Ból, smutek i napięcie znikną. Ten "lek" masz pod nosem, a do tego za darmo

2024-04-17 13:11

Nie po każdy lek trzeba biec do apteki. Niektóre z nich mamy pod ręką. I wcale nie chodzi o żadne zioła ani przyprawy, które możemy nazbierać czy znaleźć w kuchennej szafce. Naukowcy z Holandii wykazali, że najlepszym sposobem na złagodzenie stresu, bólu, a nawet objawów depresji, jest dotyk.

Ból, smutek i napięcie znikną. Ten lek masz pod nosem, a do tego za darmo
Autor: Getty Images Ból, smutek i napięcie znikną. Ten "lek" masz pod nosem, a do tego za darmo

Podczas stresujących sytuacji, kiedy łzy nie mogą przestać płynąć i ciężko jest uspokoić oddech, nierzadko można się spotkać, z tym że ręka na ramieniu lub przytulenie pozwala się nam ukoić. Często kiedy ktoś nas pogłaszcze po plecach lub w jakiś inny sposób nas dotknie kiedy jest nam źle i smutno łatwiej jest się nam uspokoić. Okazuje się, że nie jest to przypadek. Naukowcy z Social Brain Lab w Holenderskim Instytucie Neuronauki i Szpitala Uniwersyteckiego w Essen postanowili sprawdzić, czy można w naukowy sposób potwierdzić pozytywny wpływ dotyku na zdrowie człowieka. Przeprowadzili więc analizę badań dotyczących interwencji dotykowych.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Pomaga z lękiem, stresem i bólem. Wpływ dotyku na człowieka

Wynik ich badań nie powinien zaskakiwać. Analiza potwierdziła ich przypuszczenia. Jak się okazuje, dotyk znacząco poprawia nie tylko samopoczucie fizyczne, ale również fizyczne. Na przykład zmniejsza odczuwanie lęku, bólu, stresu, a nawet łagodzi objawy depresji. Największe korzyści w tym zakresie udało się zanotować u osób z problemami ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym, czyli u tych, które najbardziej potrzebują wsparcia.

Jak dotyk działa na ludzi? Przeprowadzono badania

Naukowcy sprawdzili również, czy ważny jest czas i częstotliwość dotykania. Wyniki mogą niektórych zaskoczyć. Dyrektor Social Brain Lab Christian Keyser powiedział, że kluczową kwestią przeprowadzonego badania jest wykorzystanie setek indywidualnych badań, by móc określić jaki dotyk działa najlepiej. Na przykład, co jeśli nie mamy w pobliżu nikogo - rodziny, partnera czy przyjaciela - który mógłby nas przytulić? Powstało wiec pytanie, czy dotyk nieznajomej osoby lub maszyny może działać podobnie. Według badania dotyk można zoptymalizować, jednak najważniejsze czynniki mogą się okazać zaskoczeniem dla niejednej osoby.

Według badań nie ma mieć znaczenia ani rodzaj dotyku, ani czas jego trwania. Według naukowców takie same korzyści możemy czerpać z uścisku od przyjaciela, jak na przykład od masażu wykonanego przez terapeutkę. Częstotliwość interwencji odgrywa jednak ważniejszą rolę. Im częściej ktoś nas dotyka, tym większy wpływ będzie to miało na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Naukowcy planują już kolejne badanie, a których będą mogli sprawdzić, jaki wpływ ma dotyk zwierząt na człowieka i odwrotnie. Planują również przeprowadzenie analizy tego, jak wpływa dotyk na osoby w różnym wieku i w określonych warunkach klinicznych.

Choć dotyk może być pomocny i poprawiać nasze samopoczucie, zdrowia psychicznego nie powinno się zaniedbywać. Jeśli jesteśmy w kryzysie emocjonalnym, możemy skontaktować się z Kryzysowym Telefonem Zaufania pod numerem 116 123 lub wejść na stronę internetową www.116sos.pl. Dzieci i młodzież mogą uzyskać pomoc pod numerem 116 111, lub 800 121 212.