Wyuzdana czy zagubiona - przyczyny rozwiązłości wśród NASTOLATEK

2015-08-28 13:45

Czasopisma dla dziewcząt pełne seksualnych porad, media lansujące coraz młodsze modelki, niemal dzieci, w coraz bardziej wyuzdanych pozach, moda - wszystko to przyspiesza seksualizację nastolatek. Dziewczyny często decydują się na wczesną inicjację seksualną, bo chcą sprostać oczekiwaniom grupy rówieśników i zdobyć uznanie kolegów.

Wyuzdana czy zagubiona - przyczyny rozwiązłości wśród NASTOLATEK
Autor: thinkstockphotos.com Nastolatki uprawiają seks, bo chcą się czuć ważne, kochane i doceniane. Są łatwym łupem dla doświadczonych amatorów seksu.

Spis treści

 1. Dlaczego nastolatki wybierają starszych mężczyzn na partnerów seksualnych?
 2. Moda na dorosłość wśród nastolatek
 3. Rygor w domu może popchnąć nastolatkę do rozwiązłych zachowań
 4. Nastoletnie ofiary przemocy
 5. Cena przedwczesnej dorosłości
 6. Zwróć baczną uwagę, czy twoja dorastająca córka:
 7. Jeśli nastolatka tak się zachowuje, nie wpadaj w panikę, ale:

Magda, 15 lat, blond loki, dołeczki i niezwykły dar nawiązywania kontaktów. Jest ukochaną córeczką tatusia, rozpieszczaną od urodzenia. Jako 13-latka wpadła w oko znajomemu ojca. Miał dla niej czas i uważnie słuchał. To on namówił ją do startowania w „Miss Nastolatek". Dostała się do finału. Po konkursie posypały się propozycje zagranicznych podróży. Szybko połknęła bakcyla. Zaczęła zmieniać „opiekunów" jak rękawiczki. Bawiło ją, gdy okręcała dojrzałego faceta wokół palca, rozpalała jego zmysły i porzucała bez skrupułów. Czuła, że pożądanie ze strony takich panów zapewnia jej bezpieczeństwo, pieniądze.

Dlaczego nastolatki wybierają starszych mężczyzn na partnerów seksualnych?

Przyczyn tego, że nastolatki wybierają dojrzałych mężczyzn, trzeba szukać w rodzinnym domu.

Dorastająca dziewczyna potrzebuje wsparcia rodziców. A ci często nie mają dla niej ani czasu, ani cierpliwości. Wtedy ona przenosi swoje emocjonalne potrzeby na bardziej „przystępnych" dorosłych. Dla 40-latka romans z kobietą-dzieckiem jest jak zastrzyk energii. Łudzi się, że nieletnia kochanka przywróci mu młodość.

Ważne

W 1955 r. ukazała się powieść Władimira Nabokova "Lolita" o niemoralnym związku starzejącego się mężczyzny z dojrzewającą dziewczynką. Od tego czasu określenie "lolitka" przyjęło się w języku potocznym  i jako termin psychologiczny.

Moda na dorosłość wśród nastolatek

Świat dorosłych przyspiesza seksualizację najmłodszego pokolenia. Czasopisma dla dziewcząt są pełne pochwał seksu, media lansują coraz młodsze dziecięce modelki. Britney Spears jeszcze kiedy była nastolatką, została okrzyknięta najseksowniejszą kobietą świata. Najmłodsze fanki entuzjastycznie starały się upodobnić do idolki i tak jak ona wywoływać wypieki na twarzach mężczyzn. To także kwestia młodzieżowej mody na bycie dorosłą. Dziewczyny chcą sprostać oczekiwaniom grupy, zdobyć uznanie. Wydaje im się, że osiągną to dzięki wtajemniczeniu w świat seksu. Coraz więcej z nich uprawia seks w wieku 14-15 lat. Robią to z nieseksualnych powodów - żeby być lubianą albo żeby zbuntować się przeciwko dorosłym.

