Koronodyspensa na święta - do 10 osób przy stole?

2020-12-02 22:54 Magda Mazurek

Tak, ale niestety nie w Polsce, ale w Norwegii. Tamtejsza premier Erna Solberg ogłosiła w środę "koronadyspensę" na okres świąteczno-noworoczny. Norwegowie będą mogli dwa razy zaprosić do swoich domów do 10 osób, jeśli przy stole uda się zapewnić metrowe odstępy.

Jak wyjaśniła premier Norwegii Erna Solberg, to rozwiązanie jest kompromisem między przestrzeganiem reguł sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa a koniecznością przeciwdziałania samotności.

- Utrzymujemy limit pięciu gości, jakich można zaprosić, ale w dwa wybrane dni, na przykład w Boże Narodzenie lub Sylwestra będzie można spotkać się z 10 osobami - powiedziała.

Przy stole powinny zostać zapewnione metrowe odstępy między gośćmi, a w przypadku osób pochodzących z regionów o wysokim wskaźniku zakażeń - dystans ma wynosić dwa metry.

W okresie świątecznym ponownie otwarte zostaną kościoły, w których będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób.

Jednocześnie rząd podtrzymał zalecenie unikania kontaktów społecznych oraz niepotrzebnych wyjazdów, w tym podróży zagranicznych. Powrót z krajów oznaczonych jako czerwone, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń, skutkuje przymusową 10-dniową kwarantanną.

Polecamy: Obowiązkowa szczepionka dla każdego Polaka? Rząd wyjaśnia

W Norwegii w porównaniu z innymi krajami Europy sytuacja epidemiczna jest stabilna, dobowa liczba zakażeń spadła do ok. 400. W ostatnim tygodniu wykryto 2875 infekcji koronawirusem, od początku epidemii - 36 588. Na Covid-19 zmarły dotychczas 334 osoby.

Źródło: PAP

Święta w Polsce - bez koronodyspensy

Wszystko na to wskazuje - w Polsce rząd nie planuje zmian i domaga się od obywateli ograniczenia kontaktów. W Polsce ma trwać w święta "etap odpowiedzialności" – rozpoczął się on 28 listopada i ma trwać do 27 grudnia. Jeśli liczna zakażeń będzie wysoka być może czeka nas narodowa kwarantanna, a nie huczny sylwester. 

Premier Mateusz Morawiecki apeluje o rozwagę i izolację. Nasza samowola może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych innych osób. Zwłaszcza starszych, schorowanych lub z obniżoną odpornością. Dlatego powinniśmy spędzić święta i sylwestra we własnym, czesto samotnym gronie. 

Czytaj więcej: Rząd odwołuje święta! Do 27 grudnia tylko 5 gości!

Przez koronawirusa zakażą petard i fajerwerków w sylwestra?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE