Obecnie zajętych jest 999 respiratorów. Ile jeszcze mamy w zapasie?

2020-10-26 14:31

Od niedawna Ministerstwo Zdrowia podaje informacje na temat zajętych respiratorów. Oznacza to w praktyce liczbę pacjentów, u których COVID-19 przebiega na tyle poważnie, że wymagają podłączenia do respiratora. Iloma respiratorami Polska dysponuje? Czy mamy jakieś zapasy tego sprzętu?

Zajęte respiratory
Autor: Getty Images

Od kilku dni oprócz informacji o zajętych respiratorach Ministerstwo Zdrowia podaje również liczbę dostępnych respiratorów. Dane te nie napawają optymizmem, gdyż obecnie zajętych jest 999 respiratorów spośród 1490 - to blisko 2/3 wszystkich urządzeń.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska dysponuje "bardzo dużą rezerwą respiratorów": "Kierownictwo resortu zdrowia stawało na głowie, by kupić respiratory, by nie trzeba było – jak w innych krajach UE – zamiast podłączać pod nich pacjentów, wstrzykiwać im morfinę, by mieli łagodniejszą śmierć. Dzięki wielkiej determinacji ówczesnego kierownictwa mamy dziś ponad 3 tysiące respiratorów czekających na podłączenie. Liczymy, że nie wszystkie będą potrzebne, ale jeśli będzie inaczej, to natychmiast użyjemy ich do ratowania życia pacjentów".

Cały wywiad z premierem ma się ukazać w środę

Jak szacuje szef rządu, respiratorów mogłoby zabraknąć, gdyby dzienna liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 40 tysięcy na dobę. A przed takim scenariuszem mają nas ochronić wprowadzone ostatnio ograniczenia. 

Czytaj więcej:

Na UTP w Bydgoszczy stworzyli respirator. Ma pomóc w walce z Covid-19