Rygor w domu może popchnąć nastolatkę do rozwiązłych zachowań

Rygorystyczny stosunek rodziców do seksu także wzbudza u dorastających dziewczynek nadmierne zainteresowanie erotyką. Ania pochodzi z biednej, katolickiej rodziny. W domu seks to był temat tabu, sprawy „dorosłych, poślubionych sobie ludzi". Nie mogła pogodzić się z myślą, że rodzice traktują ją jak dziecko, choć miała „już" 14 lat. Zaczęła sprawdzać swój urok na kolegach starszego brata. Wkrótce przekonała się, że starsi faceci o wiele chętniej niż znajomi brata popisują się hojnością. W końcu nie czuła się gorzej od swoich zamożnych koleżanek.

Nastoletnie ofiary przemocy

Niebezpiecznie rośnie liczba dzieci wykorzystywanych fizycznie lub psychicznie przez dorosłych. Karolina jest piękną 16-latką o dużych, smutnych oczach. Od dwóch lat, od kiedy nie mieszka w domu, zarabia jako prostytutka. W wieku dziewięciu lat została zgwałcona przez ojca. Kiedy odszedł, została z niezaradną, chorą matką i trójką rodzeństwa. Nie sądzi, że się poświęca. Po prostu stara się przeżyć. Na taki los narażone są dziewczęta molestowane seksualnie przez ojca lub opiekuna. Wiele dziecięcych prostytutek w ten dramatyczny sposób odreagowuje horror z dzieciństwa. Tylko tak potrafią domagać się miłości. Te dziewczynki potrzebują pomocy psychologa.

Cena przedwczesnej dorosłości

Jeżeli nastolatka proponuje seks, to wcale nie musi oznaczać, że tego pragnie. Nawet jeśli sprawia wrażenie wyrafinowanej kochanki - emocjonalnie wciąż jest jeszcze dzieckiem. Nastolatki uprawiają seks, bo chcą czuć się ważne, doceniane, kochane. Poczucie własnej wartości mierzą liczbą facetów, których złapały na swój seksapil. Są łatwym łupem dla doświadczonych amatorów seksu. Coraz częściej jednak motywacja nastolatek jest czysto materialna. Kiedy nadarza się sposobność zakosztowania luksusu, zdobycie sponsora staje się kuszącą okazją. Niestety, często za cenę utraty godności i ambitnych życiowych celów. Takie związki są niebezpieczne dla psychiki nastolatek. Nie wiedzą, jak kontrolować swoją rozwijającą się kobiecość. Nie potrafią nakreślić granic własnej intymności. Ponieważ seks jest dla nich narzędziem do osiągania celów, mogą stracić zdolność do miłości. Lolitki to dziewczęta wychowane najczęściej przez rodziców, którzy: nie okazywali sobie miłości i szacunku, byli zbyt wymagający lub pruderyjni, nie byli konsekwentni, przejawiali swobodę erotyczną. Zdarza się również, że nastolatki ulegają złym wpływom rówieśników, bez względu na atmosferę panującą w domu.

Zwróć baczną uwagę, czy twoja dorastająca córka:

 • pogardliwie mówi o uczuciach wyższych (czystej miłości, poświęceniu dla innych, wierności);
 • przedkłada sprawy materialne nad uczucia;
 • w tajemnicy podkrada twoje kosmetyki i perfumy;
 • z różnych części garderoby szczególnie interesuje się bielizną;
 • jest nienaturalnie pochłonięta swoim wyglądem (np. wypycha chusteczkami stanik, bo nie urósł jej jeszcze biust);
 • nie wstydzi się swego ciała, a nawet obnosi się z nim (zawstydzenie fizycznością u dorastającej dziewczyny jest naturalne);
 • jako wzór stawia koleżankę, dla której pieniądze są najważniejsze.

Jeśli nastolatka tak się zachowuje, nie wpadaj w panikę, ale:

 • spokojnie przygotuj się do rozmowy z córką, pomyśl czego jej zabrakło: twojej opieki, czasu, wyrozumiałości, a może byłaś zbyt tolerancyjna;
 • nie zamieniaj się w policjanta; pamiętaj, że jesteś dorosła, mądrzejsza od swojego dziecka;
 • jeśli okaże się, że uwikłała się w związek z dorosłym mężczyzną, porozmawiaj z tym, który ją uwiódł, najprawdopodobniej sam szybko zniknie z życia dziecka;
 • bądź przyjaciółką córki (nie zamykaj jej w domu, pozwalaj zapraszać koleżanki i kolegów do domu, kontroluj ją w sposób stanowczy, lecz dyskretny);
 • poproś o pomoc psychologa.
miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza