Usunięcie zęba i co dalej: implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

2014-01-24 17:55 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl | Konsultacja: Joanna Kacprzak, specjalista II stopnia chorób wewnętrznych

Niekiedy usunięcie zęba jest koniecznością. Jeśli nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, ryzykujemy, że z czasem pewnych konsekwencji nie będzie można już cofnąć. Dlatego zanim dojdzie do ekstrakcji, lekarz dentysta powinien zaplanować dalsze postępowanie. Możliwości jest kilka: implant, most, czyli stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów, lub ruchoma proteza zębowa. Wybór zależy od stanu pozostałych zębów, a także zasobności portfela - ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet 7 tysięcy.

Usunięcie choćby jednego zęba to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Dlatego lukę w uzębieniu trzeba jak najszybciej wypełnić. Sprawdź, jakie są metody.

Każdy ubytek trzeba uzupełnić

Utrata zębów pociąga za sobą poważne konsekwencje dla urody, ale co ważniejsze – dla zdrowia. Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ stomatognatyczny, czyli kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy, jest stale dynamiczny. Po ekstrakcji zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają. W przypadku usunięcia np. dolnego zęba górny zaczyna wysuwać się z zębodołu (razem z wyrostkiem kostnym), by zamknąć lukę po przeciwstawnym zębie (efekt Godona). Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę, ulegają nadmiernym przeciążeniom i szybko się niszczą, a to w konsekwencji może doprowadzić do ich utraty. Następstwem braków w uzębieniu są też kłopoty z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei zaburza pracę przewodu pokarmowego. Złe ustawienie zębów może powodować również zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, a także być przyczyną m.in. bólu żuchwy, głowy czy ciągłego zmęczenia.

Czym wypełnić lukę po ekstrakcji zęba? Możliwości jest kilka. Wybór zależy od liczby braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów, a także zasobności portfela.

Co po wyrwaniu zęba: implant

Implant to sztuczny korzeń, na którym odbudowuje się utracony ząb. Ma postać tytanowej śrubki zatopionej w kość szczęki. Implant można wszczepić od razu po ekstrakcji albo 1-4 miesiące po niej. Nie warto tego odwlekać, gdyż po usunięciu zęba zanika kość, w której był osadzony, a to utrudnia implantację i wydłuża leczenie (konieczna jest rekonstrukcja kości).

Wszczepienie implantu jest obecnie najlepszą metodą odbudowy brakującego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się tak samo jak naturalny, a dzięki bezpośredniemu przenoszeniu obciążeń na kości szczęk implanty zapobiegają zanikowi kości. Zaletą implantów jest też ich trwałość – mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Cena implantu: jeden wszczep kosztuje 2-4 tys. zł, zaś sztuczny ząb (wszczep i korona) – 4-7 tys. zł.

Co po wyrwaniu zęba: most

Most – to stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów. Zbudowana jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę. Założenie mostu porcelanowego jest możliwe, gdy zęby filarowe są w dobrym stanie. Oprócz mostu tradycyjnego jest też adhezyjny – na włóknie szklanym. Sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe przy pojedynczych brakach. Nie wymaga szlifowania zębów. Niezależnie od zastosowanych materiałów mosty różnią się wyglądem od naturalnych zębów. Ponadto po pewnym czasie trzeba je wymienić.

Ceny mostów: most porcelanowy to koszt 400-1200 zł za jeden ząb, zaś adhezyjny - 300-600 zł.

Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma

Ruchoma proteza zębowa to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. W takim przypadku sprawdzi się wszczepienie implantów – już 2-4 wystarczą dla utrzymania protezy.

Ceny: NFZ refunduje leczenie protetyczne i wykonanie protez osiadających częściowych lub całkowitych raz na 5 lat (pacjentowi musi brakować minimum 5 zębów w jednym łuku zębowym). NFZ finansuje też naprawy co 2 lata. W prywatnych gabinetach protezy osiadające częściowe kosztują 500-1000 zł, całkowite – 700- 1200 zł, szkieletowe – 1000-2000 zł, a elastyczne – 800-1800 zł.

