W Łodzi urodziły się czworaczki. Taki poród zdarza się raz na pół miliona

2023-03-30 9:48

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi po raz kolejny przyszły na świat czworaczki. Poród odbierało 20 medyków. Lekarze podali nowe informacje na temat stanu ich zdrowia. Dwójka rodzeństwa opuściła już szpital.

W Łodzi urodziły się czworaczki. Poród odbierało 20 medyków
Autor: https://www.facebook.com/iczmp/Agnieszka Bohdanowicz W Łodzi urodziły się czworaczki. Poród odbierało 20 medyków

Narodziny czworaczków to niezwykłe wydarzenie. W łódzkim szpitalu doszło do nich już po raz dziewiąty. Tymoteusz, Michalina, Aleksander i Dominika przyszli na świat we wtorek 31 stycznia 2023 roku.

Dzieci urodziły się jako wcześniaki, w 30. tygodniu ciąży. Jak podano, ich poród odbierało ponad dwudziestu specjalistów.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

"To dla mnie szok, gdzie one w ogóle się zmieściły"

Po porodzie maluchy trafiły na oddział neonatologiczny i przebywały w inkubatorach. Najmniejszy chłopiec, Tymoteusz, ważył po narodzinach zaledwie 770 gram. Dominika urodziła się z wagą 970 g, Aleksander ważył 1040 g, a Michalina 1120 gramów.

Rodzice wiedzieli o ciąży mnogiej już w trakcie pierwszej wizyty u ginekologa. Jak wspominali w rozmowie z mediami, na początku byli "nieco przerażeni".  Jak wyjaśniła w rozmowie z Polsat News mama czworaczków, Iga Żubert.

- Przede wszystkim szok, bo jednak czwórka. Jestem drobna, więc dla mnie szok, gdzie one w ogóle się zmieściły. Naprawdę to było takie szczęście, że zdrowe, że uszy, oczy, raczki mają na miejscu - powiedziała.

Dwójka dzieci jest już w domu

Dwoje dzieci - Michalina i Aleksander - opuściło już szpital. Tymoteusz i Dominika muszą jeszcze poczekać. Lekarze oceniają jednak ich stan jako bardzo dobry.

"Co nas ogromnie cieszy, to fakt, że dzieci uniknęły klasycznych powikłań wcześniactwa, wychodzą w stanie dobrym. Jedynie najmniejszy chłopiec ma jeszcze cechy niewydolności oddechowej i wymaga delikatnego wsparcia" - wyjaśniła prof. Ewa Gulczyńska z Kliniki Neonatologii, Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka ICZMP w rozmowie z PAP.

Jak dodał Adam Czerwiński, rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, to dziewiąte narodziny czworaczków w tej placówce.