Mięśniaki macicy w ciąży

Konsultant:dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog położnik
70 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

W ciąży mięśniaki macicy potrafią sprawić kłopot. Mięśniaki powiększają się, zaburzając prawidłowy rozwój płodu, mogą też doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego jeśli u ciebie stwierdzono mięśniaki macicy, będziesz musiała pozostawać pod czujnym okiem ginekologa. 

Mięśniaki macicy w ciąży oznaczają, że jesteś w ciąży podwyższonego ryzyka. Nie wpadaj jednak w panikę, bo twoja ciąża wcale nie musi wiązać się z komplikacjami. W praktyce znaczy to tyle, że kobieta, która ma mięśniaki, częściej odwiedza ginekologa. W czasie badania ginekologicznego i USG (robi się je tyle razy, ile potrzeba) lekarz kontroluje, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz sprawdza, jak zachowują się mięśniaki, żeby w razie potrzeby szybko wkroczyć do akcji.

Mięśniaki macicy: łagodne guzki

Mięśniaki powstają z tkanki mięśniowej macicy, stąd ich nazwa. Mogą występować pojedynczo albo po kilka, kilkanaście w grupie. Najczęściej mają wielkość grochu, ale czasem osiągają rozmiar pomarańczy. Rozwijają się w trzonie macicy, który równomiernie się powiększa. Gdy w macicy jest dużo mięśniaków, traci ona swój fizjologiczny kształt.
W zależności od usytuowania, wyróżnia się mięśniaki:

  • podsurowicówkowe – znajdują się na zewnątrz trzonu macicy i rozrastają się w kierunku błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej; 
  • śródścienne – rozwijają się w ścianie macicy; 
  • podśluzówkowe – powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej, która wyścieła jamę macicy.
  • uszypułowane – połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej (wyglądają jak balonik na sznurku), mogą rozwijać się na zewnątrz i w kierunku jamy macicy.

Mięśniaki macicy: objawy

Małe mięśniaki zwykle nie dają żadnych dolegliwości. Często nawet duże guzy nie dają o sobie znać. Dlatego wiele kobiet dowiaduje się o mięśniakach przypadkiem. Niewielkie guzki, które nie powodują żadnych dolegliwości, z reguły nie wymagają leczenia. Trzeba jednak obserwować, czy i jak szybko rosną. Gdy mięśniaki powiększają się i wywołują niewielkie dolegliwości, podaje się leki.
Jeżeli guzy są duże, szybko rosną albo dają uporczywe objawy, konieczna jest operacja. Metoda zabiegu zależy od wieku i stanu zdrowia kobiety oraz wielkości mięśniaków. Ale w ciąży mięśniaków się nie leczy.

 

Ważne

Ważne

Mięśniaki maciccy, gdy planujesz ciążę

Jeżeli guzki są małe, nie dają dolegliwości, ich położenie nie zagraża ciąży, można rozważyć z lekarzem, czy zajść w ciążę, nie zważając na mięśniaki. Najczęściej jednak najpierw trzeba się ich pozbyć. Jeżeli kobieta chce mieć dzieci (niezależnie od tego, czy rodziła, czy nie), wykonuje się operację oszczędzającą, czyli wyłuszcza się mięśniaki, zachowując całą macicę. Po tym zabiegu zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, by uniknąć nawrotu schorzenia. Jeśli dojdzie do otwarcia jamy macicy, trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie się operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i można zajść w ciążę. Wtedy poród następuje zawsze poprzez cesarskie cięcie.

