Karmienie piersią: co wspomoże laktację?

2009-12-02 13:04

Karmienie piersią sprawia ci kłopoty? Niemal każdej karmiącej mamie przydarza się kryzys laktacyjny. Są sposoby, by laktacja wróciła do normy. Laktację można poprawić, pijąc odpowiednie zioła, piwo karmelowe, albo przyjmując leki homeopatyczne.

Spis treści

  1. Homeopatia wspomaga karmienie piersią
  2. 7 składników zwiększających laktację
  3. Karmienie piersią: piwo karmelowe poprawi laktację
  4. Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Jak można wspomóc laktację? [wideo]

Gdy masz problemy z laktacją, dopadł cię kryzys laktacyjny, możesz sobie pomóc, pijąc zioła. Badania naukowe nie potwierdziły wprawdzie  wpływu ziół na zwiększenie ilości wytwarzanego pokarmu, ale wiele kobiet zarzeka się, że picie specjalnych ziołowych herbatek, stworzonych najczęściej na bazie kopru włoskiego, anyżku i kminku w ich przypadku było bardzo pomocne w laktacji.

Działanie tych herbatek prawdopodobnie polega na tym, że zmieniają smak mleka na taki, który bardziej odpowiada dziecku, dlatego chętniej ssie ono pierś, co pobudza laktację. Dziennie możesz wypijać 2-3 herbatki. Za mlekopędne uznawane są również takie zioła jak rutwica lekarska, czarnuszka i kozieradka.

Uwaga: unikaj picia mięty i szałwii, bo działają one na laktację hamująco!

Homeopatia wspomaga karmienie piersią

Jeśli wierzysz w działanie leków homeopatycznych, możesz spróbować zastosować takich preparatów jak Ricinus communis 5 CH, Agnus Castus 5CH i Lac Caninum 5CG. Sceptycy twierdzą, że działają one na zasadzie placebo, ale niektóre karmiące mamy pozytywnie wyrażają się o skuteczności homeopatii.Nie przesadzaj jednak z ilością leków homeopatycznych, konsultantki laktacyjne radzą stosować trzy razy dziennie po 1-2 granulki preparatu (pod język), a w razie poprawy laktacji zmniejszyć dawkowanie.

7 składników zwiększających laktację

Karmienie piersią: piwo karmelowe poprawi laktację

Ciemne piwo karmelowe o śladowej zawartości alkoholu (0,5 proc.) wiele kobiet traktuje jako środek na wzmocnienie laktacji. Zwykle dowiadują się o tym sposobie od położnych, w szkole rodzenia lub lekarzy pediatrów, więc nie ma powodu, byśmy to przemilczali. Zwłaszcza, że często faktycznie poprawia karmienie piersią.

Jeśli chcesz go wypróbować, wypijaj jedno małe piwo (0,33 l) wieczorem, tuż po ostatnim karmieniu, aby do następnego karmienia zostały 3-4 godziny. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia kolki u dziecka, jeśli otworzysz butelkę 20-30 minut przed jej opróżnieniem, aby z zdążył ulotnić się gaz.

Ważne

Wypicie jednego kieliszka wina raz na jakiś czas zaleca nawet Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Mała ilość alkoholu działa bowiem na organizm odprężająco, poprawia nastrój karmiącej i łagodzi stres, co może być bardzo pomocne podczas kryzysu laktacyjnego.

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Jak można wspomóc laktację? [wideo]

Za mało pokarmu w piersiach

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza