przeszkodę dla porodu naturalnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
kejtikoza, 02.04.2016 12:25
Ja jestem w podobnej sytuacji tyle, że mam 2 mięśniaki tak jak pisałam wcześniej jeden ma 8 cm drugi 7 cm od miesiąca się nie zwiększyły i z tego co mówił lekarz już nie powinny rosnąć na razie nie mam już bóli podbrzusza, czasem czuje brzuch ale nie jest to uciążliwe, czasem też mam kłucia w pochwie. Obecnie wchodzę w 22 tydzień ciąży. Tak jak pisałam najgorszy był 4 miesiąc od 13 tygodnia miałam bóle prawie cały miesiąc, 8 dni w szpitalu, między czasie jeszcze przyplątał się polip szyjki i plamienie. Jednego mięśniaka mam bardzo nisko zajmuje prawie całe ujście (jest prawie, że w pochwie), moja szyjka została przesunięta przez mięśniaka to prawej strony (na szczęcie nie jest skrócona), także mam patologię ciąży ale staram się myśleć pozytywnie, czasem jest ciężko...ale trzeba jakoś dać radę, cały czas się modlę aby dotrwać do cesarskiego cięcia albo chociaż 36 tygodnia, mam nadzieje, że już nie będzie, żadnych bóli, przedwczesnych skurczy itp. a ty zażywasz coś na podtrzymanie przy tym mieśniąku 14 cm??Pozdrowienia, jeżeli można wiedzieć to skąd jesteś???
Nie zarejestrowany, 28.03.2016 20:29
Cześć, Ja jestem obecnie 13 tyg.ciąży z mięśniakiem 14 cm..wiedziałam o nim przed ciążą lecz miał 7 cm..a ja byłam przygotowywana do operacji laparoskopowej.. Na początku nie było tak źle gdyż lekarz mocno wspierał, natomiast teraz chyba sam jest przestraszony.. Ja sama nie mam żadnych dolegliwości i czasem sobie myśle rano ze może juz go tam nie ma.. Jednak po jednej stronie czuje powiększona macice, a z drugie niestety mięśniaka. Mimo wszystko czuję ze wszystko będzie dobrze, choć muszę być baaaardzo silna!! Wy też bądźcie!! Proszę napiszcie jeśli jesteście w podobnej sytuacji!
 

Mięśniaki macicy w ciąży pod nadzorem

Musisz liczyć się z tym, że w czasie ciąży zostaniesz skierowana na ok. 3-dniową obserwację w szpitalu, żeby lekarze mogli dokładnie ocenić stan twój i dziecka za pomocą USG i KTG. Czasem ciężarnym podaje się domięśniowo leki sterydowe, które przyspieszają rozwój płuc malucha, tak by w razie wcześniejszego porodu zmniejszyć ryzyko zaburzeń układu oddechowego. 
Jeżeli grozi ci przedwczesny poród, zawczasu uzgodnij ze swoim lekarzem, gdzie powinnaś rodzić. Musi to być szpital, w którym jest oddział dla wcześniaków, bo twoje maleństwo być może będzie wymagało szczególnej opieki.

 

Poród, gdy masz mięśniaki macicy

A co z porodem? W przypadku drobnych mięśniaków możliwy jest poród siłami natury. Ale jeżeli mięśniaki są usytuowane nisko, w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, mogą zagrodzić maluchowi drogę na świat. Lekarz podejmuje wtedy zwykle decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. 
Wskazaniem do cesarki mogą też być mięśniaki duże – niezależnie od tego, gdzie są położone – oraz uszypułowane. 
Nie broń się przed cesarskim cięciem, licząc na to, że może jakoś urodzisz. Lepiej od razu zdecydować się na operację, niż narażać dziecko i siebie na komplikacje, które mogą się pojawić w trakcie porodu siłami natury. 
Mięśniaków z zasady nie usuwa się w czasie cesarskiego cięcia. Wyjątek stanowią guzki, które leżą w linii cięcia i przeszkadzają w zamknięciu macicy, oraz mięśniaki uszypułowane, swobodnie poruszające się w jamie brzucha.
W pozostałych przypadkach zabieg ich usunięcia (laparoskopia lub tradycyjna operacja) można wykonać najwcześniej 6 tygodni po porodzie. Nie zawsze jest to konieczne, ponieważ po urodzeniu dziecka mięśniaki same się zmniejszają. Ale jeśli planujesz kolejną ciążę, będziesz musiała się ich pozbyć.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 27.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 76)
Angel, 24.05.2016 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak z twoim miesniakiem sprawa wyglada? Nadal rosnie? Ja jestem w 10 tc i tez mam olbrzyma, nawet nie wiem gdzie dokladnie on jest...
 
