Czarna strefa - co oznacza? Czy zostanie wkrótce wprowadzona w Polsce?

2020-11-13 11:17 Monika Ochnik

Czarna strefa mogłaby zostać wprowadzona tam, gdzie liczba przypadków zakażeń rośnie lawinowo, mimo ustanowienia czerwonej strefy. Ze statystyk wynika, że dziś mogłoby być nią objęte aż 5 województw. Czy rząd zdecyduje się na objęcie części kraju czarną strefą? Co to oznacza dla mieszkańców tych obszarów?

Mimo objęcia całej Polski czerwoną strefą sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju nie poprawiła się. Codziennie przybywa ok. 20-25 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS CoV-2.

Dlatego też władze nie wykluczają wprowadzenia w rejonach najbardziej dotkniętych epidemią również czarnych stref, w których obowiązywałby lokalny lockdown obejmujący m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców, ale szczegóły nie są jeszcze znane. 

Co przesądzałoby o objęciu danego terenu czarną strefą? Obostrzenia w czarnej strefie można by porównać do zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego narodowej kwarantanny, ale rząd nie ukrywa, że byłaby ona bardzo dotkliwa dla naszej gospodarki. Lokalny lockdown byłby z pewnością rozsądniejszym rozwiązaniem.

Zdaniem premiera narodowa kwarantanna mogłaby zostać wprowadzona, gdyby średnia liczba nowych przypadków w perspektywie tygodnia przekraczała w całej Polsce poziom 70-75 na 100 tys. osób. Wydarzyłoby się tak, gdyby w ciągu siedmiu dni zanotowano ponad 27 tys. przypadków dziennie. Co ważne, granica ta została przekroczona już trzykrotnie - w dniach od 6 do 8 listopada. Obecnie (13 listopada) wskaźniki te nieco spadły, oscylując wokół 65-66.

Wprowadzenia czarnych stref, przynajmniej w części kraju, nie wyklucza m.in. dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się przygotowywaniem scenariuszy rozwoju epidemii dla rządu.

Okazuje się jednak, że już teraz 5 województw spełnia ten kryteria. Według analiz Piotra Tarnowskiego, analityka i eksperta IT, który na podstawie informacji Ministerstwa Zdrowia opracowuje dane o regionach najbardziej dotkniętych epidemią, należą do nich:

  1. woj. śląskie - 92,2
  2. woj. opolskie - 79,7
  3. woj. dolnośląskie - 74,5
  4. woj. wielkopolskie - 71,4
  5. woj. małopolskie - 77,4

Jak widać, w nich wskaźnik 70 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców został już przekroczony, i to mocno.

Czytaj też:

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE