Sala operacyjna 3, odcinek 6: operacja siatkówki oka. Oglądaj na FOKUS TV

2016-04-13 17:01

60-letnia Ewa jest pielęgniarką w szpitalu w Otwocku. Od dawna uskarżała się na to, że widzi gorzej na prawe oko. Badania wykazały zmianę na siatkówce, którą trzeba usunąć operacyjnie. Operację Ewy oglądaj 13 kwietnia na FOKUS TV.

Sala operacyjna 3, odcinek 6: operacja siatkówki oka. Oglądaj na FOKUS TV
Autor: Fokus TV

60-letnia Ewa jest pielęgniarką w szpitalu w Otwocku. O problemach ze zdrowiem dowiedziała się przypadkiem. Przed wyjazdem do sanatorium zrobiła rentgen płuc. Na zdjęciu lekarze dostrzegli zmiany, które wskazały na sarkoidozę. Ewa jest przekonana, że to właśnie sarkoidoza przyczyniła się do jej problemów ze wzrokiem – od dawna uskarżała się na to, że widzi gorzej na prawe oko. Badania wykazały zmianę na siatkówce, którą trzeba usunąć operacyjnie. Pielęgniarka boi się, że problemy ze wzrokiem odbiorą jej radość z opieki nad 7-miesięczną wnuczką. Dlatego bez zastanowienia postanawia poddać się zabiegowi.

Kłopoty Ewy niestety nie kończą się. Jej mąż, wychodząc ze szpitala, został potrącony przez cofającą się karetkę. Jego ramię po interwencji chirurgów nie odzyskało dawnej sprawności. Ponadto serce Jerzego jest zmęczone jak u 100-latka. Wymaga pilnej interwencji ze względu na wady zastawek. Ewa przybywa do szpitala w towarzystwie córki Luizy. Czeka ją szybki zabieg, który poprzedza szereg dodatkowych badań kontrolnych. Te z kolei wykazują, że oprócz problemów z siatkówką występuje u niej zaćma. Lekarze korzystają z okazji i za jednym razem przeprowadzą dwa zabiegi.

Po operacji Ewa spędza najbliższe 24 godziny leżąc na brzuchu. Wszystko po to, aby gaz, który lekarze wpuścili jej do oka, odpowiednio docisnął siatkówkę. Na drugi dzień oko Ewy wciąż nie wygląda zbyt dobrze, ale całkowity powrót do zdrowia może zająć nawet rok. Za kilka dni będzie miała badanie kontrolne, które wykaże, czy zabieg powiódł się i czy przypadkiem nie ma komplikacji.

Emisja 6. odcinka "Sali operacyjnej" na FOKUS TV w środę 13 kwietnia o godz. 22.00.