Dobra wiadomość dla pacjentów reumatologicznych. Ważny lek dostępny w Polsce

2022-07-28 8:59

Nie ma konieczności wypisywania wniosków na import docelowy na hydroksychlorochinę – czytamy w komunikacie konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii. Lek Duplaxil został sprowadzony do Polski. To ważna informacja dla chorych zmagających się m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

lek
Autor: Getty Images

Na stronie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (PTR) pojawił się komunikat konsultanta krajowego w sprawie dostępności jednego z ważnych leków dla pacjentów reumatologicznych. Chodzi o preparat zawierający w składzie hydroksychlorochinę.

"Zgodnie z potwierdzeniem, jakie otrzymałam od firmy MEDAC, informuję, że aktualnie produkt leczniczy o nazwie Duplaxil 400 mg x 30 tabletek zawierający substancję czynną hydroksychlorochina – został sprowadzony do Polski w ramach importu docelowego – czytamy w komunikacie".

Jedną tabletkę – zgodnie z hiszpańską Charakterystykę Produktu Leczniczego – można podzielić na dwie równe dawki. Dla chorych oznacza to, że nie ma konieczności wypisywania wniosków na import docelowy na hydroksychlorochinę.

Hydroksychlorochina – czym jest?

Hydroksychlorochina należy do leków chinolinowych. Tę substancję stosuje się w leczeniu:

  • malarii,
  • objawów reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • tocznia rumieniowatego układowego.

Hydroksychlorochina nie jest zatwierdzona do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia u osób poniżej 18. roku życia.

Nowe metody leczenia chorób stawów

Działania niepożądane

Preparatów z hydroksychlorochiną nie stosuje się u pacjentów uczulonych na tę substancję lub chlorochinę. Długotrwałe stosowanie leku lub przyjmowanie go w dużych dawkach może spowodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki i skutkować trwałymi problemami z widzeniem. Większe ryzyko uszkodzenia siatkówki występuje u osób zmagających się wcześniej z problemami z oczami, pacjentów przyjmujących tamoksifen oraz chorych na schorzenia nerek.

Źródła:

  • Polskie Towarzystwo Reumatologiczne
  • leki.pl