Nowa nadzieja dla pacjentów z rakiem trzustki: ta kombinacja leków może przedłużyć im życie

2022-06-10 12:16

Rak trzustki rozwija się po cichu, gdyż przez lata nie może nie dawać żadnych objawów. A gdy te już się pojawią, to zazwyczaj jest zbyt późno na skuteczne leczenie i chorzy umierają wkrótce po diagnozie. Naukowcy z Yale odkryli kombinację leków, która może przedłużyć życie pacjentom z nowotworami neuroendokrynnymi trzustki.

Nowa nadzieja dla pacjentów z rakiem trzustki: ta kombinacja leków może przedłużyć im życie
Autor: Getty Images

Guzy neuroendokrynne trzustki (NET) to jeden z typów raka trzustki. Wykryte wcześnie zwykle są uleczalne - ale zazwyczaj wykrywane są wtedy, kiedy na leczenie jest już za późno. Diagnostykę dodatkowo utrudnia fakt, że guzy te rosną powoli i mają zdolność do produkowania różnych substancji, na przykład peptydów, lub hormonów - takich jak insulina (insulonoma), czy glukagon (glukagonoma), przez co dają objawy typowe dla innych chorób.

Dwa leki dają lepsze efekty, niż jeden

Duże wyzwanie dla lekarzy stanowi jednak nie tylko diagnostyka guzów neuroendokrynnych trzustki, ale również ich leczenie. Opcji terapeutycznych jest bowiem niewiele, zwłaszcza dla pacjentów, u których nowotwór ten jest w stadium zaawansowanym. Guzy takie leczy się operacyjnie, wykorzystywane są również leki hormonalne.

W zaawansowanym stadium choroby stosowane są również m.in. chemioterapeutyki, w tym temozolomid. Rokowania takich chorych są jednak niepomyślne. Naukowcy z Yale Cancer Center i Smilow Cancer Hospital w Yale New Haven odkryli, że wskaźniki przeżycia bez postępu choroby może poprawić zastosowanie kombinacji dwóch leków - temozolomidu i kapecytabiny

"To powinna być standardowa opcja leczenia"

Badanie, w którym dowiedziono skuteczności tej kombinacji, było randomizowanym badaniem klinicznym fazy 2 . Porównano w n im działanie samego temozolomidu z działaniem temozolomidu w połączeniu z kapecytabiną. Próba objęło 144 pacjentów i wykazała, że połączenie kapecytabiny i temozolomidu dało dłuższe wskaźniki przeżycia wolnego od progresji, wyższe wskaźniki odpowiedzi i dłuższe całkowite wskaźniki przeżycia niż sam temozolomid. 

Pierwsze objawy raka trzustki

„Ta kombinacja przyniosła najdłuższe wskaźniki przeżycia bez progresji i najwyższe wskaźniki odpowiedzi, jakie zaobserwowano w jakimkolwiek badaniu tego typu u pacjentów z NET trzustki” – powiedziała Pamela Kunz, profesor w Yale School of Medicine, dyrektor Centerfor Gastrointestinal Cancers w Smilow Cancer Hospital i Yale Cancer Center, główna autorka badania. 

Okazało się również, że niedobór enzymu naprawy DNA, metylotransferazy metyloguaniny (MGMT), w tkance guza jest związany ze zwiększoną odpowiedzią na leczenie. „Połączenie kapecytabiny i temozolomidu powinno zostać włączone jako standardowa opcja leczenia u pacjentów z zaawansowanymi NET trzustki – wskazała prof. Kunz. - Ponadto badanie MGMT można rozważyć u wybranych pacjentów otrzymujących temozolomid”.

Wyniki są częścią badania ECOG-ACRIN E2211, prowadzonego przez National Cancer Institute i National Clinical Trial Network.