Dlaczego twój pupil przekręca głowę, gdy do niego mówisz? Naukowcy wiedzą

2021-12-03 14:06

To jest dość powszechne zjawisko, że ludzie rozmawiają ze swoimi czworonogami. Psy wtedy tak słodko przekręcają głowę. Naukowcom udało się ustalić, dlaczego one tak robią.

Pies przekręca głowę, gdy mówi się do niego.
Autor: Getty Images

O tym, że pies może nauczyć się rozumieć dane słowa, nie jest żadnym zaskoczeniem. Właśnie w ten sposób przyswaja komendy typu „usiądź”, „daj łapę” czy „turlaj się”. Dla niektórych właścicieli czworonogów to za mało i z pełną determinacją uczą pupili zaskakujących sztuczek: „zdechł pies” albo wydobywają z nich ukryty talent (m.in. aktorski).

Zagadnienie czy psy rozumieją ludzką mowę, na tapet wzięła grupa węgierskich Eötvös Loránd University. Chcieli wyjaśnić, dlaczego przekręcają one głowę na bok, gdy mówi się do nich. 

Choroby przenoszone przez zwierzęta

Gest przekręcania głową jednak wiele znaczy

W tym celu uczeni zorganizowali szkolenie dla 40 psów. Gdy czworonogi usłyszały komendę, to przekręcały głowy w prawo albo w lewo. Okazało się, że robiły tak, aby zrozumieć dane słowo. Ćwiczenie nie było wcale skomplikowane – psy miały jedynie zapamiętać nazwy konkretnych zabawek. Te, które wyróżniały się dobrą pamięcią, przechylały głowę, gdy trener wypowiadał komendę.

We wcześniejszych badaniach wywnioskowano, że psy tak robią, żeby lepiej słyszeć. Teraz ta hipoteza została podważona. Według naukowców Eötvös Loránd University gest przekręcania główki u psów oznacza skupienie. Chcą przekazać właścicielowi, że „naprawdę próbują zrozumieć to, co mówi”.

Jako posiadacze czworonogów doceńmy ich za to, że próbują z nami nawiązać więź porozumienia na swój sposób.

Jaki pies do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Jak dużo czasu spędzasz w mieszkaniu?