Koronawirus: czy nasza służba zdrowia jest przygotowana na większą falę zakażeń?

2020-09-21 11:26 Monika Ochnik

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany - zapewnił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. To komentarz do rekordowego wzrostu liczby zakażeń w ostatni weekend.

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził dziś na antenie Programu I Polskiego Radia, że ostatni weekend był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem (w sobotę było ich 1002, a w niedzielę - 910), ale uspokoił jednocześnie, że nie ma powodu do obaw, gdyż nasz system zdrowia jest przygotowany na znacznie więcej pacjentów. Jego zdaniem kluczowe dla wydolności służby zdrowia są dwa wskaźniki: liczba osób hospitalizowanych oraz podpiętych do respiratora.

Według informacji podanych przez szefa resortu zdrowia w tym momencie zajętych jest jedynie ok. 2 tysięcy łóżek (z 10 tysięcy ogółem) oraz mniej więcej 80 z 400 respiratorów. "Na pewno bezpieczeństwo dla pacjentów jest i jesteśmy przygotowani do większej skali zachorowań, której nie należy się dziwić" - dodał Niedzielski. Jego zdaniem jest to spowodowane poluzowaniem obostrzeń, a także powrotem dzieci do szkół, a rodziców z formy pracy zdalnej. 

Minister podsumował też, że największym wyzwaniem, z jakim mierzy się obecnie służba zdrowia, jest jej "otwieranie i przywracanie".

Czytaj też:

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE