Jak zapobiec migrenie zanim się pojawi? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach

2024-05-20 13:50

Migrena jest problemem, który dotyka około 10 procent dorosłych Polaków. Ból związany z tą chorobą ma realny wpływ na życie codzienne. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą zapobiec migrenie zanim się pojawi. Wystarczy stosować kilka porad.

Jak zapobiec migrenie zanim się pojawi? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach
Autor: fot. Getty Images Jak zapobiec migrenie zanim się pojawi? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach

Zapobieganie migrenie. Trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach

Migrena jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się występowaniem napadowych i bardzo silnych bólów głowy. Zazwyczaj mają one duże natężenie i charakter pulsujący. Niekiedy wraz z nią odczuwane są nudności, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki, oraz występują wymioty. Ta choroba jest dość powszechna, ponieważ dotyczy około 12 proc. populacji świata. W Polsce choruje na nią około 4 miliony osób. Najczęściej dotyka ona kobiet. Nie każdy wie, ale migrenę można przewidzieć i zatrzymać, zanim się zacznie. Ważne jest jednak zidentyfikowanie i unikanie określonych czynników wyzwalających.

Jedną z najważniejszych rzeczy będzie unikanie głośnych dźwięków, jasnych świateł - migających i stałych - oraz stymulacji sensorycznej. Choć bodźce te są ciężkie do uniknięcia, warto wiedzieć, że często pojawiają się one w określonych sytuacjach i środowiskach. Wśród nich można wymienić: jazdę nocą, kino, kluby i zatłoczone miejsca oraz bycie przez długi czas wystawionym na działanie słońca. Warto również robić sobie przerwy od ekranu, by dać odpocząć oczom oraz dostosować ich poziom jasności.

Konieczne jest również dostosowanie diety. Niektóre pokarmy i napoje mogą wywoływać napady migreny. Wśród nich wymienia się:

 • czekoladę
 • czerwone wino
 • słodziki
 • ser
 • przetworzone mięso

Warto zwrócić uwagę, które produkty mogą u nas wywoływać napady migreny i nauczyć się ich unikać.

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. „Pacjenci łykają mnóstwo leków i jakoś próbują sobie radzić”

Jak uniknąć migreny? O tym warto pamiętać

Warto również rozważyć założenie dziennika bólu głowy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zidentyfikować konkretne czynniki mogące wywoływać migrenę. W nim powinniśmy zawrzeć:

 • co jemy i pijemy
 • program i harmonogram ćwiczeń
 • pogodę
 • silne emocje
 • leki 
 • częstotliwość i nasilenie bólu głowy

W ten sposób będziemy w stanie dostrzec wzór w występowaniu migreny i w prostszy sposób jej uniknąć.

Warto również wiedzieć, że dużą rolę w występowaniu migreny odgrywają hormony. Wiele kobiet doświadcza częściej ataków migreny w trakcie miesiączki lub tuż przed nią. Wówczas warto również zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o dietę i ćwiczenia. 

Choć migrenę można leczyć z pomocą leków, równie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Przyjmowanie niektórych suplementów może pomóc zapobiegać epizodom migreny. Wykazano na przykład, że niedobór magnezu może przyczyniać się do zwiększenia wystąpień ataków migrenowych, więc warto pamiętać o codziennym przyjmowaniu tego suplementu.

Równie ważne jest również jedzenie i spanie o stałych porach. Post lub pomijanie posiłków może wywołać migrenowe bóle głowy. Głód i odwodnienie powodują ataki migreny, dlatego należy pić wystarczającą ilość wody i unikać pomijania posiłków. Dodatkowo zarówno niedobór, jak i nadmiar snu mogą być czynnikiem wywołującym migrenę. 

Sonda
Czy Ty też cierpisz z powodu przewlekłej migreny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki