U 43-latki wykryto raka trzustki. Pierwszym objawem była żółtaczka

2022-11-08 10:09

Becki Bugs jest pielęgniarką, dlatego zmiana zabarwienia skóry od razu zwróciła jej uwagę. To właśnie żółtaczka była pierwszym objawem, który sygnalizował nowotwór. U 43-latki zdiagnozowano raka trzustki.

U 43-latki wykryto raka trzustki. Pierwszym objawem była żółtaczka
Autor: Getty Images / The Sun U 43-latki wykryto raka trzustki. Pierwszym objawem była żółtaczka

43-letnia Becki Buggs po kąpieli zauważyła, że jej skóra ma dziwny kolor. Jej mąż zaśmiał się nawet, że wygląda jak "Minionek". Ale to był ważny objaw nowotworu, który siał spustoszenie w organizmie kobiety.

Żółtaczka była objawem raka trzustki

Choć żółtaczka może być objawem wielu stanów, u Becki była pierwszym objawem raka trzustki. Kobieta w styczniu przeszła operację i dziś apeluje do innych, by nie ignorowali objawów, jakie daje im organizm.

Buggs podkreśla: "Przeraża mnie, że są ludzie, którzy będą myśleć: Och, po prostu czuję się trochę nieswojo i nie czuję się dobrze, ale jest w porządku, nie mogę umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, więc po prostu to przejdę". - Wtedy chorują tak bardzo i mają żółtaczkę, że trafiają na pogotowie i wtedy jest już za późno – dodaje pielęgniarka, która na co dzień pracuje z pacjentami w szpitalu Colchester.

Choć w pracy 43-latka wspiera pacjentów, diagnoza raka nią wstrząsnęła. - Jestem osobą, do której ludzie zwykle szukają, aby zapewnić ich, że wszystko będzie dobrze, ale tym razem nie mogłam tego zrobić, ponieważ sama byłam całkowicie zdruzgotana – wyjaśniła.

Pierwsze objawy raka trzustki

Inne objawy raka trzustki

Każdego roku w Polsce diagnozę raka trzustki otrzymuje ok. 4 tys. pacjentów. Niestety, większość z nich umiera i przegrywa walkę z tym jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Rak trzustki może sprawiać wyzwanie diagnostyczne m. in. dlatego, że długo może nie dawać o sobie znać.

Do kluczowych objawów raka trzustki - poza żółtaczką - zalicza się utratę apetytu, uczucie zmęczenia oraz gorączkę. Symptomy raka trzustki mogę pochodzić także ze strony układu pokarmowego. Należą do nich biegunki, zaparcia i inne zmiany związane z wypróżnianiem.

Chory może także odczuwać ból w górnej części brzucha i pleców, który może się nasilać w trakcie jedzenia, leżenia lub pochylania do przodu. Rakowi trzustki często towarzyszą też symptomy związane z niestrawnością takie jak wzdęcia.