Tomografia komputerowa kręgosłupa - badanie kręgosłupa

redakcja

Tomografia komputerowa kręgosłupa to metoda pozwalająca na szybką i dokładną ocenę elementów kostnych po urazach kręgołupa, przy podejrzeniach nowotworów, przepukliny krążka międzykręgowego, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także wadach rozwojowych i diagnozie osteoporozy.

Tomografia komputerowa to badanie nieinwazyjne, chociaż czasami trzeba podać dożylnie środek cieniujący (kontrast), aby lepiej uwidocznić nieprawidłowości (np. przy zmianach nowotworowych).

Przeciwskazaniem do badania może być klaustrofobia, a także alergia lub jeśli w przeszłości miałaś jakiekolwiek reakcje uczuleniowe na leki czy środki kontrastowe.

Inne przeciwskazania to skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) i ciąża. Jeśli jesteś w drugiej połowie cyklu miesięcznego i podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciążę, również nie możesz wtedy poddać się tomografii.

Na badanie trzeba przyjść na czczo - co najmniej 6 godzin wcześniej nie wolno jeść.

Tomografia komputerowa kręgosłupa trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Małym dzieciom przed badaniem podaje się środki uspokajające, można też zastosować znieczulenie ogólne.

Nie trzeba się rozbierać.

Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu (tzw. gantry). Na specjalnej ramie dookoła jego ciała porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest stosunkowo duża, dlatego też badania nie powinno się powtarzać dowolną ilość razy.

Podczas badania trzeba leżeć nieruchomo. Lekarz informuje, co należy po kolei robić.

Większość tomografów wyposażona jest w tzw. intercom, służący do komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem czy technikami.

Aparat posiada także diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego - w chwili zapalenia się lampki nie wolno oddychać.

Czasem po badaniu mogą się pojawić powikłania związane z podaniem środka kontrastowego. Wszelkie niepożądane objawy natychmiast zgłoś lekarzowi.

Posłuchaj o tomografii komputerowej. Jakie schorzenia można wykryć dzięki temu badaniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Amelia
|

Miałam robiony rezonans - leżałam około 20 minut bez ruchu, dało sie wytrzymać bo w tym czasie już sadziłam w myślach kwiaty na działce, wymyślałam ich rozsadzenie. Jutro będę na badaniu tomografem komputerowym odcinka lędżwiowego. Prawdopodobnie rezonans jest bezpieczniejszy, nie ma tej dużej dawki promieniowania ale jest dużo droższy, ok. 200 zł więcej. Obydwa badania są bardzo dobre i jak najbardziej wskazane przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Ania
|

Wcale nie trzeba być na czczo. Wczoraj rejestrowałam sie na wizyte i powiedzieli mi ze nie musze.

heheheh
|

Zacznijmy od tego, iż tomografia jest tańsza, oraz jest wykonywana jednorazowo. Rezonans musi być wykonywany dwukrotnie - klatka piersiowa i część lędźwiowa (brzuch). No i Tomografia jest dużo przyjemniejsza. :)

bogda
|

mam skierowanie na tk przeczytałam że trzeba byc na czczo 6 godz ja jestem chora na cukrzyce wie 6 godz nie jedzenie jest problemem

lolita
|

Chcialabym się dowiedzieć czym różni się tomograf od rezonansu magnetycznego i co jest bardziej wskazane przy chorobie zwyrodnieniowej kregosłupa.Pozdrawiam