Chora na raka gwiazda BBC żegna się z fanami: Nikt nie wie, ile mi zostało, ale nie jestem w stanie chodzić

2022-05-10 14:53

Deborah James to prezenterka BBC, która od pięciu lat walczy z nowotworem. Obecnie przebywa w hospicjum, ponieważ wszystkie możliwości leczenia zostały już wyczerpane. Rak jelita grubego osiągnął już IV stadium. Matka dwójki dzieci ma dopiero 40 lat, a jej wzruszający wpis chwyta za serce.

Deborah James
Autor: Instagram

Prezenterka cieszy się sympatią publiczności na całym świecie. Deborah James od lat opisuje swoją walkę z chorobą. Obecnie rak jelita grubego jest już w IV stadium, a wszystkie metody leczenia zostały wyczerpane. James zapewniła, że jest w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

"Wiadomość, której nigdy nie chciałam napisać"

Deborah z rakiem jelita grubego walczy już od pięciu lat. Jednak jak sama mówi, wcale nie ułatwiło jej to pożegnania. Mimo to postanowiła stworzyć wpis, w którym żegna się z fanami.

Kobieta nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać, większość dni przesypia. Lekarze nie wiedzą, ile czasu jej pozostało. - Większość rzeczy, które brałam za pewnik, to mrzonki – czytamy we wpisie.

James napisała: "Wiadomość, której nigdy nie chciałam napisać. Próbowaliśmy wszystkiego, ale moje ciało po prostu 'nie gra w piłkę'. Moja aktywna opieka się skończyła i zostałam przeniesiona do hospicjum, z moją niesamowitą rodziną wokół mnie i skupiam się na upewnieniu, że nie odczuwam bólu i spędzaniu z nimi czasu".

Jakie objawy daje rak jelita?

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem. Tylko w 2020 r. zdiagnozowano na świecie ponad 2 miliony zachorowań na ten typ raka. Statystyki potwierdzają, że nowotwór jest coraz częściej diagnozowany u młodych osób. Rokowania w przypadku nowotworów jelita grubego nie są optymistyczne.

80 proc. przypadków raka jelita grubego jest diagnozowanych w późnym stadium. 5-letni wskaźnik przeżyć wynosi ok. 40 proc., jeśli nie pojawiły się przerzuty. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że niepokojące objawy, które możemy łatwo zignorować, mogą świadczyć o pierwszych symptomach choroby.

Sygnałami, które powinny skłonić do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego, są:

"Moje ciało po prostu nie może już dłużej trwać"

Deborah w swoim leczeniu stosowała różne metody. Co więcej, niestandardowe rozwiązania okazały się nieskuteczne. Kobieta przyznała: "Nawet przy wszystkich innowacyjnych lekach przeciwnowotworowych na świecie lub jakimś nowym, magicznym przełomie, moje ciało po prostu nie może już dłużej trwać".

We wzruszającym wpisie Deborah podkreśla, że przez cały czas walki z nowotworem zastanawiała się, jak będą wyglądać jej ostatnie chwile. Jednak faktyczne pożegnanie okazało się dla niej niezwykle trudne. Prezenterka podkreśliła: "Myślę, że była we mnie buntownicza nadzieja".

- To wszystko łamie serce, ale jestem otoczona tak wielką miłością, że jeśli cokolwiek może mi pomóc, to mam nadzieję, że to – stwierdziła.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki