Dwie zmiany w obostrzeniach. Dobre wieści dla niektórych rodziców

2021-04-14 10:48

- To apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę. Zapadała też decyzja, co dalej z obostrzeniami. Sprawdź!

Polska liderem wśród państw Unii Europejskiej
Autor: Getty Images

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "przyrosty zachorowań w stosunku do zeszłego tygodnia wynikają z niższych wyników w ubiegłym tygodniu z powodu świąt". - Widzimy, że mniej więcej od dwóch tygodni jest malejąca liczba zleceń na testy - dodał. Podczas wystąpienia minister zaznaczył, że 14 kwietnia to pierwszy dzień, w którym odnotowano mniejszą liczbę pacjentów hospitalizowanych. 

Jest decyzja ws. obostrzeń 

Minister zdrowia poinformował też, że "została podjęta decyzja o przedłużeniu restrykcji o tydzień", czyli do 25 kwietnia. - Wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków. Zostaną otwarte od 19 kwietnia. Wszystkie pozostałe regulacje i restrykcje będą obowiązywały. Będą trwały do 25 kwietnia - zaznaczył. 

Jak przekazał minister zdrowia, przedłużono o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych ze względu na nadchodzący weekend majowy. Natomiast przywrócono możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzy (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

- Na tę chwilę obostrzenia przedłużyliśmy, poza dwoma wyjątkami. Decydując o luzowaniu obostrzeń, posługujemy się trzema kryteriami - dzienną liczbą przypadków, obłożeniem infrastruktury szpitalnej i poziomem wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia. W tej chwili jest to na poziomie 40 procent w tej grupie wiekowej - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że przy kolejnym luzowaniu obostrzeń regionalizacja będzie brana pod uwagę. - Przyjęliśmy takie kryterium robocze, że jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach. W pierwszej kolejności będą dotyczyć edukacji - wyjaśnił szef MZ. 

Świadomie dokonujemy o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmować decyzję. To, co zdecydowaliśmy w tym tygodniu, jest pewnym kierunkiem. Priorytetem jest edukacja, żeby przywracać normalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży - powiedział Adam Niedzielski. 

Aktualne zasady i obostrzenia 

  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw.
  • Ograniczona działalność galerii handlowych, z wyjątkiem m.in. aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.
  • Wprowadzone limity w placówkach handlowych na targu lub na poczcie.
  • Nieczynne salony kosmetyczne i fryzjerskie.
  • Obowiązkowe limity w miejscach kultu religijnego – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw., zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dystansu 1,5 m odległości od innych osób.
  • Nauka w trybie zdalnym dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego.
  • Ograniczona działalność obiektów sportowych m.in. siłowni, klubów fitness, basenów, solariów i sauny.
  • Ograniczona działalność hoteli - wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze oraz obiekty dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
  • Zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?