Mięśniaki macicy w ciąży: ryzyko dla mamy i dziecka

Mięśniaki macicy mają, niestety, tendencję do powiększania się podczas ciąży. Ale to, że rosną, nie musi jeszcze oznaczać komplikacji. Często przybierają na wielkości razem z dzieckiem i nie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju płodu ani w porodzie. Trzeba jednak je obserwować, bo bywają niebezpieczne dla mamy i dla dziecka. Mogą przeszkodzić we właściwym rozwoju maleństwa, wywołać przedwczesne skurcze macicy oraz uniemożliwić poród siłami natury.
Najwięcej kłopotów sprawiają mięśniaki podśluzówkowe. Powiększając się w kierunku jamy macicy, zniekształcają ją i zajmują miejsce przeznaczone dla dziecka. Maluchowi jest za ciasno, dlatego może się wolniej rozwijać i w efekcie urodzić się mniejszy i słabszy. Tak usytuowane mięśniaki czasem powodują przedwczesną kurczliwość macicy, co grozi poronieniem lub wcześniejszym porodem.
Mniejszym zagrożeniem dla dziecka są mięśniaki podsurowicówkowe, które rozrastają się w kierunku jamy brzusznej, oraz śródścienne. Nie zajmują miejsca dziecku, dlatego płód może się prawidłowo rozwijać. Zdarza się jednak, że mięśniaki usadowione pod surowicówką albo w ścianie macicy w trakcie ciąży zmieniają swoją lokalizację i uwypuklają się do środka jamy macicy. Wtedy mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Czasem duży mięśniak podsurowicówkowy lub śródścienny zlokalizowany na tylnej ścianie macicy uciska na odbytnicę, powodując ból. Gdy wklinuje się w jelito, utrudnia wypróżnianie. Prowadzi to do przewlekłych zaparć, a w skrajnych przypadkach do niedrożności jelit. Wówczas jedynym wyjściem jest dieta płynna. Trzeba też jak najwięcej pić, żeby pokarm mógł bez zakłóceń wędrować przez cały przewód pokarmowy.
Mięśniaki uszypułowane nie zaburzają rozwoju płodu, ale czasem stanowią przeszkodę dla porodu naturalnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 27.05.2014 16:48
Moją trudną ciążę udało mi się donosić do końca. Urodziłam w 39 tygodniu przez cc zdrową córeczkę , ma tylko krzywą głowę od tych mięśniaków. Lekarze którzy mnie operowali najpierw musieli wyciąć mięśniaka ok.10 cm żeby dostać się do dziecka. Drugi jeszcze został i czeka na operację. Pozdrawiam wszystkie mamy a szczególnie te z mięśniakami, trzymajcie się dzielnie będzie dobrze.
Nie zarejestrowany, 14.04.2014 11:50
Drogie kobitki, od jakiegoś czasu wiedziałam, że mam 4 mięśniaki podsurowicówkowe (5cm, 2x4 cm i 3 cm) i szczerze powiedziawszy nie planowałam zachodzić w ciążę, ale stało się inaczej. Od początku był stres i wielka niewiadoma jak się to wszystko potoczy. Co prawda lekarze mówili, że ten rodzaj mięśniaków nie zagraża dziecku i najgorsze co może mi się przytrafić to martwica mięśniaków. Obecnie jestem w 34 tygodniu więc finish już blisko ale nie obyło się bez problemów. W 22 tygodniu wylądowałam w szpitalu z potwornym bólem brzucha, brzuch był twardy i wyraźnie dało się wyczuć 3 mięśniaki które do tego czasu urosły (7,5 cm, 6 cm, i 5 cm, 4-tego nie można zmierzyć bo jest z tyłu macicy i dziecko go zasłania). Zrobiono mi KTG i USG szyjki macicy i nie stwierdzono podstaw do zatrzymania na obserwacji mimo mojej sugestii że może to stan zapalny mięśniaków. Po tygodniu potwornego bólu i nieprzespanych nocy moje dolegliwości stopniowo przeszły (brałam nospę i paracetamol). Pod koniec 29 tygodnia ponownie pojawiły się bóle brzucha, stał się twardy jak kamień a wieczorem odszedł mi czop śluzowy. Tym razem zostałam przyjęta na patologię ciąży z szyjką skróconą do 3 mm i diagnozą przedwczesnego porodu. KTG w dalszym ciągu nie wykazywało skurczy mimo napiętego brzucha. Na cito dostałam celeston na rozwój pęcherzyków płucnych bo lekarze byli przekonani że lada moment zacznie się poród. Podano mi także tokolize przez 3 dni (fenoterol - lek rozkurczowy), po której bardzo szybko przeszły dolegliwości bólowe. Okazało się że w mięśniakach był stan zapalny powodujący ciągłe napięcie macicy, które doprowadziło do maksymalnego skrócenia szyjki. Na patologii spędziłam 2 tygodnie po czym zostałam wypisana z zaleceniem leżenia w domu. Szyjka przy wypisie mierzyła 1 cm. Wiem wiem to dziwne, że odrosła z 3 mm do 1 cm, ale jak się okazuje, przy przyjęciu do szpitala była mierzona na skurczu macicy a wtedy wydaje się być krótsza i pomiar nie jest miarodajny. Od odejścia czopu śluzowego minęło już 4 tygodnie ale jakoś dalej trzymamy się w kupie i cenimy sobie każdy kolejny dzień razem. Oby jeszcze te 3 dodatkowe tygodnie wytrzymać :-) Wniosek jest taki, że nawet ciąża z 4 dużymi mięśniakami jest możliwa do utrzymania i nie dajcie się spławić w szpitalu przez lekarzy, którzy czasami lekceważą objawy, jak u mnie w 22 tc. KTG nie zawsze pokazuje skurcz macicy szczególnie jeśli jest on ciągły a nie pojawia się i znika w odstępach czasowych. Trzymam kciuki za wszystkie mięśniakowe mamy :-)
 

