Holter - EKG metodą Holtera: wskazania i przebieg badania

Dominika Kowalska | Konsultacja: doc. dr hab. Robert Gil, kardiolog

Badanie pracy serca metodą Holtera pozwala rejestrować czynność serca przez całą dobę, dzięki czemu można wykryć zaburzenia, których nie pokaże ani elektrokardiogram, ani echo serca. Sprawdź, kiedy wskazane jest badanie holterowskie i jak przebiega takie ekg.

Badanie metodą Holtera postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie. Aparat do badania metodą Holtera wygląda jak walkman. Przytwierdza się go do paska w talii. Odchodzi od niego 5 elektrod, które lekarz przykleja na lewej piersi, wokół serca. Wcześniej odtłuszcza ją spirytusem lub eterem. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić.

Noszenie aparatu zwanego holterem w niczym nie może nas ograniczać. Przeciwnie, by badanie było wiarygodne, powinniśmy robić to, co zwykle. Musimy tylko prowadzić dziennik i zapisywać w nim czas posiłków, spacerów, kierowania autem i opisywać objawy (np. kołatanie serca, zawroty głowy, duszności).

Jedynym odstępstwem od zajęć jest to, że z holterem nie możemy się kąpać. Zamoczenie elektrod uniemożliwiłoby wykonanie badania.

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od holtera, musimy ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).

Spis treści

  1. Badanie holterowskie: kiedy należy wykonać?
  2. Badanie holterowskie: zalety
  3. Holter: wyniki na wykresie

Badanie holterowskie: kiedy należy wykonać?

Badanie metodą Holtera zleca się w przypadku:

Badanie holterowskie: zalety

Wielką zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również podczas snu. U niektórych osób właśnie wtedy i tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji. Kiedy śpimy, większość czynności, jakie wykonuje nasz organizm, zostaje spowolniona.

Zdarza się jednak, że oddech jest wyjątkowo płytki, powolny i nie dostarcza organizmowi odpowiedniej porcji tlenu. Wpływa to negatywnie na pracę serca. Te wszystkie zakłócenia lekarz może odczytać z zapisu holtera.

Holter: wyniki na wykresie

Impulsy elektryczne, wytwarzane stale przez nasze serce, są w czasie badania zapisywane na taśmie magnetofonowej albo elektronicznie. Po upływie 24 godzin lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi przez nas notatkami. Wyniki interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie sporządzonych wykresów może postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie.

Niektórzy niesłusznie obawiają się, że holter pogorszy stan ich zdrowia, zakłócając pracę serca. Nie ma nawet najmniejszego ryzyka. Badanie nie boli, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, czyli nie narusza tkanek ciała.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Radek
|

Witam, wszędzie czytam że aparat jest podłączony na 24 godziny, czy tylko tak jest czy w określonych przypadkach np. U dziecka 8 letniego przed rezonansem może byś podłączony na 4 godziny???

Zbyszkio
|

Witam. Odpowiadam, że jeszcze nie widziałem na oczy aparaty typu Holter. Nie wiem czy są różne modele? Mam mieć założony na dniach.Interesuje mnie jedno.Czy za pomocą tego aparatu można zdiagnozować, ustalić leki no i leczenie nadciśnienia tętniczego krwi. Pozdrawiam.

Julia
|

A jakiej firmy i jak wyglada Twój Holter?

Zbyszko
|

Witam. Leczę się na nadciśnienie tętnicze krwi. Czy za pomocą aparatu Holtera można dobrać odpowiednie leki i zacząć leczenie.

Robert Matycz
|

musisz iść i wymienić

agulka90
|

dzisiaj rano zalozyli mi holtera. Pierwsze pomiary byly widoczne na ekranie, a teraz przy pomiarze widac tylko cztery kreski ( - - - - ). Prosze mi powiedziec, czy urzadzenie dziala prawidlowo? Moja przychodnia jest juz zamknieta, nie mam kogo zapytac :/

goś
|

Ja właśnie mam na sobie Holtera, strasznie swędzi :o/

Marian
|

Teraz to można monitorować na bieżąco dzięki holterowi bezprzewodowemu z podglądem - miałem taki zamontowany, troszkę większy, ale lekarz mówił, że czasem po godzinie jest diagnoza i można monitorować następnego pacjenta. Te bez podglądu też są świetne, ale tam zakłada się np. na dobę i dopiero po zgraniu badań odczytuje i analizuje.

bella
|

Witam Pierwszy raz założony ma córka holter . mama pytanie bo jak popatrzyłam na ekranik nie widac podglądu czy on działa? tylko bez podgladu nie chciałabym zeby powtarzac to jeszcze raz ... córka ma 3 latka i nie jest to wygodne ....

Paula95
|

Własnie Dzis zdjeli mi holtera co prawda jest to uciazliwe ale nie az tak. nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. zgadzam sie ze swedzi. hmm noi w nocy starsznie ,o przeszkadzaly odklejajace sie elektrody bo wtedy piszczal