Uwaga na soję w diecie niemowląt

2018-11-21 16:29 J.A.

Kobiety, które w wieku niemowlęcym były karmione mlekiem zastępczym na bazie soi, częściej cierpią na bolesne miesiączki. Taki wniosek wypływa z badania naukowców z ośrodka badawczego Research Triangle Park w Karolinie Północnej, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Human Reproduction.

Uwaga na soję w diecie niemowląt
Autor: Getty images Sojowe odżywki niemowlęce mogą zaburzać rozwój płciowy dziewczynek

Według badaczy, winne mają być zawarte w mleku sojowym fitoestrogeny (m.in. genisteina), czyli związki pochodzenia roślinnego, które mają strukturę podobną do żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. Pomysł zbadania związku diety dziewczynek i późniejszych dolegliwości, na które cierpiały w wieku dorosłym pojawił się, gdyż zauważono, że w populacji USA Afroamerykanki trzy razy częściej niż Amerykanki europejskiego pochodzenia cierpią na bolesne miesiączki - a właśnie wśród matek z tej grupy etnicznej mleko sojowe jest popularnym pokarmem zastępującym mleko krowie.

Soja winna bolesnych miesiączek?

Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród 1553 kobiet w wielu 23-35 lat, pytając m.in. o nasilenie dolegliwości podczas miesiączki, a następnie analizowali informacje na temat ich niemowlęcej diety uzyskane od ich matek lub innych członków rodziny. Wśród ankietowanych 198 (13%) przynajmniej przez jakiś czas było karmionych mlekiem sojowym. Okazało się, że kobiety, które w niemowlęctwie karmione były odżywkami na bazie soi, w dorosłym wieku o 40% częściej niż kobiety będące na tradycyjnej niemowlęcej diecie stosowały doustne preparaty hormonalne (antykoncepcyjne) w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych. Te zaś, które nie stosowały tego rodzaju antykoncepcji, o 50% częściej uskarżały się na silne lub bardzo silne bóle podczas miesiączki.

Genisteina z soi może zaburzać rozwój płciowy

Badanie nie dowodz co prawda niezbicie, że fitoestrogeny w diecie dziewczynek odpowiadają za nasilenie bólów menstruacyjnych. Tym niemniej inne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że karmienie nowo narodzonych młodych pokarmem z zawartością genisteiny może zaburzać rozwój żeńskich organów płciowych.
Wcześniejsze badanie (2001) przeprowadzone w stanie Iowa z udziałem wyłącznie kobiet pochodzenia europejskiego wykazało, że niekorzystny wpływ pokarmów sojowych może dotyczyć nie tylko Afroamerykanek.  Karmienie mlekiem zastępczym na bazie soi skutkowało w późniejszym życiu dłuższą miesiączką (statystycznie o 0,37 dni) i częstszym występowaniem dolegliwości bólowych podczas miesiączek (o 77%).
 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE