Twój pot cuchnie jak zgniłe jajo? To ważny sygnał od wątroby

2023-05-15 9:44

Wydzielanie potu przez skórę to naturalny proces fizjologiczny. Dzięki niemu organizm schładza się i pozbywa zbędnych produktów przemiany materii. Co jednak w sytuacji, gdy prysznic nie pomaga? O czym świadczy dziwny zapach potu?

Twój pot cuchnie jak zgniłe jajo? To ważny sygnał od wątroby
Autor: Getty Images Twój pot cuchnie jak zgniłe jajo? To ważny sygnał od wątroby

Zwykle przykry zapach można wyeliminować za pomocą szybkiego prysznica, dezodorantu czy perfum. Gdy okazuje się, że te metody zawodzą, a twoje ciało pachnie inaczej niż zwykle, może to być znak, że w ciele rozwija się choroba.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach potu?

Farmaceutka Giulia Guerrini w rozmowie z “The Sun” tłumaczy, że zapach potu zdradza wiele o tym, co dzieje się w ciele. Zaapelowała także, aby nie ignorować zmiany zapachu potu i skonsultować to z lekarzem.

- Jesteś to winien sobie (i ludziom wokół ciebie!), aby zidentyfikować przyczynę tak szybko, jak to możliwe i uzyskać odpowiednie leczenie - powiedziała.

Nadwaga

Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na nieprzyjemny zapach ciała. Dzieje się tak dlatego, że osoby z zmagające się z nadmierną masą ciała mają fałdy na skórze, które są pożywką dla bakterii.

Niektóre badania udowadniają, że osoby z nadwagą częściej mają słaby węch w porównaniu z osobami szczuplejszymi. Może to oznaczać, że ludzie z nadwagą i otyłością mogą rzadziej zauważać, że wydzielają nieprzyjemny zapach.

Cukrzyca 

Jeśli masz cukrzycę, zmiana zapachu ciała może być oznaką kwasicy ketonowej. Cukrzycowa kwasica ketonowa występuje, gdy w organizmie występuje poważny niedobór insuliny, czyli hormonu, który pomaga organizmowi czerpać energię z glukozy.

Przy cukrzycowej kwasicy ketonowej organizm nie może wykorzystywać cukru jako energii i zamiast tego zaczyna wykorzystywać tłuszcz. Wysoki poziom ketonów powoduje, że krew staje się kwaśna, a zapach ciała słodki, przypominający zapach owoców.

Choroba wątroby

Nieprzyjemny zapach potu może także sygnalizować choroby wątroby. W ich przebiegu pacjent może pocić się nadmiernie, a cuchnący zapach, który wydziela ciało, porównuje się do odoru zgniłego jajka.

Kiedy wątroba przestaje działać lub zwalnia, w pocie i oddechu gromadzą się toksyny i zanieczyszczenia. Stan ten należy skonsultować z lekarzem, ponieważ jeśli nie jest leczony, może prowadzić do niewydolności wątroby i raka wątroby.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek to stan przewlekły. W jego przebiegu narządy filtrujące produkty przemiany materii z krwi nie działają tak, jak powinny.

Jeśli nerki zawiodą, ciało może zostać przeciążone toksynami, co może zagrażać życiu, jeśli stan ten nie jest leczony. Osoby z niewydolnością nerek mogą pachnieć jak... amoniak. Jest to wynik nagromadzenia się w organizmie toksyn.