Przyjmujesz te leki? Sprawdź, jak działają na twoje jelita

2021-12-13 11:49

Otyłość, cukrzyca typu 2 i choroba wieńcowa wciąż stanowią jedne z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Wymagają one wieloletniego przyjmowania dużej ilości leków każdego dnia, które jak się okazuje - mają wpływ na nasze jelita. Nowe badanie naukowców z grupy Bork z EMBL Heidelberg opublikowano w czasopiśmie "Nature".

wpływ leków na jelita
Autor: Getty Images

Naukowcy wykazali, że wiele powszechnie stosowanych leków ma silny wpływ na drobnoustroje jelitowe. W grupie tej znalazły się leki stosowane w leczeniu zaburzeń kardiometabolicznych i antybiotyki. 

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Badacze wzięli pod lupę działanie 28 pojedynczych leków i kilku ich kombinacji.  – Wiele leków negatywnie wpływa na skład i stan bakterii jelitowych, ale inne – w tym kwas acetylosalicylowy, mogą mieć pozytywny wpływ na mikrobiom jelitowy. Odkryliśmy, że leki mogą mieć większy wpływ na mikrobiom pacjenta niż choroby, dieta i palenie razem wzięte – wyjaśnił Peer Bork, dyrektor ds. działalności naukowej w EMBL Heidelberg.

Negatywny wpływ antybiotyków na bakterie jelitowe jest znany od dawna. Badanie wykazało, że takie efekty prawdopodobnie kumulują się z czasem. U pacjentów przyjmujących wielokrotnie antybiotyki na przestrzeni pięciu ostatnich lat odkryto pogorszenie stanu mikrobiomu.

Zaobserwowano przede wszystkim oznaki wskazujące na oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe – wyjaśniła współautorka badania, Sofia Forslund.

Celem badań było także oddzielenie wpływu chorób na mikrobiom od wpływu leków - szczególnie u pacjentów przyjmujących więcej niż jeden lek w tym samym czasie. Badacze wykorzystali dane ponad 2000 pacjentów z chorobami kardiometabolicznymi. Naukowcom udało się ustalić, że dawkowanie leków również ma znaczący wpływ mikrobiom.

„Mikrobiom może odzwierciedlać stan zdrowia pacjenta i zapewniać szereg biomarkerów do oceny stopnia ciężkości choroby. Często jednak przeocza się to, że leki stosowane w leczeniu choroby wpływają również na stan mikrobiomu” – powiedziała jedna z głównych autorek badania.

Badacze opracowali podejście statystyczne, które uwzględniało skutki wielu czynników zakłócających. Dzięki temu oddzielono wpływ leków na mikrobiom od działania chorób. Ustalono, że leki mogą maskować sygnatury choroby i ukrywać potencjalne biomarkery lub cele terapeutyczne.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki te mogą dostarczyć wiedzy, która może okazać się pomocna w planowaniu zindywidualizowanych strategii leczenia i profilaktyki.