Alpakoterapia dla dzieci i dorosłych. Zasady i efekty terapii w otoczeniu alpak

2017-01-12 14:31 opracowanie aj

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.

Alpakoterapia to terapia wsparta towarzystwem alpak. Spokój, delikatne usposobienie i inteligencja tych zwierząt doceniana jest przez terapeutów oraz ich pacjentów, którzy dzięki tym zwierzakom czują się o wiele lepiej.

Dla kogo alpakoterapia?

Alpakoterapia w szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniem nerwowym bądź silnym stresem.

Ale nie zapominajmy, że alpakoterapia kierowana jest też do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu z tym niezwykle przyjemnym zwierzęciem.

Czytaj też: Czym jest empatia i dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego akurat alpaki?

Alpaki to zwierzęta o spokojnej i łagodnej naturze. Nie są agresywne, dlatego wzbudzają tak dużą sympatię, szczególnie wśród dzieci. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi dodatkowy atut dla alergików.

Ich uroczy wygląd sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć, a pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego alpaki coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii.

Ważne

Alpakoterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, ale wsparcie terapii specjalistycznej.

Gdzie w Polsce można skorzystać z alpakoterapii?

 • W Warszawie alpaki można spotkać w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA. W ośrodku prowadzone są specjalne zajęcia dla dzieci i dorosłych, podczas których uczestnicy uczą się jak obcować z alpakami, mogą je nakarmić oraz pogłaskać, a także pójść z nimi na spacer.
 • Centrum Zooterapi WSIiZ w Kielnarowej (niedaleko Rzeszowa). Prowadzone jest tu jedyne w Polsce Laboratorium Badań nad Alpakami.
 • Ośrodek Rehabilitacji Dzieci "ZABAJKA 2" w Złotowie - ośrodek zajmuje się organizowaniem turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.
 • Alpakoterapia Tablo i Piróg w Jaźwinach oferuje terapię w towarzystwie dwóch alpak o kolorach brązowym (Tablo) i szampańskim (Piróg).
 • Podaj łapę Alpakoterapia Kyneoterapia w Baranówce (koło Lublina) - oferuje alpako- i dogoterapię.
 • Fundacja Stella im. Agaty Orłowkskiej w Lubartowie zajmuje się treningiem samodzielności osób niepełnosprawnych, prowadząc m.in. alpakoterapię.

Masz informacje na temat innych miejsc, w których prowadzona jest alpakoterapia? Napisz o tym komentarzu pod artykułem.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 4/2020
  KOMENTARZE
  Alpaki Terapeuciaki
  |

  Na terenie Koszalina i okolic w województwie zachodniopomorskim poleca się grupa
  ALPAKI TERAPEUCIAKI- znajdź nas na Facebooku :)

  Elżbieta
  |

  Zapraszamy wszystkich miłośników alpak na spotkanie z Alpaką organizowane przez Fundację Llamerada we wsi Dębowiec 11a gmina Prudnik

  Anna
  |

  Alpakoterapię prowadzi Estera Juzwenko w Młodoszowicach (niedaleko Brzegu, Opolszczyzna). Rewelacja!

  Ewa
  |

  https://www.facebook.com/mo...

  Powyżej podaję adres f ośrodka, który prężnie się rozwija.
  Pozdrawiam,
  Ewa

  Asia
  |

  Serdecznie zapraszam na spotkania z Mikim i Cocolino do Grudziądza . Gospodarstwo Agroturystyczne Maranka,Centrum Rozrywki Extreme, Niepubliczne Przedszkole Dom Małego Skrzata, Centrum Edukacji Abak

  Beata
  |

  Zapraszamy na zajęcia z udzialem alpak do Sieborowic w pobliżu Krakowa. Pozdrawiamy.

  Alpakoterapia
  |

  Zapraszamy również do nas do "Agroturystyka Akacjowy Zakątek"Alpaki Maltek i Czaruś chętnie współpracują z dziećmi i dorosłymi . Zapraszamy na naszego facebooka

  Marta
  |

  Alpakoterapia Marta Górska

  Paulina
  |

  Alpakoterapia jest również prowadzona w Centrum Terapii Dzieci i Młodzieży w Mińsku Mazowieckim. Zapraszamy :)