Angel, 24.05.2016 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jamaika, a jakiego masz tego miesniska, gdzie usytuowany jest?
 
Efendium, 29.04.2016 07.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy któraś z Was miała taką sytuację, że obraz usg był niewyraźny z powodu cieni rzucający przez mięśniaki? Lekarz nie bardzo mógł dostrzec dołu maluszka. Badanie powtórzy za 4 tyg. dodam, że teraz to 13tc.
 
amarika, 28.04.2016 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej.. Twoj komentarz optymistyczny. Czemu jestem tu? Szukam ulgi, ktora ciezko mi bedzie w ten sposob znalezc. My staralismy sie o dziecko /trzecie/ b. dlugo. 3 poronienia w tym jedno 3 lata temu az w 17 tc... Potem jeszcze 2x. Teraz nieoczekiwanie jestem w 7 tc. z miesniakiem 10 cm. Jestem zalamana. Zaczyna mi pokapywac wydzielina w kolorze rozowym.. bylam u lekarza. Sprawdza usg, dziecku bije serce i rosnie... ale co dalej?? Czy mam szanse je w ogole urodzic??
 
jamaica, 28.03.2016 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam cala macice w miesnikach i jestem w 41 tyg ciazy , cala ciaza bez komplikacji , czekm na porod a nie jestem najmlodsza skonczone 35 lat , dziewczyny nie martwcie sie mozna dac rade mozna miec miesniaki i ciaze przechodzic super bez problemow , kazda z nas jest inna. aa odnosnie zajscia w ciaze zaszlam po 1 miesiacu prob mimo wieku wiec mozna :)) pozdrawiam
 
anula, 11.10.2015 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem 7tyg.ciazy i wykryto u mnie miesniaka,czy mam sie bac,bo lekarz nic jak narazie nie mowi,na pierwszej wizycie mowil ze wszystko jest dobrze,prosze o porade
 
Magda, 21.01.2014 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dołączam się do zatroskanych mam...w 9 tc mój mięśniek ma 8cm...mam mieszane uczucia dzidzius już ma 3cm ale co to znaczy w porównaniu z tym potworem który go już uciska:( na pocieszenie...to moja druga ciąża ten sam mięśniak w pierwszej ciąży urusł z 2,5 do 3,5cm nic a nic nie przeszkadzał tylko mnie straszył ale po 20 tyg lekarz nawet go nie szukał bo stwierdził ze juz nic nam tu nie grozi...niestety nie zalecał mi usuwania go jeśli chcę kolejnego dzidziusia (a może trzeba było) teraz mięśniak dostał szału na nowego lokatora i w pierszych tyg wystartował do takich rozmiarów ... eh
 
karina, 11.01.2014 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś miał podobną sytuację? Nie wiem co mam robić, jestem zrozpaczona.
 
Karina, 11.01.2014 15.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Siemka. Mam duży problem: zakwalifikowałam się na usunięcie dużych mięśniaków 7 cm i 5 cm na 27 stycznia, i wszystko byłoby oki tylko że zaszłam w ciążę. Byłam wczoraj u lekarza, lekarz twierdzi że bardzo ciężko będzie mi donosić ciążę. Co robić - pomocy!
 
agnieszka, 16.07.2013 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mięśniaki mogą się odnowić i czy są zagrożeniem życia?
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

31584

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

18376

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

17538

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

15496

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

W trakcie przyjmowania tabletek jednoskładnikowych może pojawić się krwawienie. Nie powinno jednak być ani obfite, ani długie i powinno samoistnie ustąpić. Gdyby tak się nie stało, należy...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.