NADCIŚNIENIE może zaburzać erekcję

2015-07-22 11:32 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Krzysztof Żychowicz, urolog, chirurg, konsultant ds. andrologii w InviMed Wrocław

Nadciśnienie tętnicze, jeśli jest nieleczone lub niewłaściwie leczone, upośledza wiele narządów, pogarsza jakość życia, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także prowadzi do problemów ze wzwodem. Często dopiero zaburzenia erekcji skłaniają mężczyznę do badań i ujawniają przyczynę problemów.

Do zaburzeń erekcji dochodzi z różnych powodów, np. z powodu cukrzycy, przewlekłych chorób nerek, niektórych schorzeń neurologicznych, marskości wątrobychoroby tarczycy czy problemów natury psychicznej. Jednak coraz częściej winna jest miażdżyca i spowodowane nią nadciśnienie, zwłaszcza źle leczone.

Nadciśnienie może przyczyniać się do problemów z erekcją

Tak naprawdę głównym winowajcą jest nadmiar cholesterolu. Gdy tego związku tłuszczowego jest we krwi zbyt dużo, zaczyna się on odkładać w naczyniach. Powstają blaszki miażdżycowe, które utrudniają przepływ krwi i zwiększają ciśnienie. Co wspólnego ma to z erekcją? Aby doszło do pełnego wzwodu, do penisa musi napłynąć 20 razy więcej krwi, niż gdy jest on w stanie spoczynku. Jeśli tętnice doprowadzające krew do prącia są zwężone, to mimo podniecenia ciała jamiste nie wypełnią się dostateczną ilością krwi: wzwód się nie pojawi lub będzie niepełny. Zdarza się, że dopiero zaburzenia erekcji skłaniają mężczyznę do badań i ujawniają schorzenie podstawowe.

Jak obniżyć ciśnienie? Poznaj domowe sposoby [WIDEO]

Przy nadciśnieniu konieczna jest zmiana trybu życia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze wpływa nie tylko na kondycję w sypialni. Upośledza wiele narządów, znacząco pogarsza jakość życia, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. A zatem leczenie należy rozpocząć od ustabilizowania pracy układu krążenia. Ale w niektórych przypadkach zdarza się, że leki na nadciśnienie, np. z grupy beta-blokerów, mogą powodować przejściową impotencję. Trzeba o tym natychmiast powiedzieć lekarzowi, który dobierze inną terapię. Jednak same preparaty (trzeba je brać codziennie i nie wolno odstawiać) nie zawsze wystarczą. Potrzebna jest też zmiana stylu życia na taki, który pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Służy temu regularny wysiłek fizyczny i wykreślenie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięso i nabiał), zwiększenie ilości kwasów nienasyconych (ryby, oleje).

Leczenie nadciśnienia

Jeśli mimo to zaburzenia erekcji się utrzymują, trzeba rozpocząć też inne leczenie. Ale nie należy rezygnować z seksu. To bardzo istotny element zdrowia: aktywizuje układ oddechowo-krążeniowy, wzmacnia mięśnie i odporność na choroby, wyzwala pozytywne reakcje w mózgu i odmładza. Możliwości leczenia jest wiele: od doustnych leków zwiększających napływ krwi do prącia po interwencję chirurgiczną (polega na udrożnieniu naczyń tętniczych i żylnych członka albo wszczepieniu protez do ciał jamistych). W wyjątkowych przypadkach, aby umożliwić pacjentowi współżycie, lekarz może zaproponować korzystanie ze specjalnych urządzeń próżniowych.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Lipek
|

Najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. Nie każdy lek na potencję można brać przy nadciśnieniu. Tu już musi wypowiedzieć się lekarz. Na pewno lepiej już sięgać po jakiś suplement oparty na naturalnych składnikach. Ale też raczej po konsultacji z lekarzem.

Stefan
|

W takim wypadku najlepsze sa suplementy diety takie jak Erekton.