ÓSEMKI czyli zęby (nie)mądrości

2016-07-14 8:31 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Pelc, lekarz stomatolog

Choć nazywane są zębami mądrości, z inteligencją nie mają nic wspólnego. Za to potrafią nieźle dać się we znaki, bo zwykle rosną nieprawidłowo. Kiedy właściwie jest czas na to, by pojawiły się ósemki, dlaczego, gdy już wyrosną w bólach, tak szybko atakuje je próchnica? Czy usuwanie ósemek powinno być standardem?

Ósemki czyli zęby mądrości sprawiają mnóstwo kłopotów. Jak rosną - odczuwasz ból, gdy już urosną - szybko się psują. Na co nam zęby mądrości i jak o nie dbać - na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

W jakim wieku wyrastają zęby mądrości?

U większości osób ostatnie zęby trzonowe wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia. Często rozwijają się stopniowo (z przerwami) nawet przez kilka lat. Dlatego u niektórych osób zęby mądrości wyrzynają się dopiero w okolicach czterdziestki. Czasami zdarza się też, że wyrastają one u osób starszych, które noszą ruchome protezy. Na skutek ucisku dochodzi bowiem do wyrzynania się ósemek, które do tej pory tkwiły w kości.

Dlaczego ósemki szybko się psują?

Związane jest to przede wszystkim z ich położeniem. W tylnej części szczęki często gromadzą się resztki pokarmu, a że dostęp do tego miejsca jest utrudniony, nie zawsze potrafimy dotrzeć szczoteczką do ósemek i dokładnie je wyczyścić. To sprawia, że zęby mądrości są bardzo narażone na atak bakterii próchnicowych. Z kolei próchnica w ósemkach może z czasem przenieść się na sąsiadujące zęby.

Czy zęby mądrości usuwa się w taki sam sposób jak inne zęby?


Ekstrakcja ósemek może niestety bardziej przypominać zabieg chirurgiczny. Są one bowiem niefortunnie położone, mocno tkwią w łuku zębowym, a przy tym często mają nietypowy kształt i liczbę korzeni. Jeśli nie ma komplikacji, zabieg trwa ok. 30 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba zakłada się szwy na dziąsło.

Czy ósemki rosną u wszystkich ludzi?


Nie. Czasem zdarza się, że zęby mądrości nie wyrastają, nawet jeśli na zdjęciu rentgenowskim szczęk (pantomogramie) widać ich zawiązki – po prostu rozwój ósemek w pewnym momencie się zatrzymuje. Jednak specjaliści zauważają, że coraz częściej pacjenci nie mają nawet zawiązków ostatnich zębów trzonowych. To wynik stopniowej redukcji szczęk. Ponieważ jemy coraz bardziej przetworzoną żywność, część twarzowa czaszki rozrasta się w mniejszym stopniu niż u naszych przodków. To sprawia, że w łuku zębowym często brakuje już miejsca dla ósemek. Być może nasi potomkowie w ogóle będę ich pozbawieni. Brak ósemek nie powoduje jednak żadnych trudności z prawidłowym żuciem pokarmów czy rozwojem zgryzu.

Kiedy trzeba usunąć zęby mądrości?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest ósemka i jakie sprawia kłopoty. Wskazaniem do usunięcia jest zaawansowana próchnica, bo wtedy ząb trzeba leczyć kanałowo, co z uwagi na położenie zębów mądrości jest wyjątkowo trudne do przeprowadzenia i nie zawsze skuteczne. Ekstrakcję ósemki zaleca się też, gdy z jej powodu inne zęby zostają poddane silnemu naciskowi – z czasem może to prowadzić do wad zgryzu, a także powikłań w okolicznych zębach. Usunięcie zębów mądrości zalecane jest również, jeśli rosną one krzywo albo wrastają w policzek, a także gdy pojawiają się kłopoty z dopasowaniem aparatu ortodontycznego lub protezy. Kolejnym wskazaniem są problemy z dziąsłami – częste stany zapalne, tworzenie się torbieli na dziąśle. W przypadku ósemek całkowicie zatrzymanych decyzję o ekstrakcji podejmuje się, gdy są one w niekorzystnym położeniu albo gdy brakuje miejsca na ich prawidłowy rozwój. Jeśli są wskazania do usunięcia ósemek, nie należy z tym zwlekać. Zawiązki zębów mądrości można usunąć już 14-latkowi, wtedy zabieg jest łatwiejszy do wykonania. Jak się okazuje, wśród Europejczyków Polacy przodują w kwestii posiadania zębów mądrości. W większości krajów Unii standardowo usuwa się wszystkie ósemki, które nie wyrosły prawidłowo do 18. roku życia, by uniknąć komplikacji w przyszłości.

