Urzędnicy ostrzegają przed plagą "toksycznych gąsienic". Na to musisz uważać

2022-07-06 9:41

Gmina Białośliwa wydała ostrzeżenie o niezatrzymywaniu się pod drzewami. Wszystko przez plagę, która nawiedziła województwo wielkopolskie. "Uwaga mieszkańcy" - apelują urzędnicy w komunikacie.

Toksyczne gąsienice
Autor: Getty Images

Komunikat wydany przez Gminę Białoślice na Facebooku dotyczy plagi niebezpiecznych dla ludzi gąsienic, które masowo zaczęły się rozprzestrzeniać w województwie wielkopolskim. Zagrożenie stanowią ich włoski, które mogą wywołać silną reakcję alergiczną.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Korowódka dębówka to 3-centrymetrowa gąsienica. Jej cechą charakterystyczną są długie włoski, które stanowią formę ochrony przed ptakami lub innymi stworzeniami. Niestety włoski działają drażniąco, mogą powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Ich kontakt ze skórą może spowodować powstanie czerwonych bąbli, swędzenie i wymioty.

Gąsienice są o tyle niebezpieczne, że ich włoski mogą pozostać na liściach lub być przenoszone przez wiatr. Dlatego urzędnicy zalecają w miarę możliwości unikać spacerów w pobliżu drzew. Najwięcej gąsienic można spotkać od maja do końca sierpnia. Przebywają szczególnie w wierzbach i dębach.

Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, gdyż kontakt z toksycznymi włoskami może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Gmina ostrzega przed zagrożeniem oraz uprzedza, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone opryski na drzewa w celu zapobieżenia dalszej gradacji tej gąsienicy.