Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, objawy, operacja

2022-02-17 13:57

Zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie - trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego oraz jak przebiega operacja?

Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, objawy, operacja
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny
  2. Zapalenie wyrostka robaczkowego - rodzaje
  3. Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy
  4. Zapalenie wyrostka robaczkowego - przed diagnozą
  5. Zapalenie wyrostka robaczkowego - diagnoza
  6. Zapalenie wyrostka robaczkowego - leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy dzieci i dorosłych między 10. a 30. rokiem życia. Bez względu na przyczynę dolegliwości żadnego bólu brzucha, który się przedłuża czy z czasem nasila, nie wolno lekceważyć.

W przypadku ataku wyrostka może dojść do sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym i powstania ropni. Poza tym pozostawienie ostrego wyrostka bez pomocy chirurgicznej prowadzi do przeniesienia się zapalenia do otrzewnej. A to już stan zagrażający życiu.

Czy wygląd brzucha może świadczyć o chorobie?

Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny

Zdaniem części lekarzy do zapalenia wyrostka częściej dochodzi u osób, w których diecie jest niedostateczna ilość błonnika. Ryzyko zachorowania zwiększa się również po bakteryjnej czy wirusowej infekcji przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy może też zostać zatkany zawartością jelita lub uciśnięty z zewnątrz przez pasmo tkanek, powstałe np. po innej operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - rodzaje

Lekarze dzielą zapalenie wyrostka robaczkowego na 4 typy:

  • ostre proste zapalenie
  • zapalenie ropowicze
  • zapalenie zgorzelinowe
  • perforacja wyrostka

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć charakter przewlekły, który po pewnym czasie przechodzi w stan ostry.

Zanim to nastąpi, przez kilka miesięcy chory odczuwa bóle brzucha (nawet bardzo silne), ma problemy z oddawaniem stolca i skarży się na złe samopoczucie. W takiej sytuacji można przewidywać atak, chociaż podobne objawy mogą się pojawić przy bardzo wielu innych schorzeniach.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

U większości chorych zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, w nadbrzuszu. Ból szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie, na wysokości biodra.

Nasila się podczas kaszlu czy poruszania się, łagodnieje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Potem zwykle dołączają się nudności, wymioty, rośnie temperatura i przyspiesza tętno. Może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie (częściej u dorosłych).

Gdzie jest i jak wygląda wyrostek robaczkowy? Sprawdź! 

Zapalenie wyrostka robaczkowego - przed diagnozą

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny i nie słabnie, trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur chirurgiczny do szpitala. Gdy bólowi towarzyszy zaparcie, nie wolno podawać środków przeczyszczających, ponieważ mogą się stać pośrednią przyczyną pęknięcia wyrostka robaczkowego.

Kolejne zastrzeżenie dotyczy środków przeciwbólowych i antybiotyków. Nie podajemy ich, gdyż mogą zaciemnić obraz dolegliwości. Do czasu postawienia diagnozy nie wolno też nic jeść ani pić.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - diagnoza

Lekarz, badający chorego, uciska okolice prawego dołu biodrowego, bo to najbardziej bolesne miejsce przy zapaleniu wyrostka. Przy ostrym stanie zapalnym bardziej boli, gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, niż gdy go uciska. Może też poprosić o podniesienie do pionu prawej nogi - ból narasta. Przy nietypowym położeniu wyrostka - np. za pęcherzem moczowym - mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - leczenie

Jedynym sposobem postępowania w przypadku zapalenia wyrostka jest operacja. W pierwszych dwóch stadiach zapalenia lekarze czasem zaczynają od laparoskopii, ale często i tak okazuje się konieczne otwarcie powłok brzusznych.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle