Telemedycyna i nowe technologie w dializoterapii, czyli dializa on-line

2018-06-25 10:13

Innowacyjne rozwiązania w dializoterapii dostępne są już w Polsce dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Mogą oni samodzielnie dializować się w domu, stosując metodę dializy otrzewnowej. Rozwój telemedycyny umożliwia, by proces ten odbywał się pod nadzorem lekarza on-line.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Przewlekła choroba nerek jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną i poważny problem społeczny w starzejącej się populacji. Chorujących na nerki jest więcej niż chorych na cukrzycę. Według specjalistów, przewlekła choroba nerek stwarza największe trudności w zdiagnozowaniu.

Choroba rozpoznawana jest zwykle z dużym opóźnieniem, u pacjentów w podeszłym już wieku, często w okresie wymagającym już wdrożenia leczenia nerkozastępczego. W dobie starzejącej się populacji staje się to ogromnym wyzwaniem dla lekarzy.

Dlatego też, właśnie tej problematyce oraz potrzebie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w leczeniu pacjentów ze schyłkową chorobą nerek przyczyniających się do poprawy jakości i komfortu ich życia, PTN poświęcił tegoroczną XXIV konferencję Naukowo-Szkoleniową.

Zwiększenie świadomości problemu rosnącej liczby osób z chorobami nerek w starzejącej się populacji w Polsce i na świecie to jeden z celów XXIV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej – wskazuje prof. Michał Nowicki, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

- Przewlekła choroba nerek może rozwinąć się u każdego, jednak ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Głównie problem dotyczy osób po 60. roku życia. Im wcześniej wykryta jest choroba nerek i jej przyczyna, tym większa szansa na zahamowanie jej i uniknięcie nieodwracalnych zmian. Jeśli jednak tak się nie zdarzy, pacjenta można utrzymywać przy życiu tylko dzięki dializom – tłumaczy prof. Nowicki.

Innowacyjne rozwiązania w terapii nerkozastępczej

Warto podkreślić, że pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek w Polsce mogą korzystać już z nowych możliwości w terapii nerkozastępczej. Innowacyjne rozwiązania w dializoterapii są szczególnie istotne w leczeniu osób starszych, ponieważ w znaczny sposób przyczynią się do poprawy ich jakości życia i komfortu.

W przypadku dializy otrzewnowej, osoby ze schyłkową niewydolnością nerek mogą samodzielnie dializować się w domu oraz dodatkowo być pod stałą kontrolą lekarską on-line.

A wszystko dzięki przełomowej technologii telemedycznej z użyciem cyklera Claria. Ta nowa metoda znacząco wpływa na bezpieczeństwo i wygodę pacjentów.

Monitorowanie on-line pozwala lekarzowi na bieżąco śledzić proces dializy pacjenta: jej efekty i wykryć nawet niewielkie różnice w jej przebiegu. Pacjent natomiast ma komfort przebywania w domu, bez konieczności odwiedzania placówek ochrony zdrowia.

Ta telemedyczna technologia zapewnia lepszą współpracę z pacjentem oraz dostosowanie rytmu dializ do jego codziennych obowiązków. Jest dobrym rozwiązaniem również dla osób starszych, dla których dojazdy do Ośrodków Stacji Dializ mogą być utrudnione ze względu na postępującą chorobę  – tłumaczy prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ USK.

Warto wiedzieć

Dializa otrzewnowa

W dializie otrzewnowej, zwanej też domową (DO), płyn dializacyjny wprowadzany jest do jamy brzusznej za pomocą niewielkiej, miękkiej, plastikowej rurki, nazywaną cewnikiem otrzewnowym, który na stałe zakładany jest do brzucha pacjenta. Podczas dializy otrzewnowej oczyszczana jest krew przepływająca przez naczynia otrzewnej. Przed wpuszczeniem do jamy brzusznej płyn jest ogrzewany do temperatury ciała. Płyn pozostaje w jamie brzusznej na czas potrzebny na przeniknięcie z krwi toksyn mocznicowych i nadmiaru wody. Następnie zużyty płyn jest odciągany i zastępowany świeżym płynem. Wymiany płynu dializacyjnego wykonywane są ręcznie lub automatycznie w zaplanowanych przez lekarza odstępach czasu. Wyróżnia się dwie metody dializy – ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO) oraz automatycznej dializy otrzewnowej (ADO).

Od niedawna pacjenci w Polsce mogą także korzystać z najnowszej technologii dotyczącej hemodializy - tzw. rozszerzonej hemodializy (HDx). Dzięki tej metodzie, krew filtrowana jest w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki. Nowa technologia przy użyciu dializatora Theranova to rozwiązanie przeznaczone też dla seniorów ze schyłkową chorobą nerek. Jakość filtracji, którą zapewnia metoda HDx, a która polega na podniesieniu parametrów oczyszczania krwi z tzw. dużych średnich cząstek, może przyczyniać się do poprawy jakości ich życia i samopoczucia pacjentów w tej grupie wiekowe. Obecnie trwają liczne badania oceniające długoterminowe korzyści zastosowania tej metody, mamy też plany prowadzenia takich badań w Polsce w ramach działalności naukowo-badawczej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego – wskazuje prof. Michał Nowicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki