Pilny komunikat GIS. Znane kostki rosołowe mogą zawierać metalowe elementy
Dziś, 1 sierpnia 2024 roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Dzięki Systemowi Wczesnego Ostrzegania ustalono, że w popularnych kostkach rosołowych mogą znajdować się metalowe elementy. Trwa wycofywanie produktu ze sprzedaży.
Popularna marka, którą głównie kojarzymy z przyprawy w proszku dodawanej do zup i sosów dysponuje także innym produktem, a mianowicie kostkami rosołowymi. Niestety w trakcie produkcji doszło do incydentu, który może narazić konsumentów na utratę zdrowia.
Metal w kostkach rosołowych. Nie spożywaj tej partii produktu
GIS poinformował, że wołowe kostki rosołowe marki Vegeta mogą zawierać metalowe elementy. Wykryte zanieczyszczenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Poniżej podajemy szczegółowe dane dotyczące produktu, który jest wycofywany ze sprzedaży.
- Nazwa produktu: Vegeta Natur Kostka wołowa 60 g
- Numer partii: 2706241
- Data trwałości minimalnej: 27.08.25
- Producent: Podravka d.d., Ante Starčevića 32, Koprivnica, 48000 Chorwacja
- Dystrybutor: Podravka Polska Sp. z o.o., ul. Cypryjska 72, 02-761 Warszawa
Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że dystrybutor po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniach obecnych w przyprawie niezwłocznie podjął kroki mające na celu wycofanie wadliwej partii produktu. Ponadto poinformował odbiorców towaru o całej sytuacji oraz przygotował stosowną informację dla klientów na swoich portalach internetowych.
Jak czytamy na stronie Vegeta.pl, powodem zanieczyszczenia kostek rosołowych jest mechaniczne uszkodzenie maszyny. Konsumenci są proszeni o zwrot zakupionego towaru do sklepu, w którym go nabyli.
Opiłki metalu w jedzeniu. Czym może grozić konsumpcja?
Nie znane są nam szczegółowe informacje na temat tego jak duże opiłki przedostały się do produktu spożywczego. Niemniej tego typu elementy mogą nie tylko podrażnić śluzówkę gardła, ale także poważnie zaszkodzić ścianie żołądka czy jelit.
Ponadto kostka rosołowa rozpuszcza się w płynnych potrawach, a zatem dodając ją do zup czy sosów, możemy się nie zorientować, że coś jest nie tak i podczas jedzenia metalowe elementy mogą podrażnić mocno dziąsła i język. Opiłki mogą wbić się w ścianki żołądka, niemniej zazwyczaj są wydalane z kałem. Zaznaczamy, że pod żadnym pozorem nie wolno spożywać opisanej wyżej przyprawy objętej ostrzeżeniem.