Jakie problemy powodują ósme zęby?

Ponieważ szukają dla siebie miejsca w łuku, mogą stłaczać pozostałe zęby, co przyczynia się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Ponadto mogą powodować próchnicę i wtórną paradontozę siódemek, a jeśli rosną krzywo, kaleczą policzek od wewnątrz. Problemem są też ósemki wyrżnięte połowicznie (ząb jest częściowo przykryty przez dziąsło). Nagryzanie dziąsła prowadzi do zranień, poza tym pod płatem dziąsła gromadzą się resztki pożywienia i bakterie, sprzyjając stanom zapalnym. Kłopoty powodują także ósemki całkowicie zatrzymane. Zwykle są one źle ułożone i naciskają na korzenie trzonowców. Wokół takich ósemek może się tworzyć stan zapalny albo torbiel. Zatrzymane zęby mogą też powodować częste bóle głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego.

Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po ekstrakcji ósemki?

Aby zmniejszyć opuchliznę, warto przykładać do policzka zimne okłady i ssać kostki lodu. Bolesność pomogą złagodzić środki przeciwbólowe. Przez dobę nie wolno palić papierosów, czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji, pić przez słomkę ani wydmuchiwać nosa (silny strumień powietrza może uszkodzić ranę). Aby dziąsło szybciej się zagoiło, można delikatnie płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Przez tydzień należy jeść letnie, papkowate dania. Trzeba zrezygnować z picia kawy i napojów energetyzujących, bo podnoszą ciśnienie krwi, a wtedy trudniej powstrzymać krwawienie. Jeśli po kilku dniach od zabiegu ból się utrzymuje lub nasila, pojawia się krwawienie albo gorączka, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Czy ósemki mogą być przydatne do przeszczepu w miejsce utraconego zęba?

Tak, choć zabiegi autotransplantacji przeprowadza się bardzo rzadko. Wykonywane są raczej u młodych osób, u których ósemki nie są mocno ukorzenione i łatwiej przyjmują się w nowym miejscu. Zabieg polega na przeniesieniu zawiązka zęba mądrości (w odpowiednim stadium rozwoju) w miejsce brakującego trzonowca. Gdy przeszczep się przyjmie, ząb się szlifuje i zakłada na niego koronę. Obecnie zabieg autoprzeszczepu częściej zastępuje się skuteczniejszym wszczepieniem implantu.

Ósemki: zęby mądrości [wideo]

Kiedy właściwie jest czas na to, by pojawiły się ósemki, dlaczego, gdy już wyrosną w bólach, tak szybko atakuje je próchnica?

Ósemki - zęby mądrości

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecany artykuł:

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Michał
|

Każdy przypadek jest inny. Większość osób nie ma problemów, ale ja jestem po usunięciu drugiej dolnej ósemki i obydwa przypadki były bardzo bolesne i problematyczne. Ważne jest, żeby trafić do mądrego chirurga, który z nami najpierw porozmawia i ustali wszelkie zagrożenia. Nie polecam narkozy, bo po co to robić. Nie straszę nikogo, ale naprawdę to nie jest zwykłe usunięcie zęba tylko zabieg chirurgiczny, więc nawet jak ktoś ma mocny organizm i następnego dnia po wyrwaniu pójdzie sobie do Maca na burgera, to kto inny może mieć tak jak ja i przez tydzień nie wychodzić z łóżka, bo wysoka gorączka, bo opuchlizna, bo krwotoki, bo inne rzeczy, które są bardzo nieprzyjemne. Nie mniej jak trzeba to trzeba, więc polecam tylko zrobić dobry research, żeby nie trafić do rzeźnika, który potem nie będzie chciał rozmawiać. Ja tak miałem za pierwszym razem i gościu ustami swojej asystentki mi powiedział, że to moja wina, że miałem krwotok. Na szczęście w szpitalu mi wytłumaczyli co się stało.

