Publiczna służba zdrowia w Polsce jest jak kompost ... powoli osiada

2020-01-17 8:48

Były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda był gościem programu Drogowskazy w radiu ESKA ROCK. Bezlitośnie oceniał aktualną kondycję systemu wieszcząc tym samym zbliżającą się katastrofę. Kiedy nastąpi kryzys i czy jest ratunek?

Publiczna służba zdrowia w Polsce jest jak kompost ... powoli osiada
Autor: Archiwum prywatne

Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia (w latach 2015-2017) udzielił obszernego wywiadu w radiu Eska Rock. W popularnym programie o tematyce społecznej "Drogowskazy" ekspert - bezlitośnie - oceniał aktualną kondycję systemu służby zdrowia.

Krzysztof Łanda uważa, że "ręczne sterowanie" publiczną służbą zdrowia - a takie jego zdaniem ma miejsce - prędzej czy później doprowadzi do katastrofy. Czego dziś oczekują pacjenci w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czy koszyk świadczeń gwarantowanych jest przeładowany i w końcu pęknie, czy kryzysy lekowe będą się powtarzać, w jakich warunkach skrócą się kolejki do lekarzy, do czego prowadzi upolitycznienie służby zdrowia, czy ciągłość leczenia to fikcja.

Jak zatrzymać w Polsce młodych lekarzy, jak poprawić jakość szpitalnej diety, czy NFZ stał się "chłopcem do bicia", czy składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna wzrosnąć ... a masaż zniknąć z listy zabiegów refundowanych? ("Jeśli ktoś chce być wymasowany, to niech poprosi o to ... żonę, albo pójdzie prywatnie" - mówi Łanda).

Odpowiedzi na te - i wiele innych ważnych dla pacjenta pytań - w programie "Drogowskazy" w radiu Eska Rock w sobotę 18 stycznia (17:00-18:00). Najbliższe powtórki audycji w poniedziałek 20.01 (21:00-22:00) i czwartek 23.01 (21:00-22:00). Zapraszamy.