Lista bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci. Sprawdź w łatwy sposób

2023-09-20 15:18

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć informacje o dostępnych bezpłatnych lekach dla dzieci oraz seniorów, odpowiedź jest prosta. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stanowi integralną część naszego życia, poszukiwanie potrzebnych informacji nigdy nie było łatwiejsze.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci. Sprawdź w łatwy sposób
Autor: Getty Image

Dla osób, które mają dzieci w wieku poniżej 18 lat, seniorów, którzy przekroczyli wiek 65 lat, oraz dla tych, którzy sami osiągnęli wiek emerytalny, stworzono specjalną listę leków, które są dostępne bezpłatnie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wszystkie leki są dostępne za darmo, tylko te, które zostały na niej umieszczone.

Poradnik Zdrowie: alergie

Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci

Jeśli zastanawiasz się, kto może przepisać te leki, odpowiedź również jest prosta. Receptę na leki z listy bezpłatnych może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) oraz pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej z odpowiednimi uprawnieniami i umową z NFZ. Dodatkowo lekarz dowolnej specjalności, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania, może przepisać bezpłatne leki dla siebie, małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz dla bliskich krewnych.

Gdzie znaleźć listę bezpłatnych leków?

Jeśli chodzi o miejsce, w którym można znaleźć listę tych leków, jest to bardzo proste. Wystarczy odwiedzić Internetowe Konto Pacjenta i zalogować się na swoje indywidualne konto. Po zalogowaniu na górze strony pojawi się powiadomienie, które przekieruje Cię bezpośrednio do listy leków. Jeśli używasz aplikacji mobilnej mojeIKP, po zalogowaniu się wystarczy wejść w menu i wybrać zakładkę "Bezpłatne leki". W obu przypadkach możesz przeszukać listę według różnych kryteriów, takich jak grupa wiekowa, kategoria leku czy nazwa leku.

Jak wygląda odpowiednio wystawiona recepta?

Aby prawidłowo przepisać bezpłatne leki, upoważniony lekarz czy pielęgniarka muszą dokładnie postępować zgodnie z określonymi krokami. W polu na recepcie oznaczonym jako „kod uprawnień dodatkowych” powinien zostać wpisany odpowiedni kod: dla seniorów „S”, natomiast dla dzieci i młodzieży „DZ”.

Osoba pracująca w aptece, czyli farmaceuta, nie posiada uprawnienia do dodawania czy modyfikowania tych kodów. Jego rolą jest natomiast sprawdzanie, czy przepisane preparaty figurują na liście bezpłatnych leków. Następnie leki te są przekazywane pacjentowi.

Co do opłat za leki, są one ustalane identycznie, jak w przypadku standardowych przepisów – tak jak dla osób w wieku od 19 do 65 lat (np. 50%, 30%, stała opłata). Jednakże z dodatkowo zaznaczonym uprawnieniem w postaci kodu S lub DZ. Jeśli pacjent zobaczy wpis 100% w odpowiedniej rubryce, oznacza to, że musi uiścić pełną opłatę za lek.