Przełom w leczeniu cukrzycy? Udoskonalono metodę przeszczepu wysp trzustkowych

2022-03-24 13:46

Naukowcy z University of Minnesota Twin Cities i Mayo Clinic opracowali nowy proces skutecznego przechowywania i przygotowania do użycia wyspecjalizowanych komórek wysp trzustkowych. W opinii autorów badań przełomowe odkrycie jest dużym krokiem naprzód w leczeniu cukrzycy.

Przełom w leczeniu cukrzycy? Udoskonalono metodę przeszczepu wysp trzustkowych
Autor: Getty Images

Na czym polega przeszczep wysp trzustkowych?

Przeszczep komórek wysp trzustkowych to proces polegający na pobraniu grupy komórek ze zdrowej trzustki i przeniesieniu ich do biorcy. Dzięki temu rozwiązaniu trzustka osoby chorej zaczyna samodzielnie wytwarzać i uwalniać insulinę. Jednym z istotnych ograniczeń tego rozwiązania jest to, że przeszczep od jednego dawcy, bardzo często nie jest wystarczający do uzyskania niezależności insulinowej biorcy.

To wiążę się z kolejnymi pobraniami od dawców, co zwiększa ryzyko związane z interwencjami chirurgicznymi. Jedną ze strategii nakierowanych na pokonanie tych trudności, jest łączenie materiału od wielu dawców, aby osiągnąć wysoką dawkę wysepek za pomocą jednej infuzji. Jednak tutaj także pojawia się problem związany z przechowywaniem wysepek przez długi czas.

Wcześniejsze badania wykazały, że przechowywanie jest ograniczone czasowo - wynosi od 48 do 72 godzin przed przeszczepem.

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca

Nowatorska technika

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine opisuje zupełnie nową metodę kriokonserwacji wysepek trzustkowych, która rozwiązuje problem ich przechowywania. Naukowcy byli w stanie przechowywać komórki wysp trzustkowych w bardzo niskich temperaturach przez maksymalnie dziewięć miesięcy. Co więcej, dzięki zastosowaniu nowatorskiej techniki podgrzania opartej na laserach, byli w stanie bardzo szybko przywrócić je do pierwotnego stanu.

Badanie wykazało także, że dzięki zastosowaniu nowej metody, naukowcy byli w stanie usunąć nadmiar płynu krioochronnego, co pozwoliło na szybkie schłodzenie i ponowne ogrzanie komórek wysp trzustkowych. Mowa tutaj o dziesiątkach tysięcy stopni na sekundę, przez co badacze zdołali uniknąć problematycznego tworzenia się lodu i związanym z tym zjawiskiem ryzykiem toksyczności.

Grupie ekspertów udało się także ustalić, że nowa metoda osiąga skuteczność także we wskaźnikach przeżywalności i funkcjonalności komórek nawet po dziewięciu miesiącach przechowywania - 90 proc. w przypadku mysich komórek wysp trzustkowych i około 87 proc. w przypadku świńskich oraz ludzkich komórek wysp trzustkowych. Po przeszczepieniu kriokonserwowanych komórek wyspowych u 92 proc. biorców udało się wyleczyć cukrzycę w ciągu 24-48 godzin od zabiegu.

Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji (CDC) cukrzyca jest siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku zabija 90 tys. Amerykanów. Choć cukrzyca jestem aspektem często badanym przez naukowców, dzięki czemu zarządzanie leczeniem tego problemu znacznie poprawiło się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nawet najnowocześniejsze metody nadal pozostają dla wielu chorych jedynie formą leczenia, a nie lekarstwem.

Wyniki nowych badań sugerują, że ten rozwiązanie kriokonserwacji może być potężnym środkiem poprawy łańcucha dostaw wysepek trzustkowych, umożliwiając łączenie wysp z wielu trzustek, a tym samym poprawiając wyniki przeszczepów, które mogą wyleczyć cukrzycę. - Ta metoda może zrewolucjonizować łańcuch dostaw w zakresie izolacji, alokacji i przechowywania wysepek przed przeszczepem. Dzięki połączeniu kriokonserwowanych wysepek z wielu trzustek przed przeszczepem metoda ta nie tylko wyleczy więcej pacjentów, ale także lepiej wykorzysta cenny dar dawcy trzustki – wyjaśnił jeden z autorów analiz prof. John Bischof.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki