Ostra biegunka u dorosłych powoduje odwodnienie. Sposoby na odwodnienie w wyniku ostrej biegunki

2019-01-14 14:55 Monika Majewska

Ostra biegunka u dorosłych jest reakcją obronną organizmu na atak wirusów, bakterii, pasożytów lub skutkiem działania toksycznych substancji zawartych np. w lekach. Nagły i gwałtowny przebieg biegunki może szybko doprowadzić do odwodnienia i utraty minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jakie są sposoby na odwodnienie w wyniku ostrej biegunki.

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dorosłych są zakażenia bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze przewodu pokarmowego. Stanowią one 90 procent przypadków zachorowań. Zdarza się, że biegunka jest efektem ubocznym stosowania danego leku (np. w leczeniu obniżającym ciśnienie czy zastępczej terapii hormonami tarczycy). Niezależnie od przyczyny nagła biegunka w szybkim czasie doprowadza do odwodnienia organizmu.

Odwodnienie u dorosłych

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe odwodnienie może doprowadzić do niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca, napadów drgawkowych, niekontrolowanego spadku ciśnienia krwi, śpiączki oraz zaburzeń świadomości. Stopień odwodnienia jest oceniany w trzech etapach

ETAP 1 - brak objawów odwodnienia.
ETAP 2 - umiarkowane odwodnienie objawiające się:

  • pragnieniem,
  • apatia lub drażliwością,
  • zmniejszeniem elastyczności skóry,
  • zapadniętymi oczami

ETAP 3 - ciężkie odwodnienie

  • objawy umiarkowanego odwodnienia nasilają się;
  • zmniejszenie świadomości,
  • skąpomocz,
  • niskie lub niewykrywalne ciśnienie krwi,
  • bladość skóry.

Sposoby na odwodnienie w wyniku biegunki

Należy nawodnić organizm chorego i przywrócić równowagę elektrolitów w organizmie. w tym celu stosuje się dostępne w każdej aptece tzw. doustne płyny nawadniające. Ich skład jest poszerzony o zawartość aminokwasów oraz glukozy, które są niezbędne do wchłaniania wody przez uszkodzony nabłonek przewodu pokarmowego.

Równie skuteczna jest domowa mieszanina 1/2 łyżeczki soli (3,5 g), 1 łyżeczki sody (2,5 g NaHCO3), 8 łyżeczek cukru (40 g) i 8 ml soku pomarańczowego (1,5 g KCl), rozcieńczonych w 1 litrze wody.

Ważne

Nie należy nawadniać chorego napojami gazowanymi czy różnego rodzaju sokami. Są to roztwory tzw. hipertoniczne, które "zasysają" wodę zawartą w komórkach błony śluzowej jelit, zwiększając tym samym ryzyko odwodnienia.

Zalecana jest także odpowiednia dieta. Można jeść gotowane ziemniaki, makaron, ryż, pszenica i owies, krakersy, banany, zupy i gotowane warzywa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wojciech
|

Ten lek 5 lat temu wycofany z aptek spamerze

makrela
|

Preparaty, zawierające elektrolity rzadko kiedy smakują dzieciom ale faktycznie są pomocne tak samo, jak dobry probiotyk. Dobroczynne bakterie potrafią przyspieszyć dojście do zdrowia i poprawić funkcjonowanie zaburzonej perystaltyki jelit.

~mysza___
|

kiedys pilam smekte i do tego doustne srodki nawadniajce (dpn), nie bylo to zbyt przyjemne, bo smak smekty nigdy mi nie odpowiadal, czasem nawet mialam po nim odruch wymiotny, a dpn-y mialy bardzo slony smak... na szczescie o tamtych czasach moge juz zapomniec! bo teraz stosuje jeden nowy srodek Orsalit plus smektyn, ktory jest o wiele smaczniejsza wersja obu srodkow (dpn+smektyn) jest to wiec tez wygoda i oszczednosc przy tej samej skutecznosci!

poaron
|

jeśli już miewam biegunkę to sięgam po Smecte. Najbardziej zaufanie mam do niej i nie brudzi tak jak inne leki

Janusz
|

Ostra biegunka infekcyjna jest w większości zachorowań chorobą samoograniczającą się (nawet nie leczona samoistnie ustępuje) i nie wymaga pójścia do lekarza. Jest to konieczne jedynie w przypadku dzieci do 2 r. ż. Najistotniejsze w leczeniu ostrej biegunki infekcyjnej jest nawodnienie pacjenta, ponieważ chory traci płyny – wodę i elektrolity. Należy je uzupełniać pijąc niegazowaną wodę mineralną. W aptece dostępne są też specjalne preparaty w saszetkach zawierające chlorek potasu i sodu, glukozę, wyciągi z rumianku, które uzupełniają elektrolity i mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu naszej kondycji w okresie biegunki. Jednym ze środków stosowanych w biegunce jest węgiel leczniczy. Podajemy go, gdy podejrzewamy zatrucie jakąś toksyną. Nie skraca biegunki, ale absorbuje niepożądane dla organizmu substancje, które ją wywołały lub warto kupić saszetek Smecty.