Mięśniaki macicy w ciąży pod nadzorem

Musisz liczyć się z tym, że w czasie ciąży zostaniesz skierowana na ok. 3-dniową obserwację w szpitalu, żeby lekarze mogli dokładnie ocenić stan twój i dziecka za pomocą USG i KTG. Czasem ciężarnym podaje się domięśniowo leki sterydowe, które przyspieszają rozwój płuc malucha, tak by w razie wcześniejszego porodu zmniejszyć ryzyko zaburzeń układu oddechowego. 
Jeżeli grozi ci przedwczesny poród, zawczasu uzgodnij ze swoim lekarzem, gdzie powinnaś rodzić. Musi to być szpital, w którym jest oddział dla wcześniaków, bo twoje maleństwo być może będzie wymagało szczególnej opieki.

 

Poród, gdy masz mięśniaki macicy

A co z porodem? W przypadku drobnych mięśniaków możliwy jest poród siłami natury. Ale jeżeli mięśniaki są usytuowane nisko, w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, mogą zagrodzić maluchowi drogę na świat. Lekarz podejmuje wtedy zwykle decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. 
Wskazaniem do cesarki mogą też być mięśniaki duże – niezależnie od tego, gdzie są położone – oraz uszypułowane. 
Nie broń się przed cesarskim cięciem, licząc na to, że może jakoś urodzisz. Lepiej od razu zdecydować się na operację, niż narażać dziecko i siebie na komplikacje, które mogą się pojawić w trakcie porodu siłami natury. 
Mięśniaków z zasady nie usuwa się w czasie cesarskiego cięcia. Wyjątek stanowią guzki, które leżą w linii cięcia i przeszkadzają w zamknięciu macicy, oraz mięśniaki uszypułowane, swobodnie poruszające się w jamie brzucha.
W pozostałych przypadkach zabieg ich usunięcia (laparoskopia lub tradycyjna operacja) można wykonać najwcześniej 6 tygodni po porodzie. Nie zawsze jest to konieczne, ponieważ po urodzeniu dziecka mięśniaki same się zmniejszają. Ale jeśli planujesz kolejną ciążę, będziesz musiała się ich pozbyć.

 

Zobacz także
drukuj
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 12.08.2013

reklama
Najpopularniejsze artykuły
Dobra waga w ciąży - ile powinna przytyć kobieta w odmiennym stanie Dobra waga w ciąży - ile powinna przytyć kobieta w odmiennym stanie

Niemal każda kobieta w ciąży martwi się czasem swoją wagą. Porównując się z koleżankami, dochodzi...

więcej

7433

12 przesądów o ciąży 12 przesądów o ciąży

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

8800

Obrzęki w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić Obrzęki w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Obrzęki w czasie trwania ciąży - chyba nie ma kobiety, która nie skarżyłaby się na nie. U przyszłej...

więcej

9310

Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań w ciąży. Kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie...

więcej

7050

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 25, 2014

Jedyny skuteczny jest `novoslim cała reszta to jakiś marketingowy bubel Też mnie przeraża ten rynek bo na Novoslim natknęłam się stosunkowo późno dopiero przez opinię w internecie a umożliwił mi zrzucenie 9 kg więc to nie przelewki a przy tym zero skutków ubocznych wszystko jak z...

data

Lipiec 25, 2014

Po 3 miesiącach awaryjnie zamówiłam jeszcze jedno opakowanie i brałam co któryś dzień tabletkę i stopniowo odstawiałam na szczęście do dziś dnia utrzymuję wagę walczę jedynie z uzależnieniem od cukru co ni jest proste

data

Lipiec 21, 2014

Może przypomnienie w kalendarzu w komórce?

data

Lipiec 25, 2014

nie wiem czy pomaga w odchudzaniu. Tran ma cudowne właściwości odpornościowe dla organizmu i powinno się g obrać pod takim względem a nie odchudzania :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.