Gość
|

Ja nie wiem, w internecie to tylko rzeźnię opisują, a potem umieranie w męczarniach przez tydzień albo i dłużej. Ja jestem trzeci dzień po dłutowaniu prawej dolnej ósemki, która była wyrośnięta tylko w jednej czwartej części i czuję się świetnie, nawet szczękościsku nie dostałam, jak chomik nie wyglądam. Jem normalnie tylko po zdrowej stronie oczywiście. Antybiotyku żadnego, tylko przeciwbólowy lek a i tak niezbyt często używany. Płukanka i tyle.
Może mam szczęście, a może mój organizm dobrze znosi wszelkie zabiegi chirurgiczne, było ich kilka i po żadnym nie umarłam z bólu. Ten post jest już chyba sprzed kilku lat, ale mam nadzieję, że może mój wpis o tym, że w większości przypadków człowiek nie wygląda jak zombie pomoże komuś kto czeka na taki zabieg i już ma pełne majty czytając jak inni przechodzili katusze. Ja też czytałam i muszę przyznać, że to był błąd bo psychika sama się nakręca.
Także pozdrawiam serdecznie. :)

Dionisio
|

mi z tyłu pare lat temu usunieto ząbka i w miejsce jego a może inaczej za nim wrasta chyba ósemka ,widać już takie 4 białe miejsca-wierzchołków zęba, jak do tej pory nic mnie nie boli włącznie z nowo wyrastającą ósemką , chyba nie będe miał bólu tego zęba ani żadnego innego gdy już pojawi się cały ząb ? ktoś coś wie w tym temacie ?

Mati
|

Nieraz spotkałem się z forum które opisuje że dopiero od 16 roku życia wyrastają zęby ósemki.
Ja mam 13 lat i już posiadam 1 ząb i 3 się wyżynają.
Pierwszy raz słyszę żeby ktoś w moim wieku je posiadał.
Na razie jest wszystko dobrze zęby się wyżynają bezproblemowo tak jak pierwszy.

GabiM
|

Mi zęby mądrości wyszły dosyć niedawno. Jeden w ładny sposób, wyżynał się bez większego bólu, ale z drugim miałam sporo problemów. Wychodził pod dużym kątem i potrzebny była interwencja chirurga. Cały zabieg był zrobiony za znieczuleniem, więc w czasie jego robienia nic nie czułam. Później gdy znieczulenie przestało działać poczułam straszny ból. Z tej jedej storny byłam spuchnięta jak chomik. Dostałam antybiotyk i brałam go jakiś czas. Nic nie pomagało.

monika12xdd
|

proszę o kontakt bo chyba mam to samo co pani,panicznie sie boje,monika12xdd@wp.pl

Aga
|

Dziękuję, że Pani to napisała bo już zaczęłam się zastanawiać co dzieje się z moją twarzą. Mam wszystkie ósemki zatrzymane i zalecenie ich usunięcia od laryngologa.Wieczne zapalenia zatok i całego organizmu, bóle szczęki, drganie powiek.Jestem już umówiona z chirurgiem nie ma na co czekać( jestem przed 40 tką).

Emilia
|

ja mam problem ponieważ wydaje mi się że moja ósemka przedarła się już przez dziąsło tylko nie w tym miejscu co powinna, nie wyrosła ona tak jak inna tylko już na samym początku skręciła w prawo i wygląda tak jakby na ściance dziąsła (górnego) wyrósł mi ząb, całkowicie u góry. jakiś 1cm wyżej niż zaczynają sie inne zeby. co robić??

Natalia
|

Mimo mojego młodego wieku (16 lat) wyrosły mi już dwie ósemki i na szczęście nie mam z nich żadnych komplikacji. Wyrosły prawidłowo i jestem z nich bardzo dumna :)

Patrisz
|

Polecam Warszawska klinike MML. Usuniecie osemek jest dosc drogie ale odrazu pomaga. Wszystko jest robione pod narkoza wiec nic nie czuc:)