Czy twoja maseczka dobrze cię chroni? Sprawdź to w specjalnym kalkulatorze

2020-10-19 12:11

Zastanawiasz się, czy nosząc maseczkę nie zarazisz się koronawirusem? A może chcesz wiedzieć, ile osób możesz zarazić – lub uratować przez zakażeniem – nosząc określony rodzaj maseczki? Teraz możesz to sprawdzić, korzystając ze specjalnego kalkulatora.

maseczka
Autor: Getty Images

O tym, że noszenie maseczek to jeden z podstawowych sposobów walki z epidemią koronawirusa, wiedzą już nawet małe dzieci. Badania dowodzą, że gdyby wszyscy mieszkańcy USA nosiliby maseczki, w ciągu trzech miesięcy udałoby się zapobiec zgonom przeszło 33 tys. osób. Jednak z badań wynika również, że aż 40 proc. Polaków przyznaje, że zdarzyło im się nie mieć maseczki tam, gdzie jest ona obowiązkowa.

Dlaczego tak ważne jest noszenie maseczek? Analizy pokazują, że jedna zarażona koronawirusem osoba może zarazić – szacunkowo - od dwóch do czterech kolejnych osób. Zakładając maseczkę chronimy więc innych – ale również i siebie.

A jak skuteczna jest maseczka, którą nosisz i ile osób możesz w ten sposób uratować? Możesz to sprawdzić w kalkulatorze, który opracowali doktoranci Joanna Michałowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Dominik Czernia z IFJ Polskiej Akademii Nauk.

Jego obsługa jest intuicyjna: wystarczy wybrać rodzaj maseczki, z jakiej korzystamy na co dzień (gdyż każda z nich ma nieco inną efektywność), a także określić tzw. podstawową liczbę odtwarzania R0 - określającą, ile osób może zarazić każda chora osoba.

Kalkulator jako wartość domyślną przyjmuje liczbę 2.5m, gdyż szacuje się, że R0 dla COVID-19 przyjmuje wartości od 2.4 do 4.0. W ostatniej sekcji można wybrać procent osób, które w społeczeństwie noszą maseczki. Po wprowadzeniu tych danych otrzymujemy wynik – szacunkową liczbę osób, którą możesz ochronić przed zakażeniem. Kalkulator pokazuje też, jak efektywna jest maseczka, którą stosujesz – np. w przypadku maski chirurgicznej efektywność wynosi 75 proc., a skuteczność filtracji maseczek N95 to ok. 85 proc.

Sprawdź, jak działa kalkulator skuteczności maseczek:

Kalkulator skuteczności maseczek
Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel
Sonda
Przestrzegasz tego nakazu?