Ważne

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

  • Przez 2 godziny nie wolno jeść ani pić.
  • Aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk, można przykładać do policzka zimne okłady.
  • Przez dobę nie wolno przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca po ekstrakcji, gdyż skrzep znajdujący się w zębodole jest jedynym opatrunkiem rany. Jeśli zostanie on wypłukany, może rozwinąć się tzw. suchy zębodół – miejscowy stan zapalny kości spowodowany niewłaściwym gojeniem się rany poekstrakcyjnej. Objawia się on silnym bólem, gorączką i ogólnym osłabieniem. Dolegliwości pojawiają się 2-3 dni po zabiegu.
  • Przez 2 dni należy unikać gorących dań i napojów, zastępując je chłodnymi. Nie wolno gryźć po wrażliwej stronie. Należy też powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny.
  • W razie konieczności można zażywać dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, z wyjątkiem aspiryny (rozrzedza krew).
  • Jeśli po 2-3 dniach wystąpi silny ból lub gorączka, należy pilnie zgłosić się do stomatologa.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kamil Lekarz
|

Chciałem was uświadomić, ze implanty nie są takie dobre jak wym sie tutaj wydaje.
Implant to jest ciało obce i organizm będzie dążył do jego wydalenia. Kości szczeki w tym miejscu zanikają bądź zniekształcają się. Implant może nie wytrzymać całego życia jak wam się to wydaje.

Barbara
|

U mnie podobnie , z czasem zęby się poprzesuwały i tragedia

naj
|

Mam 3 implanty i nie wyobrażam sobie innej metody na uzupełnienie "dziur". Fakt że mam "końskie zęby" i dość dobre kości w żuchwie i szczęce choć raz musiałem skorzystać z dołożenia preparatu kościotwórczego. Ale był sukces i wygoda nie do opisania. Koszty były ale to też można znieść.

Kosmo
|

Również pracuje z ludźmi i nie wyobrażam sobie, żebym chodził z luką między zębami.

Maciej
|

Anonimowość ułatwia zadanie "cioteczkom dobra rada"

ss
|

Zjechać na białołękę

Marta
|

Żadne bzdury, to, że Tobie się nie przesunęło to nie znaczy, że nikomu się to nie zdarza. Ja nie mam z 1 strony 6 i 7 od wielu lat, 4 i 5 przesunęły mi się tak, że m. 3 i 4 wygląda jakby nie było zęba. Teraz mam dylemat most czy implant. W przypadku implanta muszę mieć rekonstrukcję kości.

magda
|

Absurd to może w twoim przypadku, mi po ok10 latach siódemka mocno przechyliła sie na dziure po 6tce, z drugiej strony nie, chociaż też 6tki nie mam. Tak okropnie mi sie wykrzywił zgryz, że teraz w wieku 37 lat nosze aparat. Zaczynam powoli odczuwać jakiś ład w buzi. Szkoda, że kiedyś tej świadowmości nie miałam, bo może chociaż jakies mosty bym zrobiła.Jeszcze raz powtarzam, nie od razu zaczęły mi się zęby krzywić po wyrwaniu 6tek - jedną wyrwałam w dziecinstwie, drugą w wieku 19 lat.

she
|

Co za absurdy!!! Od 10 lat nie mam 4 szóstek. Nic mi się nie przesuwa, nie wysuwa, ani nie krzywi. Po co takie brednie ludziom wciskacie??? Ze by zagonic ich do płacenia za zęby, które się psują od tej całej chemii w jedzeniu, które nam serwuje Państwo????

DariusPhD
|

Zawsze ilekroć czyta Polskie strony internetowe o zawartości medycznej mam wrażenie że piszą je osoby o poziomie inteligencji zbliżonym do planktonu... Pisanie "Utrata zębów pociąga za sobą poważne konsekwencje dla urody, ale co ważniejsze – dla zdrowia (badania naukowe dowodzą, że pacjenci źle oprotezowani i bezzębni żyją krócej!)." jest szczytem debilizmu a raczej braku elementarnej wiedzy. Po pierwsze nie ma mowy o dowodzie, z racji że były to badania epidemiologiczne. Korelacja nie jest rowna przyczynowości, odsetek palaczy zmalal wzrost zachorowan na raka wzrosl(pomijam fakt wiekszej wykrywalnosci) wyciagam konkluzje iz palenie ma protektywny wplyw na rozwoj nowotworu, kazdy polmozg to wysmieje(sadzac po tym artykule moze oprocz was). Nawet jedna komorka nerwowa nie wpadła na pomysł że te same czynniki odpowiedzialne za utrate zeba(jak palenie etc) jest odp za krotsze zycie lub inne czynniki wspolistniejace?.

"Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ stomatognatyczny, czyli kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy, jest stale dynamiczny. Po ekstrakcji zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają. " Napisane madrym jezykiem glupoty. Poczytajcie moze naukowe pismiennictwo bo tylko rozpowszechniacie idiotyzmy.